Marytė Marcinkevičiūtė 2015 m. rugsėjo 8 d. 09:46 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Namai – JAV, rinktinė – Lietuvos

Amerikoje jau daugiau nei dešimtmetį gyvenanti Eglė Staišiūnaitė už Atlanto ne tik treniruojasi, bet ir treniruoja kitus.

E.Staišiūnaitė kelią į Rio nusitiesė Pekine.
Alfredo Pliadžio nuotr.
E.Staišiūnaitė kelią į Rio nusitiesė Pekine.
Pastarųjų ketverių metų Lietuvos 400 m barjerinio bėgimo čempionė Eglė Staišiūnaitė jau 13 metų gyvena Amerikoje. Ten išvyko, tėvams laimėjus žaliąją kortą. Šeima įsikūrė Ilinojaus valstijoje, netoli Čikagos. Iš čia ji vyko ir į 2012 m. Londono olimpines žaidynes, bet ten užėmė 34-ąją vietą.
 
Nors už Atlanto gyvena jau daugiau nei dešimtmetį, E. Staišiūnaitė be jokio akcento kalba lietuviškai, nes gimtąja kalba kasdien bendrauja su tėvais, bičiuliais. Iš Lietuvos kilęs ir jos širdies draugas. Šalies čempionės mama dirba masažuotoja ir prireikus labai daug padeda Eglei, o tėvas – santechnikas. „Amerikoje tai gana paklausios specialybės“, – paaiškina bėgikė. Jos tėvai jaunystėje irgi mėgėjiškai sportavo, todėl puikiai supranta dukros siekius. 

Nežinomybė dėl Pekino

Ilgai nebuvo aišku, ar E. Staišiūnaitė dalyvaus šių metų pasaulio čempionate Pekine. Ta nežinomybė ją šiek tiek slėgė. Tad, kai Lietuvos lengvosios atletikos federacijos vadovybė pagaliau patvirtino, kad ji pateko į rinktinę, sportininkė netvėrė džiaugsmu. Pasaulio čempionatuose ji dar nebuvo dalyvavusi. Jėgas bandė dvejose Europos pirmenybėse Suomijoje (2012 m.) ir Šveicarijoje (2014 m.), Londono olimpinėse žaidynėse bei unversiadoje (2013 m.). 

Iki šių metų pasaulio čempionato normatyvo jai pritrūko vos 0,16 sekundės. Šiemet bėgikė pasiekė savo asmeninį rekordą (56,36 sek.), o normatyvas – 56,2 sekundės. Sportininkė savo tikslą bandė pasiekti per Lietuvos čempionatą Palangoje, kur normatyvo siekė ir ukrainietė Ana Ryžkova, 2013-aisiais per pasaulio čempionatą užėmusi šeštąją vietą. „Vilčių turėjau nemažai, stipri buvo varžovė, bet...“ – apgailestauja E. Staišiūnaitė. 

Abiem sportininkėms normatyvo medžioklė buvo nesėkminga: be konkurencijos dalyvavusi ukrainietė nuotolį įveikė per 56,24 sek., o lietuvė – per 58,01 sekundės. Mūsų šalies sportininkė pripažino, kad karštas oras jai netrukdė bėgti greitai, prie tokio ji pripratusi Amerikoje. Tačiau, kodėl normatyvas jai nepakluso, negalėjo paaiškinti. 

Kadangi per pasaulio čempionatą 400 m barjerinio bėgimo rungtyje varžysis 40 sportininkių, ji vylėsi į Pekiną patekti pagal geriausių rezultatų reitingą. Nuojauta nenuvylė. O Pekine lietuvė vienu šūviu nušovė tris zuikius – pasiekė asmeninį rekordą (56,17 sek.), įvykdė olimpinį normatyvą ir pateko į pusfinalį.


Pradžia Klaipėdoje

Sportinį kelią lengvaatletė pradėjo Klaipėdoje, kur ją treniravo Donatas Senkus. Kaip ir visi pradedantieji, E. Staišiūnaitė bandė visas rungtis, kol pagaliau atrado savąją – barjerinį bėgimą. Iš pradžių bėgiojo 60 m ir 100 m per barjerus. 
 
Klaipėdietė prisimena, kaip ji pirmą sykį dalyvavo 100 m barjerinio bėgimo rungtyje ir pagerino Lietuvos trylikmečių rekordą. „Buvo kažkas nepakartojama. Pamaniau, kad toje rungtyje tobulinsiuosi toliau ir gerinsiu rekordus“, – juokiasi E. Staišiūnaitė. 
 
Tačiau svajonėms nebuvo lemta išsipildyti. Talentinga sportininkė su tėvais ir broliu išvyko gyventi į Ameriką. Sportas atsidūrė antrajame plane. „Iš pradžių buvo labai sunku, viską turėjau pati susirasti. Tik atvažiavusi nesportavau, praleidau beveik metus. Perpratau naują sistemą, atsirado naujų pažinčių. Treniruotis pradėjau lankydama mokyklą“, – prisimena E. Staišiūnaitė. 

Vėliau ji penkerius metus Viskonsino valstijos universitete Madisone studijavo psichologiją ir kineziologiją, aktyviai sportavo, pradėjo varžytis 400 m barjerinio bėgimo rungtyje.
„Man buvo 18 metų, kai pradėjau specializuotis šioje rungtyje. Savo komandoje buvau stipriausia. Atstovavau universitetui Amerikos studentų čempionatuose, tačiau į finalą niekada nepavyko prasimušti. Aukščiausia mano vieta – turbūt 18-oji“, – neslepia E. Staišiūnaitė. 

Treniruojasi su vaikinais

Dabar Čikagoje ji ne tik sportuoja, bet ir užsidirba sau duoną. Dirba mokykloje, kurią baigė, ir klube asmenine trenere. Bet lieka laiko ir pačiai pasportuoti. Vis dėlto E. Staišiūnaitė pasigenda varžybų, nes jos daugiausia rengiamos studentams. 
 
„Tose varžybose galiu dalyvauti be konkurencijos, kartais susigundau“, – atvirauja sportininkė. Į Lietuvą ji sugrįžta tik vasarą. Šiemet pasitikrino savo jėgas, atstovaudama gimtinei komandiniame Europos čempionate Graikijoje, lenktyniavo Latvijos prezidento taurės varžybose Valmieroje, per Lietuvos čempionatą. 

E. Staišiūnaitė jau seniai 400 m barjerinį nuotolį nori įveikti per 55 sekundes. Apie Anai Ambrazienei priklausantį Lietuvos rekordą (54,02 sek.), pasiektą prieš 32 metus, ji dar negalvoja. „Nežinau, ar man apskritai pavyks taip gretai bėgti. Juk kadaise tai buvo pasaulio rekordas“, – sako E. Staišiūnaitė. 

Lietuvos čempionė pripažįsta, kad 400 barjerinis bėgimas – labai sunki rungtis ir priduria: „Ne tu rungtį pasirenki, o rungtis tave.“ Trumpesnio (100 m) nuotolio barjerinio bėgimo rungtyje trūko greičio, o keturiskart ilgesnis nuotolis jai pats tas. 
 
E. Staišiūnaitė JAV treniruojasi gana stiprioje grupėje, kartais bėgioja ir su vaikinais. Per savaitę ji tris kartus treniruojasi po 3–4 valandas. Kitos dienos – arba laisvos, arba lengvos pratybos. Per savo sportinę karjerą mergina turėjo penkis trenerius.

„Barjerų įveikimo techniką įsisavinau dar Klaipėdoje, jos jau daug nekoreguosiu. Lavinu greičio ištvermę, stiprinu žingsnį. Treniruočių metodika Amerikoje ir Lietuvoje skiriasi, tačiau viskas priklauso nuo trenerio. Gaila, kad Lietuvoje nėra stiprių barjerinio bėgimo atstovių, tačiau įdomu rungtyniauti svetur. Ten visada būna stiprių varžovių ir labiausiai išryškėja, kur man reikia pasitempti“, – teigia Lietuvos sportininkė.

Kelsis į Finiksą

Šiemet iš Amerikos E. Staišiūnaitė sugrįžo liepos 20 d. ir po pasaulio čempionato dar savaitę ilsėsis namie, o paskui grįš atgal. Dabar jos planai jau kiti. Ji keičia savo gyvenamąją vietą: iš Čikagos kraustosi į priešingoje žemyno pusėje esančią Arizonos valstiją, Finikso miestą, kur yra labai gera sporto bazė. Ten ji aktyviai treniruosis visus metus ir rengsis Rio de Žaneiro olimpinėms žaidynėms. 
 
„Sportui tikrai esu atsidavusi, esu motyvuota. Londone man nepasisekė, užėmiau 34-ąją vietą, nuotolį įveikiau per 57,97 sekundės. Ar liksiu toliau Finikse ir norėsiu toliau sportuoti, priklausys nuo pasirodymo olimpinėse žaidynėse. Juk man rugsėjo 30-ąją sukaks 27-eri, reikia ir apie šeimą galvoti“, – svarsto E. Staišiūnaitė. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas