Marius Grinbergas | 2010 m. rugsėjo 17 d. 09:51 |
![]() ![]() |
Olimpiados link - ir slidėmis, ir jachta
Žiemą – absoliutus Lietuvos kalnų slidinėjimo čempionas. Vasarą – buriavimo šalies čempionas. Tokiu ritmu gyvena 18-metis Karolis Janulionis.
Šeima. Besisukantiems Lietuvos kalnų slidinėjimo ar buriavimo virtuvėje ar esantiems netoli jos Janulionio pavardė puikiai žinoma jau kelias dešimtis metų.
Karolio tėvas Adomas ir dėdė Jurgis ne kartą kopė ant įvairių amžiaus grupių kalnų slidinėjimo ir buriavimo šalies čempionatų garbės pakylos. K.Janulionio senelis Petras irgi yra žinomas buriuotojas.
Nidoje šį mėnesį vykusiose “Laser Radial” jachtų klasės šalies pirmenybėse K.Janulionis apgynė pernai iškovotą Lietuvos vyrų čempiono titulą, aplenkęs daugiau nei 20 varžovų.
Kovo mėnesį Italijos Alpių kurorte Val de Fiemėje K.Janulionis iškovojo absoliutaus šalies kalnų slidinėjimo čempiono laurus – jis buvo greičiausias ir slalome, ir slalome milžine.
Jei Valdi Fiemėje būtų skaičiuota šeimų įskaita, Janulioniai neturėtų lygių. Adomas Janulionis iškovojo amžiaus grupėje nuo 40 iki 49 metų, o Karolio brolis dešimtmetis Radvilas tarp savo bendraamžių buvo nepralenkiamas slalome ir tapo šalies vicečempionu slalome milžine.
O juk varžybose dar nedalyvavo ankstesniuose čempionatuose ne vieną medalį iškovojęs Jurgis Janulionis, bei jo sūnus, Radvilo bendraamžis Matas.
K.Janulionis neslepia – jis norėtų, kad ir jo vaikai būtų sportininkai.
Kasdienybė. Paklaustas, kur geriau jaučiasi – jachtoje ar ant slidžių, K.Janulionis ilgai nesvarsto: “Jachtoje. Nes buriuojant nebūna taip šalta, kaip kalnuose. Be to, buriuoju seniau”.
Buriuoja Karolis visą laiką, kiek save atsimena: ”Iš pradžių – su tėvais, po to – vienas. Beveik visas vasaras praleidžiu jachtoje”. Moksleivio jau senokai nebekamuoja jūros liga, nors vaikystėje teko ją patirti.
Sportininkas juokiasi, kad ant slidžių atsistojo jau būdamas senas – penkerių ar šešerių metų. Nes jo dėdė Jurgis kalnų slidinėjimą išmėgino sulaukęs vos trejų metų.
Kalnų slidininkams Lietuvoje sunkoka – žiemos trumpos, nėra aukštų kalnų, tad norint rimtai sportuoti, reikia daug laiko praleisti užsienyje.
Gal todėl buriavimas užima daugiau vietos K.Janulionio gyvenime, nes mūsų šalyje netrūksta nei vandens telkinių, nei palankaus vėjo. “Dėl to ir pasaulyje lietuviai gali daugiau pasiekti buriuodami”, – neabejojo ne vieneriose tarptautinėse buriavimo ir kalnų slidinėjimo varžybose dalyvavęs sportininkas.
Treneriai. Kalnų slidininkas K.Janulionis priklauso Vilniaus klubui “Kalnų ereliai”, kur jį treniruoja Jannifer Virškus, Miroslavas Urbonavičius ir Audrius Santackas.
Buriuotojas K.Janulionis – Kauno sporto mokyklos “Bangpūtys” auklėtinis. Čia jo treneris – Linas Grabnickas.
Kodėl vilnietis treniruojasi Kauno sporto mokykloje? “Pradėjau Vilniuje, bet vėliau čia nebebuvo gerų sąlygų buriuoti. Todėl priėmiau kauniečių pasiūlymą”, – paaiškino sportininkas. Jis nesigaili pasirinkęs “Bangpūtį”, nors per mokslo metus savaitgaliais ir kai kuriomis darbo dienomis jam reikia važiuoti į pratybas Kaune, o vasarą šiame mieste praleisti beveik visą laiką, nebent tenka iškeliauti į stovyklas ir varžybas kituose Lietuvos miestuose arba užsienyje.
Tikslas. Pastaraisiais metais vilnietis buriuoja “Laser Radial” klasės jachta. Būtent su tokia Gintarė Volungevičiūtė iškovojo Pekino olimpinių žaidynių sidabrą. Tačiau vyrai olimpiadoje lenktyniauja “Laser” klasės jachta – jos burių plotas didesnis, todėl tokį burlaivį geriau gali suvaldyti sunkesni buriuotojai.
K.Janulionis kitąmet ketina persėsti į “Laser” jachtą, kurią jau kelis kartus išbandė. Tik taip jis gali siekti tikslo – starto olimpinėse žaidynėse.
“Žinoma, žiūrėsiu, kaip pavyks suderinti sportą ir mokslą. Bet olimpiada yra mano planuose. Jei viską pavyktų suderinti, gal galėčiau dalyvauti ir žiemos, ir vasaros olimpiadose. Negirdėjau, kad daugiau kam nors iš lietuvių tai būtų pavykę”, – atviravo K.Janulionis.
Mokslai. Šiemet Vilniaus licėjaus 12-tą klasę lankyti pradėjęs K.Janulionis pavasarį sportus stums į šalį – ruošis abitūros egzaminams. “Lietuvoje iš sporto beveik neįmanoma pragyventi. Tad gali būti, kad vėliau abi sporto šakos bus tik laisvalaikio užsiėmimas”, – svarstė sportininkas.
Kokios specialybės studijas rinksis baigęs mokyklą, K.Janulionis dar nežino. Bet jau apsisprendė nesekti tėvų ir senelių pėdomis – tarp jų yra nemažai medikų. “Visi sakė, kad labai sunku būti daktaru”, – šyptelėjo Lietuvos čempionas.
18-metis prisipažino, jog kartais jo motina pykteli, kad sūnus per mažai laiko skiria mokslams: “Bet mano mama labai gera, todėl leidžia sportuoti”.
Ralis. Neperėmė Karolis dar vieno savo tėvo pomėgio – Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės gydytojas A.Janulionis jau daug metų dalyvauja šalies automobilių ralio čempionatuose.
“Vairuotojo pažymėjimą turiu, bet ralyje nelenktyniauju. Šią vasarą tėvas mane pavežiojo lenktyniniu automobiliu. Labai patiko, bet pačiam vairuoti nesinori”, – prisipažino K.Janulionis.
Mieliau sūnus su tėvu varžosi kalnų slidinėjimo trasose. “Kai buvau jaunesnis, buvo labai smagu aplenkti tėvą. Dabar jau ne taip smagu – norisi leisti ir jam laimėti”, – juokėsi moksleivis.
Brolis. Ant kulnų broliui bei tėvui netrukus pradės minti ir Radvilas. K.Janulionis mano, kad jaunėlis kalnų slidinėjime gali pasiekti dar daugiau: “Jis anksčiau atsistojo ant slidžių, iškart pradėjo važinėti po rimtas varžybas, rimtai treniruojasi”.
Buriavimo varžybose Radvilas taip pat skina pergales “Optimist” jachta.
Rutina. Beveik visą savo laiką K.Janulionis skiria sportui ir mokslams. Tad šėlioti su draugais, švęsti jų gimtadienius, dalyvauti mokyklos renginiuose, lakstyti paskui merginas sportininkas neturi kada. Todėl jam kartais norisi pamiršti sportą ir gyventi, kaip dauguma bendraamžių.
Tačiau moksleivis greitai nuveja tokias mintis. Nes jei kažko nepaaukosi, tikslo gali ir nepasiekti.