sportas.info | 2010 m. rugpjučio 6 d. 10:11 |
![]() ![]() |
Griauti nereikia statyti
Vis dar neaišku, kurioje vietoje padėti kablelį, sprendžiant Nacionalinio stadiono likimo klausimą. Mintimis apie tai pasidalijo Ritas Vaiginas.
Nacionalino stadiono Šeškinėje, Vilniuje, pirmasis projektas buvo parengtas dar 1988 metais. Statybos prasidėjo 1990 metais – lygiai prieš tris dešimtmečius. 1993 m. statinys buvo užkonservuotas. Statybos atnaujintos 2007-ųjų vasarą, vyriausybei skyrus 100 mln. litų. Pinigus išleidus, 2008-ųjų pabaigoje, darbai vėl sustojo. Kokia situacija šiandien?
Vyriausybės įpareigota Vilniaus savivaldybė paskelbė konkursą stadiono galimybių studijai atlikti, kurį laimėjo vienintelis jame dalyvavęs advokatų kontoros „Varul Vilgerts Smaliukas“, verslo konsultacijų įmonės „Esika“ ir „Eikos“ įmonių grupei priklausančios bendrovės „Eikos statyba“ konsorciumas. Skelbta, jog studijos rengimas miesto kišenei atsieis 141 tūkst. litų.
Šią savaitę galimybių studijos rengėjai susitiko su Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) vadovais, po kurio KKSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas su Sportas.info pasidalijo mintimis apie stadionio ateitį. Pasak R.Vaigino, galimybių studiją atliekantys specialistai turi duoti atsakymą, ką daryti toliau – tęsti darbus, stadioną konservuoti ar imtis drąstiškų priemonių ir pradėtą stadioną nugriauti. Anksčiau skelbta, jog norint užbaigti Nacionalinio stadiono statybą, reikėtų dar apie 300 mln. litų.
Ritas VAIGINAS, KKSD generalinio direktoriaus pavaduotojas:
„Mes prisidėjome prie projekto rengimo, kai trejus metus iškilęs stadiono statybos pratęsimo klausimas. Departamentui buvo pavesta organizuoti projekto rengimą, mes tai padarėme. Stadionui buvo skirta per 100 mln. litų. Pinigai buvo įsisavinti, bet, aišku, už tokią sumą stadionai nepastatomi. Buvo padaryti tam tikri darbai, o dabar reikia nuspręsti, ką daryti toliau.
Departamento pozicija tokia: Lietuva neturi visaverčio stadiono, ir tiesiai šviesiai sakome, kad tai yra gėda ir nesusipratimas. Nėra kalbų – stadionas reikalingas. Kiek galima juokinti Europą? Tai nenormalu.
Aišku, kalbant apie stadiono atsiperkamumą, reikalingi skaičiavimai. Noriu atkreipti dėmesį, kad tai jau, berods, ketvirtoji stadiono galimybių studija. Kiek pamenu, viena iš jų akivaizdžiai įrodė, kad stadionas būtų nuostolingas. Beveik neabejoju, kad stadionas pats neišsiliakytų ir be dotacijų nebūtų išsiversta. Kokios tai dotacijos būtų – valstybės ar savivaldybės biudžeto – priklaustytų nuo to, kam stadionas būtų paskirtas tolimesniam administravimui.
Galimybių studijos rengėjai, lankęsi departamente, klausė, ko būtų galima atsisakyti, kad statybų sąmata būtų mažesnė. Departamento nuomonė šiuo klausimu gana griežta: jei stadionas būtų statomas, jis turi būti pastatytas taip, kaip numatyta projekte. Pirmiausia – stadionas yra suprojektuotas su devyniais bėgimo takais. Jie turi būti. Būtent tiek takų, norint rengti lengvosios atletikos Europos ar pasaulio čempionatus, reikalauja tarptautiniai standartai. Taip pat turi būti kiti lengvosios atletikos – disko, ieties metimo, ir t.t. – sektoriai.
Taip pat turi būti 2-3 treniruočių aikštės bei potribūninės patalpos, kurių numatytas bendras plotas – 21 tūkst. kv. m. Viena aikštė – kaip būtina apšilimo aikštė, norint organizuoti svarbiausius lengvosios atletikos renginius. Skaičiuojant atsiperkamumą ir žinant, kokia Vilniuje apverktina situacija su futbolo aikštėmis, ypač turint omeny milžinišką futbolo masiškumą – dvi trys papildomos futbolo aikštės išspręstų vaikų treniruočių ir futbolo mėgėjų užimtumo sostinėje problemą.

Taip pat turėtų būti įrengtas šiuolaikinis lengvosios atletikos maniežas. Galbūt nuo maniežo būtų galima ir susilaikyti, tačiau verta įvertinti faktą, kad visoje Lietuvoje neturime standartus atitinkančio maniežo. Dabartiniai pastatyti prieš 30-40 metų, ir yra tinkami tik vaikų ir mėgėjų treniruotėms. Tarptautinėms varžyboms dabartiniai maniežai netinka vien dėl to, jog bėgimo takų ilgis juose yra 200 m, kai pagal naujus standartus turėtų būti 250 m. Vis dėlto sutiktumėme, kad maniežas – tik esant finansavimo galimybėms, bet visa kita yra būtina.
Studijos rengėjai pareiškė, kad suplanuotų treniruočių aikščių galbūt nebus galimybės įrengti, nes ten brangus komercinis plotas ir neva ten turėtų atsirasti komerciniai pastatai. Mes atsakėme, kad tokiu atveju galimybių studijoje iškart galima rašyti, jog toks stadionas nereikalingas. Jei nebus treniruočių aikščių šalia, stadionas tikrai neatsipirks. Negalėtume rengti tarptautinių lengvosios atletikos renginių, tad tokiu atveju net nėra prasmės kalbėti apie stadiono statybų pratęsimą.
Be to, labai svarbu išnaudoti tą 21 tūkst. kv. metrų potribūninį plotą. Yra suprojektuotos dvi standartinės sporto salės, taip pat šokių studija. Mūsų nuomone, būtų galima peržiūrėti planus. Sporto departamento mintis tokia, kad tas plotas turėtų būti išnaudotas įvairių specializuotų salių įrengimui – ne tik krepšinio, bet ir kitų sporto šakų, pavyzdžiui, imtynių, tinklinio, badmintono, fechatvimosi ir panašiai. Tai būtų mini Vilniaus sporto centras, kur galėtų sportuoti daugelio šakų atstovai. Tai spręstų ne tik Vilnius miesto, bet tuo pačiu ir Lietuvos olimpinio sporto centro problemas. LOSC yra Ozo gatvėje, visai šalia, maždaug 1 km atstumu nuo stadiono. LOSC viešbutyje gyvena apie šimtą jaunų sportininkų, kuriems treniruotis stadiono sporto kompleksuose būtų itin patogu. Tuo pačiu ten galėtų būti ir visų sostinės sporto mokyklų administracinės patalpos. Aišku, dalis patalpų turėtų būti ir komercinės paskirties – kavinės, pirčių kompleksai ir panašiai.
Spaudoje buvo pasirodę komentarų, kad projektas labai brangus, kad kitose šalyse stadionai statomi pigiau. Mūsų nuomonė irgi tokia, kad jei nėra lėšų – reikia supaprastinti projektą. Nežiūrint į tai, kad garbūs architektai broliai Nasvyčiai stadioną suprojektavo norėdami pastatyti net tik funkcionalų, bet ir gražų objektą, estetiškai išskirtinį, kuris puoštų miestą – kai kurių dalykų galbūt verta atsisakyti.
Pavyzdžiui, suprojektuotas stadiono išorės uždengimas – „apsiuvimas“ spalvotais stiklo paketais, kad statinys neatrodytų tarsi betono gabalas. Tai puoštų miestą, bet kainuotų apie 80 mln. Litų. Galbūt to reikėtų atsisakyti. Galbūt reikėtų atsisakyti ir arkos, kuri taip pat kainuoja 70-80 mln litų. Pasaulio futbolo čempionate Pietų Afrikoje matėme, kad ji funkcionali – įrengiamos filmavimo kameros, sprendžiamos apšvietimo problemos. Tačiau jei finansinės galimybės to neleidžia, galbūt verta atsisakyti“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.