rankinis.lt | 2015 m. spalio 28 d. 12:59 |
![]() ![]() |
Rankinio teisėjos svajoja apie olimpiadą
Aušra Žalienė ir Viktorija Kijauskaitė neslepia – teisėjavimas vyrų varžyboms Lietuvoje padeda pasiruošti darbui aukščiausio lygio moterų rungtynėms.
Jei nepavyko laimėti įtemptų rungtynių, visada galima dėl nesėkmės apkaltinti teisėjus. Tačiau tik ne tada, kai rungtynėms teisėjauja visko matę profesionalai, kurie įtemptose kovose jaučiasi kaip žuvys vandenyje. Vieną dieną buvo puiki proga pakalbėti apie rankinio teisėjų darbo specifiką su daug šilto ir šalto mačiusiomis Lietuvos rankinio teisėjomis Aušra Žaliene ir Viktorija Kijauskaite, kurios ne tik pasidalino savo patirtimi ir įžvalgomis, bet ir užsiminė apie galimus rankinio taisyklių pokyčius.
Su rankinio teisėjomis susitikome prieš pat joms išskrendant į Prancūziją, kur jų laukė Čempionų lygos rungtynės. Aušra ir Viktorija pasidžiaugė, kad tenka teisėjauti tokiame turnyre, o taip pat prisiminė iki šiol svarbiausias rungtynes, kuriose teko dirbti: 2013 m. Europos jaunių merginų čempionatas ir rungtynės dėl bronzos medalių, 2014-2015 metų Iššūkio taurės (Challenge Cup) antrosios finalo rungtynės ir to paties sezono Lietuvos Vivus.lt vyrų rankinio čempionato paskutinės finalo rungtynės.
Paklaustos apie rungtynes, kuriose labiausiai norėtų teisėjauti, abi teisėjos net nedvejodamos pamini olimpines žaidynes. Šiai svajonei pasiekti Aušra ir Viktorija dar turi apie 10 metų, būtent tiek dar turėtų trukti jų karjeros, kurių didesnioji dalis jau prabėgo, tad prisiminti yra ką.
Kartu nuo universiteto laikų
„Kartu mokėmės ir pabaigėme tuometinį Lietuvos kūno kultūros institutą (LKKI). Po mokslų visą laiką rankinis buvo šalia, kartu pradėjome 1996 m. treniruoti vaikus, o po kelių metų, 1999 m. pasiūlė teisėjauti. Pirmos rimtos rungtynės buvo 2000 m.“, – pirmuosius žingsnius su švilpuku rankose prisimena Viktorija.
Kalbėdama apie pirmus kartus, Aušra prisimena ir tarptautines patirtis. „Labai išgąsdino, kai pirmą kartą teisėjavome Čempionų lygoje Vengrijoje. 2000 žiūrovų, triukšmingi, visai šalia aikštės, gerai palaiko savo komandą. Bet nustebino – jei teisėjauji be klaidų, jokių priekaištų teisėjui nebūna“, – pirmąjį čempionų lygos krikštą prisiminė Aušra.

Abi teisėjos pastebi, kad beveik visą tą laiką buvo kartu, tačiau tai netrikdo, o netgi priešingai, tampa privalumu.
„Esame geriausios draugės, laisvalaikį net kartu leidžiame. Aišku būna visko. Trintis atsiranda, kai tenka porą savaičių gyventi drauge, bet per tiek metų išmokom būti kartu. Žinome, kada kuriai nusileisti. Esame žmonės, tai natūralus procesas“, – apie darbinius ir ne tik tarpusavio santykius pasakoja Viktorija.
„Sunku surasti tinkamą porininką. Tai, kad esame tiek laiko kartu, yra mūsų stiprybė. Sakėm net gimdyti eisime kartu“, – ir rimtai, ir juokais kolegei pritarė Aušra.
Teisėjos pastebi, kad kartais tenka teisėjauti su kitais arbitrais. Tuomet trūksta „susižaidimo“. Pirmas kėlinys būna sunkus, tenka sekti ir suprasti kaip dirba kitas, nei įprastai, porininkas.
Skirtumai, privalumai, trūkumai
Aušrai ir Viktorijai tenka teisėjauti ir moterų, ir vyrų kovoms. Abi tuo labai patenkintos ir neslepia, kad jei ne teisėjavimas vyrams Lietuvos Vivus.lt rankinio lygoje, būtų sudėtinga Europoje teisėjauti aukščiausio lygio moterų ekipoms. Darbas su vyrų komandomis yra puiki proga pasiruošti būtent tarptautinėms rungtynėms, kuriose itin dideli greičiai.
Kalbėdamos apie tarptautinį rankinį, jos pastebi, kad ypač malonu teisėjauti visose Skandinavijos šalyse, kuriose aukšta palaikymo kultūra. Čia pat Viktorija akcentuoja, kad tai neatleidžia nuo atsakomybės dirbti maksimaliai gerai. „Jei suklydai – žiūrovai tau tai pasakys, bet prie smulkių niuansų nesikabinėja“, – skandinavišką palaikymą apibūdina Viktorija.
Aušra pritaria savo kolegei bei papildo ją, kad visur yra sava kultūra ir visur yra įdomu. Kiek „karščiau“ aikštėje būna pietų šalyse.
Dažnos kelionės, pasak abiejų pašnekovių, vienas iš šio darbo privalumų. Tiesa, kartais tenka praleisti artimųjų gimtadienius ar savuosius švęsti užsienyje. Rimtų trūkumų savo darbe Aušra ir Viktorija nebeįžvelgia. „Pradžia buvo sunki. Lietuvos vyrai nepripažino moterų teisėjų, reikėjo įrodyti, kad galime. Kai pradėjome teisėjauti, buvo toks požiūris, kad atėjo kažkokios „mergaitės“, bet dabar jau viskas gerai. Kai gavome Europinę kategoriją, kartu su įvertinimu pradėjo mus gerbti“, – prisiminė Aušra.
Kalbėdamos apie klaidas, kurių neišvengia niekas, teisėjos pastebi, kad kaip tai atrodytų keista, bet teisėjauti aukščiausiame lygyje yra lengviau nei rungtynėms, kuriose yra aiškus favoritas ir kuris turi didelę persvarą jų metu. Čia pat paaiškina kodėl. „Visada įdomu teisėjauti aukšto lygio komandoms, kuomet rungtynės vyksta taškas į tašką. Darome mažiau klaidų, labiau susikoncentruojame. Kai žaidžia skirtingų lygių komandos, daug klaidų daro žaidėjai ir tai trukdo teisėjauti. O lygioje kovoje negali klysti, nes tai gali nulemti kažkieno pralaimėjimą“, – papildydamos viena kitą darbo niuansus paaiškina pašnekovės.
Nuo prietarų nepabėgsi, bet krosą bėgti tenka
Nors ši teisėjų pora patyrusi bei vertinama ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, vis tik yra prietarų, kuriuos atlieka abi teisėjos tam, kad rungtynės vyktų sklandžiai. „Lietuvoje aptariame komandas, jų žaidimo stilių, o kitur nelabai žinai tų komandų. Tačiau visada prieš išeinant į aikštelę, dar teisėjų kambaryje, atsisėdame viena prieš kitą, giliai iškvėpiame ir rusiškai pasakome „Ni pucha, ni pira“, – pirmąjį prietarą atskleidžia Aušra.
Viktorija čia pat įvardiną antrąjį: „Likus 10 minučių iki kėlinių pabaigos sau mintyse pasakome, kad reikia susikaupti. Tam, kad neprarastumėm koncentracijos.“
Žinoma, gerą teisėjavimo lygį lemia ne prietarai, o tinkamas pasiruošimas darbui. Abi teisėjos kas dieną vaikšto į sporto klubą ir, žinoma, bėgioja krosą bei taip palaiko ištvermę reikiamame lygyje.
Kad būtų geriau…
Rankinis nestovi vietoje. Jei rankinio visuomenė linkusi pastebėti, kad per pastaruosius dešimtmečius pasikeitė žaidimo tempas ir kiti elementai, tai pašnekovės primena, kad artimiausiu metu gali keistis ir taisyklės. Tiesa, perversmų tikėtis nevertėtų.
„Įvairiuose tarptautiniuose turnyruose išbandytos naujos taisyklės. Man įdomi pasirodė mėlyna kortelė. Reglamentuotas sužeisto žaidėjo aikštės palikimas. Pagal naują tvarką, toks žaidėjas, jeigu dėl jo sustabdė laiką, negali dalyvauti keliose kitose atakose. Reikia bent trumpam „pasigydyti“. Tokios taisyklės siekia atbaidyti nuo „Holivudo“ scenų. Visi nauji pasiūlymai ateina iš Europos. Visa tai ir žaidėjų, ir teisėjų naudai. Pas mus gal sunkiau priima tas taisykles. Tarkim, sakoma, kad krašto žaidėją saugo Dievas. Lietuvoje ne visos komandos gali tai suprasti“, – naujausių teisėjavimo tendencijų sekimo svarbą akcentuoja Viktorija.
Pabaigai teisėjos palinkėjo daugiau bendradarbiauti Lietuvos teisėjams ir treneriams. Rengti bendrus susitikimus tam, kad abiejų pusių atstovai geriau suprastų vieni kitus ir kiltų mažiau klausimų kodėl buvo priimtas vienoks ar kitoks sprendimas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.