Lina Motužytė 2010 m. rugsėjo 9 d. 10:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Valingas sunkiosios atletikos pionierius

Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas, garsiausias Lietuvos sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas prieš kiekvienas varžybas gyvena kaip nėščios moterys

   

 „Esu sunkiosios atletikos pionierius Lietuvoje“, – sako tituluočiausias mūsų šalies sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas. Daugkartinis Lietuvos čempionas, Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas mano, kad dabar sportininkams daug lengviau, nei beveik prieš du dešimtmečius buvo jam.
 

Sunkiąja atletika susidomėjote gana vėlai, būdamas šešiolikos, turbūt prieš tai išbandėte ne vieną sporto šaką?
Pirmą kartą su sportu susipažinau vos dvejų metukų, kai tėvas, paėmęs mane už rankų, įmetė į didžiulį baseiną. Mama tada vos infarkto negavo. Nuo pat vaikystės tėtis rūpinosi, kad sportuočiau. Namie buvo krepšinio lankas, teniso raketės, bokso pirštinės, o nuo aštuonerių pradėjau bėgioti. Tais laikais sekmadienis būdavo vienintelė laisva diena, kai nereikėdavo eiti į mokyklą. Visi vaikai tuomet žaisdavo kieme, o mane tėvas, paėmęs už pakarpos, į stadioną tempdavo ir bėgioti mažiausiai po 6 km liepdavo. Žinoma, tada labai pykau, bet tėvas sakė: „Ateis laikas – padėkosi.“ Ir iš tiesų, dabar esu jam labai dėkingas, jo dėka įpratau prie krūvio, todėl dabar man lengviau, širdies darbas geresnis ir atsistatymas greitesnis.
Esu lankęs turbūt visus būrelius, kurie tuo metu buvo Klaipėdoje. Baseinas, futbolas, lauko tenisas, imtynės ir t. t. Paauglystėje, prisižiūrėję filmų su Stallone, Schwarzeneggeriu, Van Damu, visi buvome „karatistai“. Keldavomės 5 val. ryto ir treniruodavomės. Vėliau pradėjome lankytis treniruoklių salėse, auginti raumenis. Tiesa, dar labai norėjau į motociklų kroso būrelį, bet ten tėvas taip ir nenuvedė.


Kas pastūmėjo į sunkiąją atletiką?
Tiesą sakant, niekada negalvojau, kad kilnosiu štangas. Visą laiką buvau fiziškai silpnas. Brolis padarydavo po dvidešimt prisitraukimų prie skersinio, o aš – nė vieno. Tačiau, pradėjęs dirbti su treniruokliais, pajutau, kad atsirado daugiau jėgos, kūnas sutvirtėjo, o pakelti galiu daugiau nei kiti. Kartą, kai man buvo šešiolika, namie atsitiktinai radau mažą knygutę „Kas nori – tas pasieks“ apie vieną geriausių pasaulio sunkiaatlečių, olimpinį ir pasaulio čempioną Davidą Rigertą. Perskaičiau ir mane kažkas užkabino. Visus veiksmus, kuriuos atlieka sunkiaatlečiai, žinojau, nes tėvas nuo mažens vesdavosi į salę pažiūrėti. Po pirmosios treniruotės pasakiau sau: „Ateis laikas ir aš tapsiu pasaulio čempionu.“ Nuo tos dienos pradėjau reguliariai treniruotis pagal savo paties sudarytą planą. Tėvas stebėjosi, iš kur pas mane toks užsidegimas, kad net versti nereikia. Atvirkščiai, mane iš salės tekdavo varyti lauk, nes fanatiškai treniravausi. Kartą perskaičiau, kad vienas žymus sunkiaatletis treniruojasi vandenyje, tad ir aš prisileidau pilną baseiną vandens ir kilnojau štangą. Tėvas pakraupo tokį vaizdą išvydęs.


Keletą metų pasitreniravęs tapote šalies čempionu. Negi viskas taip lengvai klojosi?
Sovietiniais laikais Lietuva turėjo stiprią rinktinę, sportininkų buvo daug, todėl ši sporto šaka klestėjo. Tos kartos atletams pasitraukus, sunkioji atletika tarsi apmirė. Pradėjęs treniruotis Klaipėdoje buvau vienintelis sunkiaatletis. Padirbėjęs dvejus metus tapau Lietuvos čempionu. Man buvo sunku tobulėti, nes nebuvo konkurencijos, neturėjau į ką lygiuotis. Per varžybas štangą keldavau paskutinis, pergalei užtekdavo iškelti vos vieną kartą. Į 1996 m. Atlantos olimpines žaidynes Lietuva gavo vieną kelialapį, siuntė mane, nes daugiau nebuvo kam važiuoti. Dešimt metų vienas važinėjau į pasaulio ir Europos čempionatus, nes daugiau nieko nebuvo.
Pasitreniravęs dešimtmetį, 2003 m. Rusijos Didžiojo prizo turnyre, į kurį suvažiuoja stipruoliai iš viso pasaulio, pasiekiau labai aukštą rezultatą ir užėmiau pirmą vietą. Tada ir prasidėjo mano kilimas karjeros laiptais. 2004 m. Atėnų olimpinėse žaidynėse užėmiau aukštą penktą vietą, vėliau sekė bronzos medalis Europos čempionate 2005-aisiais, tais pačiais metais sidabro medalis stūmimo rungtyje pasaulio čempionate. 2006 m. – vėl bronza Europos pirmenybėse. 2008 m. Europos čempionate tapau čempionu stūmimo rungtyje, bendrojoje įskaitoje laimėjau sidabrą. Pernai Europos pirmenybėse iškovojau bronzą.


Savo kolekcijoje turite labai daug apdovanojimų. Kuris jums svarbiausias?
2005 m. Europos čempionate Bulgarijoje iškovota bronza. Tai buvo ne tik mano, bet ir pirmas Lietuvos medalis sunkiosios atletikos Europos ir pasaulio pirmenybėse. Niekas iki tol suaugusiųjų varžybose nebuvo iškovojęs tokio apdovanojimo.
Kiekvienas medalis man svarbus. Tas jausmas, kai laikai svorį virš galvos ir jau žinai, kad laimėjai, nenusakomas. Didžiausią džiaugsmą jaučiu stovėdamas ant apdovanojimų pakylos, kai iškeliama vėliava, giedamas Lietuvos himnas, tada pagalvoju, kad dėl tokių akimirkų buvo verta visus tuos metus sunkiai dirbti.
Bet pergalėms reikia pasiruošti. Dėmesys, pinigai – visa tai susuka galvą, ypač jaunimui. Reikia tam pasiruošti. Aš nebuvau pasiruošęs... Dabar esu.


Kas trunka ilgiau: euforija po pergalės ar nusivylimas po pralaimėjimo?
Pergalės džiaugsmas trunka apie mėnesį, kol visi pasveikina. O kadangi pasibaigus čempionatui baigiasi ir sezonas, po sveikinimų ir oficialių priėmimų maratono prasideda pasiruošimas kitiems metams ir naujiems startams.
O apmaudas dėl prasto rezultato trunka tol, kol pavyksta pasitaisyti. Po nesėkmingo pasirodymo 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse mano nusivylimas truko daugiau nei pusmetį. Iki Europos čempionato, ten iškovojęs medalį, lengviau atsikvėpiau. Aš labai savikritiškas žmogus, todėl po kiekvienos nesėkmės analizuoju, ką dariau blogai. Esu įsitikinęs, kad jokia nelaimė nenutinka šiaip sau. Analizė padeda suvokti savo klaidas ir jų nebekartoti.


Turbūt didžiausias jūsų nusivylimas ir buvo po Pekino olimpiados?
Taip. Tie metai prasidėjo labai gerai, gal net per gerai. Europos čempionate laimėjau sidabrą, tačiau likus mėnesiui iki olimpiados pajutau, kad kažkas ne taip. Buvau išsekęs psichologiškai, o dar traumos prasidėjo, todėl ir nepasisekė, nors forma buvo gera ir turėjau visas galimybes kovoti dėl aukščiausių vietų, bet... Po Pekino buvau patekęs į tokią emocinę duobę, kokioje dar nesu buvęs. Tie metai buvo sunkiausi mano gyvenime, neįsivaizduoju, kaip atlaikiau. Čia gyvenimo pamokos ir jos labai skaudžios, bet juk nesėkmės žmogų stiprina, užgrūdina.
Pastaraisiais metais nedalyvavau jokiose varžybose, norėjau išsigydyti traumas ir pasiruošti artėjančiam pasaulio čempionatui Turkijoje. Šios pirmenybės labai svarbios, nes prasidės atranka į Londono olimpines žaidynes, jei pateksiu, tai bus jau penktoji mano olimpiada.


Kaip gyvena sunkiaatlečiai prieš varžybas?
Kaip nėščios moterys. Turime būti labai atsargūs, galvoti, kur ir kaip statome kojas, reikia labai saugotis, kad nepatirtume traumų. Prieš varžybas neturi būti jokių pašalinių minčių. Reikia visa siela joms kauptis, negalima iki starto išsišėlti, reikia kaupti emocijas ir jas atsinešti į varžybas. Čia viskas trunka vos keletą sekundžių, o klaidos nepataisomos, ne taip kaip komandinėse sporto šakose, todėl psichologiškai sunkioji atletika – labai sunki sporto šaka. Tik, žinoma, negalima perdegti, tokiu atveju nebeveikia nei raumenys. nei smegenys. Man taip yra buvę tik kartą, 1996 m. Atlantos olimpinėse žaidynėse – išėjau kelti štangos ir daugiau nieko nebepamenu.
Prieš varžybas kiekvieną dieną turime po dvi treniruotes. Per dieną iškeliame apie 20 tonų svorį. Vienintelis laisvadienis – sekmadienį, bet aš ir tada dažniausiai važiuoju į salę pasitampyti, kad pirmadienį nebūčiau užsimiegojęs.
 

Kokių savybių turi turėti sportininkas?
Svarbiausia užsispyrimas, noras siekti rezultato, darbštumas ir valia. Vienas treneris yra pasakęs, kad talentas yra 99 proc. darbo. Būna, kad ateina tokių talentingų vaikų, kurių neįtikėtini fiziniai duomenys, bet nėra valios ir jie nieko nepasiekia. O gali ateiti ir kelmas, kaip mes sakome, bet jei bus noras, užsispyrimas, valia – jis gali pasiekti labai daug.
 

Sporto bazėje Klaipėdoje su jumis treniruojasi daug jaunų sportininkų. Ar tenka pasidalyti per tiek metų sukaupta patirtimi su jaunaisiais kolegomis?
Žinoma, daug jiems galiu patarti ir stengiuosi tai daryti, tačiau ne visi nori klausyti. Kaip sakoma: savam lizde pranašu nebūsi. Žinoma, man labai malonu, jei kam nors esu pavyzdys. Man autoritetas buvo D. Rigertas. Būdamas šešiolikos susitikau su juo varžybose Rusijoje, pamenu, nei rankų, nei kojų tada nejaučiau. Dabar jis Rusijos rinktinės vyriausiasis treneris, susitikę pasikalbame ir po bokalą alaus išgeriame. Gyvenimas suteikė man galimybę sėdėti prie vieno stalo su tais, kurie kažkada buvo dievai.
Kai pradėjau sportuoti, nebuvo žmogaus, kuris būtų galėjęs pasidalyti patirtimi. Sunkiojoje atletikoje buvau pionierius, pramyniau takus šiai kartai. Į priekį ėjome su tėvu, jis buvo mano treneris, tačiau abu mokėmės vienas iš kito. Dabar jaunimas turi daug geresnes sąlygas, nei aš tada galėjau svajoti. Jiems tereikia treniruotis, o aš turėjau pats ir valgyti pasidaryti, ir salę išplauti.


Ar turite ritualų, kurie galėtų padėti iškovoti pergalę?
Iš tiesų kartais sportininkai prigalvoja įvairiausių būdų, kaip neva prisišaukti Fortūną: tai sušunka ką nors, tai iš kitos pusės štangą apeina ar diskus pajudina. Aš jokių ritualų neturiu. Jei žinau, kad padariau darbą, kad esu pasiruošęs, vadinasi, viskas bus gerai, o jei ne, sukinėk nesukinėjęs – niekas nepasikeis. Esu katalikas, todėl prietarais netikiu, nešioju kryželį, stengiuosi kiekvieną savaitę nueiti į bažnyčią, esu įsitikinęs, kad reikia būti geru žmogumi, daryti gerus darbus, o tada ir Dievas padės.


Ką planuojate veikti baigęs karjerą?
Sportuoti kaip profesionalas planuoju iki 40-ies, todėl dar negalvoju, ką veiksiu vėliau. Kažkada norėjau dirbti treneriu, bet jaučiu, kad nesu tam sutvertas. Anksčiau norėjau būti politiku, mane kviečia per kiekvienus rinkimus, tačiau kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad tai ne man. Bet, manau, bus ką veikti. Gal knygą rašysiu (šypsosi – aut. past.). Turiu įvairiausių planų, tačiau visi jie susiję su sportu.

 

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas