Lina Motužytė | 2010 m. rugpjučio 18 d. 11:26 |
![]() ![]() |
Universalūs kariai
Ugniagesių gelbėtojų sportas - kas tai yra? Tai sporto šaka, kurios atstovai privalo būti visapusiškai stiprūs - greiti, ištvermingi, lankstūs...
Ugniagesių gelbėtojų sportas yra turbūt vienintelė pasaulyje sporto šaka, kurios atstovai – potencialūs didvyriai. Dar vaikystėje pradėję sportuoti, užaugę jie tampa profesionaliais ugniagesiais gelbėtojais, pasiruošusiais padėti nelaimės ištiktiesiems.
Ugniagesių gelbėtojų sportą formaliai sudaro dvi komandinės ir dvi individualios rungtys: 100 metrų bėgimas su kliūtimis, lipimas kablinėmis kopėčiomis, ugniagesių estafetė ir kovinė parengtis. Tai sporto šaka, kurios atstovai turi būti greiti, ištvermingi, lankstūs, fiziškai stiprūs. Siekdami tokiais tapti jie treniruojasi ir tokias sporto šakas, kaip futbolas, regbis, tinklinis, plaukimas, lengvoji atletika ir kitas.
Komandos suskirstytos i dvi grupes: suaugusių ir jaunimo. Pastarąsias sudaro sportininkai iki 18-os metų. Vyresni save atranda suaugusių komandose, kuriose gali rungtyniauti tol, kol pajėgia. Kaip ir kitose sporto šakose, taip ir čia, geriausi atletai patenka i šalies rinktines ir pergalių siekia tarptautinėse arenose.
Lietuvoje šis sportas nėra tarp populiariausių. Savo ugniagesių gelbetojų sporto komandas turi penki miestai: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir Visaginas. Šios komandos varžosi kasmet vykstančiame Lietuvos čempionate. Šiais metais Lietuvos čempione tapo Kauno komanda.
Europoje ugniagesių sportas populiariausias Vokietijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje ir Rusijoje. Butent šios šalys užima pirmas vietas žemyno pirmenybėse.
Ugdo profesionalus
Anot buvusio ilgamečio Lietuvos ugniagesių gelbėtojų sporto rinktinės nario ir Klaipėdos jaunimo komandos trenerio Kęstučio Juknos, šis sportas labai plataus spektro: „Mano tikslas – lavinti vaikus visapusiškai, pradedant bėgimo technika, baigiant žaidybinėmis sporto šakomis. Nenoriu apsistoti ties viena“.
Statistiškai apie 70 proc. vaikų, užsiimančių šia sporto šaka, lieka dirbti gaisrinėje. „Tai pati geriausia ugniagesių gelbėtojų mokykla. Šis sportas padeda pasirengti fiziškai. Jie įpranta prie greičio, aukščio, adrenalino. Praėjusius šią mokyklą vadinu universaliais kariais, galinčiais kovoti tiek su varžovais prie starto linijos, tiek su ugnimi“, - sako K. Jukna.
Šiemet ugniagesių gelbetojų mokyklą baigęs klaipėdietis Vytautas Juozapavičius pritaria, kad nuo mažens praktikuota sporto šaka turėjo daug įtakos profesijos pasirinkimui: „Apie ugniagesių sportą atsitiktinai sužinojau dar devintoje klasėje, išbandžiau – patiko. Besitreniruodamas pamačiau koks tai darbas, patiko mokymo ir darbo sąlygos, todėl kai atėjo laikas rinktis specialybę, abejonių nekilo“.

Keturios rungtys
Rungčių pagrindas - dar ketvirtame, praėjusio amžiaus dešimtmetyje, Sovietu Sąjungos ugniagesių fizinio rengimo programose buvę specialūs pratimai: ugniagesio apsauginių drabužiu apsirengimas, žarnu ir kolonėlės pernešimas, laipiojimas virve, šuoliai, tvorų ir kitokių kliūčių įveikimas, 60 kg svorio žmogaus iškamšos nešimas.
Pokario metais sukurtos ugniagesių sporto taisyklės ir varžybų programa. Ją sudarė lipimas kablinėmis kopėčiomis į ketvirtą mokomojo bokšto aukštą, 100 m bėgimas su kliūtimis, lipimas trijų alkūnių ištraukiamomis kopėčiomis į mokomojo bokšto trečią aukštą, ugniagesių estafetė, kovinis išsidėstymas ir dvikovė.
Per daugiau nei pusšimti metų, varžybų programa ne kartą keitėsi, kol galiausiai buvo apsistota ties pagrindinėmis keturiomis rungtimis.
100 metrų bėgimas su kliūtimis. Sportininkas bėga 23 metrus, įveikdamas 2 metrų aukščio tvorą. Vėliau paima dvi žarnas, įveikia 8 metrų ilgio, 18 centimetrų pločio siją, pakeltą, į kiek daugiau nei metro aukšti. Bėgdamas sujungia dvi laisvas žarnų galvutes ir finišuoja.
Lipimas kablinėmis kopėčiomis į ketvirtą mokomojo bokšto aukštą. Vadinamosios kablinės kopėčios, tai 4 metrų ilgio, 8 su puse kilogramų svorio kopėčios su kabliu. Po starto sportininkai nešdami kopėčias bėga iki bokšto, kopėčias užkabina į antro aukšto palangę, užlipę, permeta jas į trečią aukštą, dar kartą pakartoję pratimą, finišuoja ketvirtame aukšte. Bendras pasikėlimo lygis – 11 metrų.
Ugniagesių estafetė. Iš keturių etapų susidedanti kolektyvinė rungtis, kurios galutinis rezultatas priklauso nuo visų estafetės dalyvių. Pirmame etape įveikiamas namelis, antrame – 2 metrų aukščio tvora, trečiame etape komandos nariai įveikia siją ir turi prijungti ugniagesių švirkštą prie skirstytuvo. Svarbiausias – ketvirtas etapas, kuriame dalyvis, nubėgęs 50 metrų užgesina degantį skystį. Nubėgęs dar 50 metru finišuoja.
Kovinė parengtis. Tai sąlyginis gaisro gesinimas panaudojant profesionalią ugniagesių techniką. Rungtį atlieka visa komanda.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.