Marytė Marcinkevičiūtė | 2015 m. liepos 7 d. 17:03 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Gyvenimą pakeitė „Tour de France“
Nors pasaulio vicečempionei Liudai Triabaitei dviračių sportas sukėlė ne tik džiaugsmo, bet ir skausmo, ji neįsivaizduoja savęs be šios sporto šakos
Pasaulio dviračių čempionato komandinių lenktynių vicečempionė Liuda Triabaitė liepos 7 d. švenčia 50 metų jubiliejų. Didžiajam sportui ji atidavė 19 metų. Nuo jo nenutolo ir dabar – dirba Vilniaus miesto sporto centre ir ugdo jaunuosius dviratininkus.
Kai su Liuda susitikome dviračių sporto bazėje, ji su savo auklėtiniais rengėsi Lietuvos jaunių žaidynių varžyboms Jurbarke. Moteris dažnai su jaunimu taip pat sėda ant dviračio ir išvažiuoja į plentą.
Pažino dvi kartas
L. Triabaitė – aštuonių pasaulio čempionatų ir septynių daugiadienių lenktynių „Tour de France“ dalyvė. Iš pradžių penkerius metus ji atstovavo Prancūzijos klubui „Ebly“, o vėliau porą metų – Lietuvos rinktinei.
Liuda – buvusi pasvalietė. Baigusi aštuonmetę mokyklą, atvažiavo mokytis į Panevėžio profesinę technikos mokyklą. Čia ją ir pastebėjo treneris Valerijus Konovalovas, pakvietęs lankyti dviračių treniruotes.
Šiandien jubiliatė teigia, kad yra laiminga, jog per 19 savo aktyvaus sportavimo metų dviračių pedalus mynė su dviejų kartų dviratininkėmis: Seulo olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtoja Laima Zilporyte, SSRS čempione Sigute Lizdenyte ir iš jų estafetę perėmusiomis Edita Pučinskaite, Diana Žiliūte, Zita Urbonaite, Rasa ir Jolanta Polikevičiūtėmis.
Liuda niekada neužmirš 1994-ųjų, kai Palerme (Italija) ji tapo 50 komandinių lenktynių vicečempione. Dabar šios rungties varžybų programoje jau nėra.
„Mano viena silpniausių vietų buvo kalnai, juose nesijaučiau taip gerai, kaip Edita Pučinskaitė ar Rasa ir Jolanta Polikevičiūtės. Per varžybas mano pagrindinė užduotis buvo padėti komandos draugėms, kurios galėdavo laimėti varžybas, ir jas vesti į pergalę. Tačiau pasitaikydavo, kad treniruočių draugės ir man sudarydavo galimybę nugalėti. 1994-aisiais laimėjau „Tour de France“ etapą“, – prisimena Liuda.
Lemtinga griūtis
Tačiau būtent „Tour de France“ lenktynės – vienas skaudžiausių jos gyvenimo etapų. Tai atsitiko 1999 m. rugpjūčio 20 d., iki varžybų pabaigos likus dviem etapams. Liuda pateko į griūtį, smarkiai susitrenkė galvą ir prarado sąmonę. Ji buvo nugabenta į ligoninę, ten praleido kelias dienas. Nebuvo vietos, kurios neskaudėtų. Gydytojai veidą išvagojo siūlėmis.
Kai Liuda sugrįžo į namus, po oda dar buvo likę žvyro, ir veidas supūliavo. „Išgyvenau siaubingas dienas – negalėjau valgyti, išmušti priekiniai dantys. Spalio mėnesį profesorius Kęstutis Vitkus man padarė veido operaciją ir, laikui bėgant, pamažu atsigavau“, – prisimena Liuda.
Tačiau randai veide liko, ir žymioji dviratininkė su nuoskauda taria: „Dabar nesu fotogeniška...“ Sunki trauma privertė L. Triabaitę baigti sportinę karjerą, kai jai buvo 35-eri.
Kitas gyvenimo etapas
Prasidėjo kitas gyvenimo etapas. Tuometis Vilniaus „Sietyno“ sporto mokyklos direktorius Gediminas Kastanauskas ją pakvietė dirbti dviračių sporto trenere. Liuda pripažįsta: po tiek metų, praleistų aktyviojo sporto srityje, buvo neįprasta, sunku. Susirinko nemaža mergaičių grupelė ir maždaug penkerius metus glaudėsi sporto bazėje Karoliniškėse.
Iš pradžių jaunoji trenerė dar pati su vaikais važinėjo dviračiu. Apie trejus metus dalyvavo ir įvairiose veteranų varžybose, labai mėgo Laimos Zilporytės taurės varžybas, kurios dabar nebevyksta.
Liudai pavyko išugdyti Lietuvos jaunučių, jaunių čempionų ir prizininkų. „Tačiau jie baigė vidurines mokyklas, įstojo studijuoti į aukštąsias mokyklas ir su dviračių sportu atsisveikino“, – pasakoja trenerė.
Lietuvoje nedaug moterų, dirbančių dviračių sporto trenerėmis. Liuda lenkia pirštus ir vardija: panevėžietės Loreta Zopelienė ir Vitalija Breivienė, vilnietės Valentina Toguzajeva-Pokladok, Raimonda Čerkauskaitė, Eglė Cekanauskaitė, dabar dirbanti Italijoje, ir viskas.
„Visada sakydavau, kad niekada nedirbsiu trenere, nes mačiau, koks sunkus tai darbas. Reikia daug nervų, kantrybės, valios. Tačiau greitai teko atsisakyti šių žodžių“, – prisipažįsta Liuda, treniruojanti 18 jaunųjų dviratininkų, tarp jų – ir vieną mergaitę.
Talentingų vaikų L. Triabaitė randa per įvairias mokyklų varžybas ar maratonus ir juos kviečia lankyti treniruotes. Vilniaus sporto centre Liuda dviratininkus ugdo su dar keturiais treneriais – Vytautu Juchnevičiumi, G. Kastanausku, V. Toguzajeva-Pokladok ir R. Čerkauskaite.
Dukra žengė mamos pėdomis
Liudos pėdomis žengė ir jos dukra Agnė. Ji atstovavo Lietuvos jaunių rinktinei ir porą kartų dalyvavo Europos jaunių čempionate. Dabar jai 25-eri, šiemet baigs Mykolo Romerio universitetą. Liudos vyras – Rolandas Būtėnas – buvęs dviračių sporto mechanikas, o dabar dirba dviračių sporto parduotuvėje „Umarai“.
Liuda neslepia – dviratininkus sunku ugdyti. Prastas finansavimas, trūksta inventoriaus, apie treniruočių stovyklas svetur galima tik pasvajoti. Todėl visos žiemos bėga Ozo gatvėje esančioje dviračių sporto bazėje, ten jaunimas mina pedalus ant staklių, stiprėja fiziškai.
„Nežinau, ar esu laiminga, gyvenimą susiejusi su dviračių sportu. Neaišku, kaip mano gyvenimas būtų susiklostęs kitoje srityje. Tačiau turiu didelį šeimos palaikymą ir tuo labai džiaugiuosi“, – sako L. Triabaitė.
„Visada sakydavau, kad niekada nedirbsiu trenere, nes mačiau, koks sunkus tai darbas. Reikia daug nervų, kantrybės, valios. Tačiau greitai teko atsisakyti šių žodžių.“
* * *
Vizitinė kortelė
Liuda Triabaitė gimė 1965 m. liepos 7 d. Pasvalio r., Petriškiuose. SSRS sporto meistrė (1982 m.) ir tarptautinės klasės sporto meistrė (1984 m.). Pirmasis treneris – Valerijus Konovalovas.
Penkiskart Lietuvos dviračių sporto čempionė (1987–1993 m.), dukart SSRS daugiadienių lenktynių čempionė (1983–1984 m.) ir SSRS tautų spartakiados daugiadienių lenktynių vicečempionė (1986 m.), Baltijos jūros šalių žaidynių 25 km komandinių, 25 km žiedinių (1993 m.) ir 19,5 km atskiro starto (1997 m.) lenktynių laimėtoja.
Pasaulio 50 km komandinių lenktynių vicečempionė (1994 m.). 2007 m. baigė tuometinį Vilniaus pedagoginį universitetą.
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.