Marytė Marcinkevičiūtė 2016 m. vasario 9 d. 09:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Permainų troškimas perkėlė per Atlantą

BMX dviratininkė Vilma Rimšaitė – gyvenimą tarp Europos ir Amerikos, atletus suvienijusius pavojus Rio de Žaneire, žlugusius planus gimtinėje.

V.Rimšaitė atstovauja JAV klubui.
Matt Heaps nuotr.
V.Rimšaitė atstovauja JAV klubui.
   
2003 m. ir 2009 metų pasaulio pirmenybių bronzos medalių laimėtoja V. Rimšaitė pastaruosius penkerius metus atstovavo Prancūzijos klubui „Pays de la Loire“. Bet prieš šį sezoną ji tapo JAV komandos „Tangent-Rift“ nare.
 
„Su klubu gerai sutariau, tačiau pajutau, jog man reikia pokyčių gyvenime. Amerikoje norėčiau pagyventi kokius porą metų, man ten patinka treniruotis ir lenktyniauti. Be to JAV yra būtent ta šalis, kurioje BMX gimė“, - sako Londono olimpinių žaidynių dalyvė šiaulietė 32 metų V. Rimšaitė. 

Prieš išvykdama į Ameriką, V. Rimšaitė užsuko į sportas.info redakciją.

Kaip susiradai klubą Amerikoje? 
Viskas klostėsi labai greitai ir netikėtai. 2015-ųjų lapkričio pabaigoje  dalyvavau vienose didžiausių varžybų Amerikoje, kurios vyksta baigiantis BMX sezonui. 
 
Ten susitikau seną savo draugą amerikietį Alą Roybae, su kuriuo susipažinau Australijoje per pasaulio čempionatą prieš 17 metų. Jis dažnai būna įvairių varžybų komentatorius, o tąkart iš Los Andželo mane nuvežė į tas varžybas. 

Alo dėka per varžybas susipažinau su nemažai amerikiečių BMX komandų vadovų, dviračių detalių gamintojų įmonių savininkais.  

Užsimezgė pažintis ir su klubo „Tangent-Rift“ vadovu. Jo vadovaujamos komandos  biudžetas jau buvo suformuotas, užsakyta apranga. Tokiu metu patekti į komandą praktiškai buvo neįmanoma. 

Klubo vadovas man tegalėjo pasiūlyti dviračių detalių, o aš dar pasiprašiau dviračio rėmo. Atsitiko taip, kad ir kiti dviračių detalių gamintojai man pradėjo siūlyti savo produkciją. „Tangent-Rift“ klubo vadovui tai nepatiko ir jis pasiūlė atstovauti jo klubui. 
 
Kokiomis sąlygomis pasirašei sutartį?
Kadangi į komandą atėjau ne pačiu geriausiu metu, kai jau viskas buvo suplanuota, pinigų negausiu. Tačiau man duos dviratį, sportinę aprangą, būsiu aprūpinta dviračių detalėmis. Žodžiu, viskuo, ko man reikia. 
 
Tarkime, vien šalmas kainuoja 500, o batai - 200 JAV dolerių. Atlyginimą kaip olimpinės rinktinės kandidatė, gausiu iš Lietuvos, o į JAV vyksiu treniruotis, rengtis olimpinių žaidynių atrankai. 
 
Vasario viduryje dalyvausiu varžybose Finikse, o po jų laukia dviejų mėnesių treniruočių stovykla. 
 
Prieš grįžtant į Lietuvą, norėčiau sudalyvauti dar vienose varžybose. Amerikoje tikiuosi praleisti daugiau laiko po pasaulio čempionato.
 
Pagrindinės varžybos, kurių bus nemažai, vyks antroje metų pusėje - po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių. Amerikiečiai irgi joms rengiasi, todėl iki žaidynių bus surengtos tik gal 5-6 BMX lenktynės. 
 
Ar„Tangent-Rift“  klube yra ir daugiau dviratininkių iš kitų šalių?
Klube – vien amerikietės, tik aš viena – europietė. Amerikiečių komandose retas atvejis, kad būtų kitų šalių sportininkų. Jų komandose – daugiausia jauni sportininkai, kurie ten užauga ir subręsta. 
 
Amerikiečių klubui, manau, įdomu turėti BMX dviratininkę, kuri yra žinoma Europoje, nes jie sparčiai užkariauja Europos rinką. 

Penkerius metus atstovavai Prancūzijos „Pays de la Loire“ klube, kodėl jį palikai?
Su klubu gerai sutariau, tačiau pajutau, jog man reikia pokyčių gyvenime. „Pays de la Loire“ klubas mane labai pririšo prie Europos, o man jau kokie treji metai labiau patinka Amerika. 
 
Ten patinka treniruotis ir žiemą, kur yra geresnės pratybų sąlygos, be to, Amerikoje  gyvena mano pusbrolis ir jo tėvai. 

Ankstesniais metais po pasirengimo Amerikoje į Europą turėdavau grįžti metų pradžioje, nes vykdavo varžybos. Tekdavo daug keliauti, nebeliko laiko treniruotis, kelionės mane labai išvargindavo. 

Mano amžius jau nebe tas, supratau, kad save reikia tausoti. Nors ir kaip buvo sunku, nusprendžiau, jog su prancūzų klubu reikia baigti. Mūsų klube treniravosi 2012 m. pasaulio BMX čempionė, iš kurios galėjau mokytis. 

Prancūzų klubas man dar patiko tuo, jog tekdavo treniruotis mažose trasose, ne “Super Cross”. Amerikoje trasos irgi paprastos, jose treniruotis ir rungtyniautis yra didelis azartas. Sudėtingos trasos man ir fiziškai, ir psichologiškai yra per sunkios. 

Ar dar neprarandi šansų dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse? 
Tie šansai yra pakankamai maži. Mūsų sporte daug lemia ne tik meistriškumas, bet ir sėkmė. BMX dviračiuose konkurencija be galo didelė ir yra daug šalių, kurios turi po vieną gerą dviratininkę, ir yra tokioje pačioje situacijoje kaip ir aš. 
 
Su jomis man reikia varžytis. Lietuvoje mes neturime tokios trasos, kurioje būtų galima rengtis svarbiausioms metų varžyboms. Tarkime, Venesuelos, Rusijos, Ekvadoro geriausios dviratininkės gyvena ir treniruojasi Šveicarijos dviračių sporto centre, daugumos šalių dviratininkės turi puikias dviračių trasas.

Amerikos olimpiniame treniruočių centre yra superkroso trasa, tačiau jos nuoma labai didelė. Toje trasoje neužtenka pasitreniruoti du-tris kartus, joje reikia važinėti ištisomis savaitėmis, mėnesiais, prie jų reikia priprasti. 



Rio de Žaneire buvai per bandomąsias varžybas, tačiau per jas nuvilnijo nepasitenkinimų banga dėl pavojingos trasos.
Pirmas atvejis, kai BMX dviratininkai susivienijo, ir protestavome dėl trasos, kurioje buvo pernelyg dideli ir pavojingi kalnai, bei nelogiškas kalniukų išdėstymas. Tokioje trasoje galima važiuoti tik esant idealioms oro sąlygomis.
 
Kalnai buvo įrengti neprotingai, buvo pavojingi nusileidimai. Trasa, be to, buvo labai nelygi. Ji visiškai neatitiko olimpinių žaidynių standarto, praktiškai padaryta tam, jog važiuotume vienas paskui kitą. Trasa turi būti tokia, kur gali varžytis, aplenkti varžovus, kurioje tarsi sklendi.

Pagrindinis olimpinių žaidynių organizatorių tikslas buvo padaryti įspūdingesnį šou žiūrovams, kurie nesupranta, kaip, rizikuojant savo sveikata, sunku šokti per tokius kalnus.  

Kai mes protestuodami nutarėme nestartuoti, olimpinių žaidynių organizatoriai ir trasų statytojai buvo labai nepatenkinti, neva, ne  laikas kelti problemas, kaip mes drįsome tai daryti. 

Trasa kitą dieną buvo pertvarkyta ir dar po dienos vyko varžybos. Tačiau dauguma dviratininkų atsisakė jose dalyvauti. Be to, per varžybas pradėjo smarkiai lyti, ir jos buvo nutrauktos. 

Ta mūsų vienybė lėmė tai, jog prieš olimpines žaidynes trasa bus peržiūrėta iš naujo ir daug kas joje bus pakeista, kad olimpinių žaidynių metu galėtų vykti tikrai įdomi ir inirtinga kova. 

Visą laiką stengeisi, kad Šiauliuose būtų įrengta sudėtingesnė BMX trasa, bet kol kas pastangos nieko neduoda. Kodėl? 
Mums būtinai reikia sudėtingesnės trasos, tik ją turint galima tobulėti ir pasiekti didesnį meistriškumą. Nuo gerų trasų daug kas priklauso. 
 
Šiaulių miesto savivaldybės vadovai pradėjo kalbėti, kad pirmiausiai man reikia patekti į Londono olimpines žaidynes, tada tas klausimas bus pradėtas spręsti. 

Patekau. Tada vėl išgirdau, kad dėl manęs vienos jie nieko nedarys. Tačiau Šiauliuose dabar auga talentingas vaikinas Gabrielius Pabijanskas, kuris gali daug pasiekti.  Jeigu būtų gera trasa, atsirastų ir daugiau vilčių teikiančių sportininkų. 
 
Po Londono olimpinių žaidynių buvo nemažas susidomėjimas BMX sportu. Apsidžiaugiau, kad gal trasa pagaliau atsiras ir Vilniuje. 
 
Apie BMX trasą nemažai diskutavome su tuomečiu savivaldybės meru Artūru Zuoku, verslininku Antanu Guoga, nusprendėme įrengti mažą trasytę (pumptrack ) su nedideliais kalniukais, kad joje galėtų treniruotis pradedantieji vaikai. 

Tačiau pasikeitė miesto valdžia, pasikeitė planai, A.Guoga tapo europarlamentaru ir viskas nuplaukė. 

Netoli ta diena, kada baigsi savo sportinę karjerą, ar pakeisi savo tėvą, dirbantį BMX treneriu?
BMX – labai sunki, preciziška sporto šaka, joje nebūna tų pačių niuansų. Trenere dirbti nebūtų lengva, gal ateityje susigundyčiau vadovauti Lietuvos nacionalinei rinktinei, bet dirbti su mažais, ką tik pradėjusiais sportą vaikais manau būtų savotiškas žingstis atgal.  
 
Nuo mažens važinėju po pasaulį, man Šiauliai dabar atrodo toks mažas, senovinis  miestas. Nežinau, kaip pasisuks mano gyvenimas, baigus sportinę karjerą. Nežinau,ar norėčia ilgesnį laiką gyventi Amerikoje ar Prancūzijoje.

Kai su amerikiečių „Tangent-Rift“ komanda pradėjau tvarkytis sportinę vizą, labai viskas strigo, buvo reikalaujama daug patvirtinančių dokumentų, jog dalyvausiu vienose ar kitose varžybose. 

Mes gi nemokame varžybų starto mokesčio pusei metų į priekį. Mokame likus vienam mėnesiui iki varžybų. Vis dėltovieną žingsnį įkėliau į BMX dviračių sporto klubą Amerikoje, o po to žiūrėsime.     
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas