Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2015 m. gruodžio 4 d. 13:59 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Per pasaulį – paskui olimpinę svajonę

Ir treko, ir plento varžybose dalyvaujančiai A. Trebaitei šis sezonas – kaip niekada karštas. O jo pabaiga dar toli. Dviratininkė skinasi kelią į Rio.

A.Trebaitė lenktyniauja ir plente, ir treke
Vytauto Dranginio nuotr.
A.Trebaitė lenktyniauja ir plente, ir treke
Šių metų Europos dviračių treko čempionato daugiakovės (omniumo) rungties bronzinei prizininkei 27-erių Aušrinei Trebaitei dar neteko dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Arti šios svajonės ji buvo 2012-aisiais. Tada olimpinis kelialapis buvo ranka pasiekiamas, bet labai nesėkmingai susiklostė pasaulio čempionatas Melburne. Dalyvaudama 3 km komandinėse persekiojimo lenktynėse panevėžietė su ekipos draugėmis pasiekė Lietuvos rekordą, bet to nepakako, kad taptų olimpiete. Per daugiakovės grupines lenktynes sportininkė krito, susilaužė raktikaulį ir atsidūrė ligoninėje. Teko gydytis visą mėnesį. Iki olimpinio kelialapio tąkart Aušrinei pritrūko vos kelių taškų – ji liko pirma už brūkšnio. 
 
„Tačiau tai jau praeitis, laikas viską gydo, užmiršau nesėkmes. Dabar mano mintyse – Rio de Žaneiras. Atranka labai žiauri, iš viso pasaulio tik 18 daugiakovininkių (tarp kurių bus vos aštuonios europietės) pateks į žaidynes“, – sako nemažą trofėjų kolekciją sukaupusi A.Trebaitė.

Panevėžietė yra Europos treko čempionė (2012 m. komandų persekiojimo lenktynių), dukart vicečempionė (2010 m. komandų persekiojimo lenktynių, 2012 m. daugiakovės) ir bronzos medalio laimėtoja (2015 m. daugiakovės). O dalyvaudama plento lenktynėse 2005 m. ji tapo Europos jaunių 11 km atskiro starto lenktynių vicečempione ir 2011 m. universiados komandinių plento lenktynių čempione.

Šeštadienį A.Trebaitė mėgins žengti žingsnį Rio žaidynių link – Naujojoje Zelandijoje vykstančiame pasaulio taurės varžybų etape prasidės omniumas. Iš viso Naujojoje Zelandijoje startuos penki mūsų šalies atstovai – Edita Mazurevičiūtė kovos skreče, Simona Krupeckaitė ir Vasilijus Lendelis – sprinte ir keirine, Miglė Marozaitė – sprinte.

Prieš kelionę į Naująją Zelandiją A.Trebaitė kalbėjosi su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto žurnalo "Olimpinė panorama" korespondente.

Aušrine, šių metų Europos čempionate Šveicarijoje, likus paskutinei daugiakovės rungčiai, buvai aštunta, bet per 25 km (100 ratų) grupines lenktynes varžoves aplenkei net dviem ratais ir pakilai į trečią vietą. Ar šių varžybų įspūdžiai dar neišdilo?
Kiekvieną čempionatą stengiuosi kuo greičiau užmiršti ir rengtis naujiems išbandymams, bet pasirodymas Grenchene dar ilgai išliks atmintyje. Visiems įrodžiau, kad sporte nieko nėra neįmanoma, tik reikia nenuleisti rankų ir kovoti iki pabaigos. 
 
Kiekvienoje iš šešių daugiakovės rungčių turi pasirodyti maksimaliai. Prieš paskutinę daugiakovės rungtį, grupines lenktynes, apie tai, ar dar liko jėgų, ar nebe, net nesusimąsčiau. Mintis buvo viena: baigti varžybas ir kovoti dėl kuo aukštesnės vietos. Distancijoje viskas susiklostė palankiai. Prieš čempionatą planavau patekti į šešetuką, o atsistojau ant trečiojo garbės pakylos laiptelio.  

Ar pakilios nuotaikos nesugadino nesėkmingas pasirodymas per pasaulio taurės pirmojo etapo varžybas Kolumbijoje, kur užėmei 21 vietą tarp 24 dalyvavusių sportininkių?
Net negaliu pasakyti, kas man nutiko. Kolumbijoje labai nesisekė. Į kiekvienos rungties startą stodavau tikėdama savimi, galvodama, kad esu stipri, bet, pasirodė, tokia nesu. Likus keliems grupinių lenktynių ratams bandžiau pabėgti, tačiau varžovės nepaleido. Europos čempionate tai pavyko padaryti idealiomis sąlygomis, o per pasaulio taurės varžybas – ne. Matyt, buvau atidžiai stebima. 
 
Nusiminti nėra ko. Prieš akis dar du pasaulio taurės varžybų etapai Naujojoje Zelandijoje (gruodžio 5–6 d.) ir Honkonge (sausio 16–17 d.) bei pasaulio čempionatas Londone (kovo 2–6 d.). Po jų ir paaiškės, ar man pavyks tapti olimpiete. Kelios dviratininkės, galima sakyti, jau užsitikrino kelialapius, o aš esu ant ribos. 
 
Rengiuosi kovoti, nepasiduoti. Daugiakovėje labai daug lemia sėkmė. Tarkime, 2012-aisiais per pasaulio čempionatą Melburne buvau surinkusi pakankamai taškų, kad iškovočiau kelialapį į Londono olimpines žaidynes, bet nesėkmingai susiklosčiusios grupinės lenktynės mano svajonėms neleido išsipildyti. 
 
Prieš kiekvienas varžybas jaudinuosi. Kad mažiau nervinčiausi, imu knygą į rankas arba stengiuosi pasižiūrėti kokį nors filmą. Užsienyje prieš varžybas stengiuosi kuo mažiau vaikščioti po miestą – ilsiuosi, rengiuosi kovai.  



Grįžusi iš pasaulio taurės varžybų Kolumbijoje namie pabuvai vos porą dienų ir vėl susirengei į kelionę, šįkart – į Naująją Zelandiją. Kaip tave veikia tokios ilgos kelionės?
Prie jų jau pripratau. Kelionės – tai mano darbo dalis, nuo jų niekur nepabėgsiu. Pasaulio taurės varžybos vyksta visuose planetos kraštuose, bet šį sezoną jų nebus Europoje. Grįžusi iš Kolumbijos abidvi namie praleistas dienas tvarkiau savo reikalus, treniravausi: vieną dieną myniau dviračio pedalus plente, o kitą – treke. Dabar išvykstu porai mėnesių, į namus grįšiu tik sausio viduryje. 
 
Vadinasi, Kalėdas, Naujuosius metus sutiksi svetur.
Taip, tai jau ne pirmas kartas, sunku visus prisiminti. Pernai Naujuosius metus sutikau Kolumbijoje, o šiemet – Australijos mieste Perte, kuriame treniruosiuosi. Su manimi bus ir treneris Antanas Jakimavičius bei dviratininkė Edita Mazurevičiūtė. Šampano taurės per Naujuosius nekelsiu, nes negeriu. Suvalgysime šventinę vakarienę, ir tiek. Visiškai nesiskundžiu, kad šventes sutiksiu toli nuo Lietuvos. Manau, tūkstančiai žmonių daug ką atiduotų, kad Naujuosius galėtų sutikti Australijoje. Ši šalis labai graži, bet man patraukliausia – Kolumbija.   
 
Daugiakovę sudaro šešios rungtys: skrečas, asmeninės persekiojimo, atkrintamosios, pavienio starto, vieno rato lenktynės įsibėgėjus ir 25 km (100 ratų) grupinės lenktynės. Kurios tau labiausiai patinka, o kurių galėtų ir nebūti?
Labiausiai patinka grupinės lenktynės, o dažniausiai nesiseka per skrečo ir atkrintamąsias. Kiekvienos grupinės lenktynės – man didžiulė patirtis, nes kaskart distancijoje susidaro vis kitokia situacija. Kuo daugiau varžybų, tuo daugiau patirties. 
 
Dalyvauti šiose varžybose ne visos gali, netgi Vilija Sereikaitė neišlaikė tenkančio didžiulio krūvio. Kodėl pasirinkai tokią sunkią rungtį?
O ką man buvo galima daugiau rinktis? Pasirinkimo nebuvo. Asmeninėms persekiojimo lenktynėms tapus neolimpine rungtimi, Lietuvoje ji pasidarė niekam neįdomi. O dviračių sportas – tai mano darbas, iš jo valgau duoną. Vietoje šešių daugiakovės rungčių mielai dalyvaučiau tik persekiojimo ar grupinėse lenktynėse. 
 
Dviračių sporte daug kas keičiasi, per Pekino olimpines žaidynes daugiakovė į  varžybų programą net nebuvo įtraukta. Paprastai po olimpinių žaidynių mūsų sporto šaka sulaukia permainų, bet po Londono niekas nepasikeitė. Nežinau, ar verta tikėtis, kad kažkas pasikeis ir po Rio de Žaneiro olimpiados. Dažniausia tos rungtys, kurių atsisakoma, jau nesugrįžta, greičiau prigalvoja naujų. Porą daugiakovės rungčių irgi truputį pakoregavo, bet iš esmės jos liko tokios pačios. 

Sėkmingai rungtyniauji ir plento lenktynėse. Šiemet laimėjai Lietuvos čempionato atskiro starto lenktynes, o pernai tapai absoliučia čempione, laimėjai ir atskiro starto, ir grupines lenktynes. Su plento dviratininkėmis varžeisi ir Europos žaidynėse Baku. Kur tau smagiau – treke ar plente?
Smagiausia ten, kur geriau sekasi. Per Lietuvos plento čempionatus sekasi neblogai, bet per pasaulio čempionatus – nieko įspūdingo. Nežinau, kaip man sektųsi, jeigu dalyvaučiau tik plento lenktynėse. Kita vertus, jau pripratau prie trumpų treko distancijų.   
 
Lankei muzikos mokyklą, mokeisi groti pianinu. Kaip tavo gyvenime atsirado dviračių sportas?
Taip, mokiausi groti pianinu, bet man nepatiko, kai versdavo dainuoti. Šiaip mėgstu dainuoti tik sau, o ne kitiems. Dviračių pratybas mane prikalbino lankyti pusseserė, puiki dviratininkė Modesta Vžesniauskaitė. Namie turėjau paprastą kalnų dviratį, kuriuo važinėjausi savo malonumui ir net nepagalvojau, kad jį kada nors iškeisiu į lenktyninį. Iš pradžių mano treneris buvo Valerijus Konovalovas, 2005-aisiais tapau Europos jaunių atskiro starto lenktynių vicečempione.
 
Man tai buvo savotiškas atpildas už tą pagalbą, kurią per varžybas suteikdavau komandos draugėms. Per čempionatą iki aukso medalio pritrūko gal 25 sek. Džiaugiausi ne tik medaliu, bet ir tuo, kad padėjau M.Vžesniauskaitei laimėti grupinių lenktynių bronzą. 

Treke pradėjau rungtyniauti 2008-aisiais. Kai pradėjome rungtyniauti 3 km komandinėse persekiojimo lenktynėse, mūsų komandoje buvo Svetlana Pauliukaitė ir Vilija Sereikaitė. Trūko trečios dviratininkės, todėl treneris Antanas Jakimavičius pasiūlė man pabandyti.  

2011-ųjų Europos čempionate jau debiutavau kaip daugiakovininkė. Iš pradžių važiavau nemokšiškai, o dabar mano teorinės žinios jau visiškai kitokios. Kiekvienoje rungtyje jaučiuosi vis tvirčiau. Man padeda tobulėti ne tik pergalės, bet ir pralaimėjimai. Pergalės įpareigoja kitose lenktynėse vėl aplenkti visas varžoves, o pralaimėjimai kaitina kraują.

Žinau, kad kolekcionuoji užsienio šalių monetas. Ar didelė tavo kolekcija? Gal jau dalyvauji parodose?
Šis mano pomėgis bliūkšta. Anksčiau kolekcionuoti monetas buvo daug įdomiau, o dabar dažniausia lankausi tose šalyse, kuriose jau esu buvusi. Aplankiau daugybę šalių. Europoje dominuoja euras, užtat dabar būdama Naujojoje  Zelandijoje tikiuosi rasti kažką nauja.  
 
2013 m. kartu su Simona Krupeckaite ir Gintare Gaivenyte baigėte Lietuvos edukologijos universitetą. Ar baigusi aktyvųjį sportą pasinaudosi gautu diplomu?
Turiu kūno kultūros mokytojo diplomą, bet apie tai, kas bus, kai baigsiu sportuoti, dar negalvoju.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas