Marytė Marcinkevičiūtė | 2016 m. sausio 13 d. 11:22 |
![]() ![]() |
Minutę buvo pasaulio rekordininkas
Maskvos olimpiadoje tarp dopingo kontrolierių buvęs Leonardas Varnas: "SSRS sportininkai pateikdavo vos ne veršio šlapimo, o prie užsieniečių kibdavo."
![]() |
Pagrindinis Vilniaus Saulėtekio ir Žolyno klinikų akcininkas, medicinos mokslų daktaras 66 metų Leonardas Varnas kūjo iš rankų nepaleidžia iki šių dienų.
Medikas treniruojasi, dalyvauja senjorų varžybose ir savo gimtinėje penktus metus rengia Lietuvos senjorų metikų sezono uždarymo šventę.
Aktyviai įsijungėte į senjorų judėjimą. Ko siekiate – rekordų, pergalių ar paprasčiausiai norite bendrauti su savo kovų bendražygiais? – paklausiau L. Varno.
Mane į senjorų judėjimą veda du šūkiai. Pirmasis: „Fiziniai pratimai pakeičia daug vaistų, bet nė vienas vaistas nepakeičia fizinių pratimų“, o antrasis: „Sveikata yra ne viskas, bet be sveikatos viskas yra niekas.“ Man nereikia medalių, reikia sveikatos. Kai sveikatos nėra, viskas yra tuštuma.
Sportas – tai sveikata, geras darbingumas, emocijos, skaidri galva. Labai dažnai per įvairias dideles tarptautines senjorų varžybas savo amžiaus grupėje varžovams pralaimiu vos keliais centimetrais. Atrodo, pergalė jau kišenėje, pirmauju iki paskutinio bandymo, bet kuris nors varžovų ima mane ir aplenkia.
Tada man kyla didžiulis noras jį nugalėti kitąmet. Šiemet Nicoje per Europos senjorų žaidynes kūjo metimo sektoriuje pelniau sidabro medalį ir tuo labai džiaugiuosi.
Ar seniai įkėlėte koją į senjorų sportinį gyvenimą?
Gal nuo 1977-ųjų. Įsijungti į senjorų judėjimą mane prikalbino praeityje žinomas ieties metikas Kęstutis Vislavičius. Tai jis mus visus subūrė į senjorų komandą, nemažai prisidėjo ir rutulio stūmikė Birutė Keršulienė. Nuo to laiko nepraleidžiu nė vieno pasaulio ar Europos senjorų lengvosios atletikos čempionato ar žaidynių.
Turiu iškovojęs daug sidabro, bronzos medalių. Tačiau nė karto nepavyko tapti čempionu, ta riba man tarsi užburta.
Jaunystėje buvote gero lygio kūjo metikas, per Lietuvos čempionatus laimėdavote medalių.
Netgi pasaulio rekordininku teko pabūti. Tiesa, labai trumpai. Tai atsitiko 1975 m. vasario 19 d. per SSRS žiemos lengvosios atletikos čempionatą Leningrade (dabar – Sankt Peterburgas). Tada per sunkiojo kūjo (svoris – 15 kg 880 g) metimo varžybas, spiginant gal 20 ºC šalčiui, pirmuoju bandymu nusviedžiau 20 m 86 cm ir pagerinau vienam iš Amerikos atletų priklausiusį planetos rekordą – 20 m 71 cm.
Tačiau pasaulio rekordininku pabuvau vos vieną minutę. Toliau už mane keliais centimetrais įrankį nusviedė Miuncheno olimpinis čempionas Anatolijus Bondarčiukas. Po to rekordą dar gerino keli sportininkai ir aš galutinėje įskaitoje likau penktas.
Prisimenu, prieš išvažiuojant į čempionatą, tuometis Lietuvos lengvosios atletikos vyriausiasis treneris Algirdas Karpavičius sakė, kad, jeigu pateksiu į penketuką, duos specialius sportinius batelius. Gerai žinojau, kad patekti tarp penkių geriausių SSRS kūjo metikų būtų įspūdinga. Treneris žodį ištesėjo, tačiau tuos užsienietiškus sportinius batelius pardaviau, nes reikėjo išlaikyti šeimą. Praėjusiais metais šventėme to mano rekordo 40-metį. Apie 1978-uosius per SSRS čempionatus sunkiojo kūjo rungtis buvo panaikinta.
Gražių pergalių pasiekėte ir Lietuvoje.
Taip. Gimiau ir augau Ignalinoje, treneriai norėjo, kad tapčiau slidininku. Slidinėjimo maratono distancijoje įvykdžiau kandidato į sporto meistrus normą. Tačiau geru slidininku netapau. Lankydamas dešimtą klasę, pabandžiau stumti 4 kg rutulį ir jį nustūmiau 18 m 79 cm. Buvau fiziškai stiprus kaimo vaikas. Pagrindinė ypač mane stiprinusi bazė buvo ūkio darbai: mėšlo vežimas, pievų šienavimas, arimas.
Mokykloje išgirdau, kad yra ir kūjo metimo rungtis, tik maniau, kad įrankis yra pritvirtintas prie medinio koto. Namie pasiimdavau tėvo kotą ir jį mėtydavau į bulvių lauką. Kai Vilniaus universitete pradėjau studijuoti mediciną, jau pirmame kurse mane pastebėjo daugkartinis Lietuvos kūjo metimo čempionas ir rekordininkas, o dabar Ščecino universiteto Fiziologijos katedros vedėjas akademikas Janas Jaščianinas.
Pirmame kurse jau buvau sukūręs šeimą ir augo atžala. Universitete gerai mokiausi, buvau grupės seniūnas, lankiau lengvosios atletikos pratybas, dainavau ansamblyje, buvau laikraščio „Tarybinis studentas“ redaktoriaus pavaduotojas.
Paprastą kūjį (7 kg 225 g) taip pat gerai mėčiau, gal 10 metų buvau Lietuvos čempionas, prizininkas, pagerinau šalies rekordą. Tuo metu dirbau „Dinamo“ draugijos gydytoju, turėjau labai geras sąlygas treniruotis manieže.


Dirbdamas gydytoju „Dinamo“ draugijoje, turėjote puikią širdies, kraujagyslių aparatūrą, vykdavote stažuotis į Vokietiją. Ką pavyko pasiekti tuo metu?
Su J. Jaščianinu prie „Dinamo“ draugijos sukūrėme mokslinę laboratoriją, trys mokslo daktarai apsigynė mokslo daktaro laipsnį, tarp jų – ir aš. Dalyvaudamas kongresuose sužinojau nemažai niuansų. Labiausiai sudomino seilių ir burnos gleivinės ląstelių tyrimas. Pradėjau gilintis šioje srityje, kas atsitinka, kai moteris vartoja anabolikus.
Sukūriau aparatūrą, kuria tyriau, ar moterys vartoja dopingą. Metodas buvo pigus ir labai greitas. Kai nustoja jį vartoti, kraujyje tų anabolikų neranda, tačiau pagal mano metodiką, kai per mikroskopą pamatydavau ląstelių branduolius, galėdavau spręsti, ar moteris yra moteris, ar krypsta į vyriškąją pusę.
Buvau įtrauktas į Maskvos dopingo kontrolės narius ir dirbau olimpinėse žaidynėse. Prisižiūrėjau visko, SSRS sportininkai dopingo kontrolei pateikdavo vos ne veršio šlapimo, o prie užsieniečių kibdavo. Nuo 1980 m. ketverius metus buvau SSRS dviračių treko rinktinės gydytojas, Krylatskojės dviračių treke praleisdavau daug laiko, koreguodavau dviratininkų pratybas, pagal savo branduolių ir ląstelių rodiklius treneriams padėdavau iš kelių stiprių dviratininkų atrinkti keturis komandinėms persekiojimo lenktynėms.
Dar sportuodamas dirbote vaikų chirurgu, atlikdavote daug įvairiausių operacijų, vėliau – tuometėje Lukiškių kalėjimo ligoninėje, šešerius metus buvote Santariškių ligoninės direktoriaus pavaduotojas, vadovavote Nacionaliniam kraujo centrui, 2007 m. įkūrėte Žvėryno kliniką. O ką veikiate dabar?
Esu pagrindinis sėkmingai dirbančių Saulėtekio ir Žolyno klinikų akcininkas, praėjusiais metais gavome pavyzdingiausios įmonės sertifikatą. Klinikose dirba 70 žmonių. Neapleidžiu ir sporto. Nuo 2010-ųjų geriausius Lietuvos metikus rudenį kviečiu į savo gimtinę – Ignalinos r. Juodagalvių kaimą. Ten rengiu metikų sezono uždarymo varžybas. Prie upelio įrengiau disko metimo, rutulio stūmimo sektorius. Parungtyniauti suvažiuoja iki 100 sportininkų ir jų šeimų narių, draugų. Pirmaisiais metais viską pats finansuodavau, visus dalyvius apgyvendindavau savo pastatuose, pamaitindavau. Dabar viską susivežame kartu. Po varžybų užsakau ansamblių, muziką, visi pasilinksminame.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.