Lina Daugėlaitė | 2010 m. liepos 27 d. 23:33 |
![]() ![]() |
Žaidimai su vaikišku disku baigėsi
Treneris Vaclovas Kidykas teigia, kad pasaulio jaunimo čempionas diskininkas A.Gudžius kol kas naudoja tik 2/3 savo galimybių potencialo.
![]() |
Kiek metų ėjote iki šio medalio?
Andrius sportuoja šešti metai. Penkti metai, kai sportinėje klasėje, atvažiavęs iš Vilkijos. Pirmąją žiemą iki didelių pusnių dar važinėjo į Kauną, o po to nusprendėme, kad jam geriau pervažiuoti į Kauną. Prasidėjo rimtesnis darbas. Pastaraisiais metais prakaito išlašinta nemažai būtent technikos tobulinimo klausimu. Treniruotėje diskas lekia ypač toli – šiandien nebeturiu ką slėpti – jis tris kartus metė 68 m, prieš išvažiuojant oras buvo be vėjo ir diskas skriejo 69,50 m. O pasaulio rekordas priklauso antžmogiui ukrainiečiui Nykitai Nesterenkai – 70,16 m, kuris šiose varžybose liko tik ketvirtas. Bet čempionate pūtė ganėtinai stiprus priešinis vėjas, jis rezultatą sumažino bent 2,5 metro. Bet vis dėlto pasaulio čempionatas tai ne treniruotės Ąžuolyne, kur paukščiai čiulba ir jokios įtampos nėra.
Po kelinto bandymo supratote, kad Andrius taps čempionu?
Labai dviprasmiška situacija. Žinodamas jo galimybes, neabejojau, kad Andrius bus čempionas. Iš kitos pusės galima paslysti. Kaip kvalifikacijoje: pirmas metimas – „barankė“, nors per apšilimą mėtė maždaug 65–66 m. Antras metimas – per 55 m, o tai yra niekas – vieta 20-tuke. Tačiau Andrius pasižymi ypač stipria psichologine būsena. Tu, treneris, galvoji: čia ir Lietuva, ir gerbėjai, pagaliau ir finansai, skirti valstybės – reikia rezultato. Priėjęs Andriui pasakiau: „Padaryk vieną normalų metimą“. O jis visiškai ramiai: „Treneri, aš du metimus lėtai mečiau, dabar padarysiu stipresnį – viskas gerai bus“. Galvoju, nieko sau žmogaus nervai. Ir padarė tą metimą – 63 m, žiūrovai ploja. Džiaugiuosi, kad finale jis mėtė gana stabiliai, sugebėjo pagerinti kvalifikacinį normatyvą.
Psichologija labai svarbu sporte. Iš pradžių Andrius pasiūlė, kad pirmu metimu darys, kaip V.Alekna planavo daryti Pekino olimpinėse žaidynėse – atliks pirmą stiprų metimą, konkurentus pastatys į savo vietas ir mes toliau sau ramiai dalyvausime. Bet paskui permąstė, kad pasaulio čempionatas – atsakomybė prieš visus, nesinori apsijuokti, todėl padarė pirmą atsargų metimą, kuris garantavo jam vietą finale, o paskui ėjo žingsnis po žingsnio.
Dabar žaidimai su „vaikiškais“ diskais baigėsi – kitais metais pradėsime mėtyti 2 kg įrankį. Planuojame, kad kitąmet Andrius įvykdys pasaulio čempionato Dohoje normatyvą ir jam uždavinys minimum – būti aštuntuke, o olimpinėse žaidynėse – penketuke ir arčiau, nes tas žmogus yra pajėgus. Vaikinas kaip iš pieno plaukęs, pilnas energijos. Šitas žmogus dirba du trečdalius to, ką jis turėtų dirbti – viskas laikoma ateičiai.
Perėjimas iš jaunimo sporto į suaugusiųjų negąsdina?..
Kartais tas perėjimas būna tragiškas. Pavyzdžiui, tas pats ukrainietis N.Nesterenka būdamas septyniolikos diską mėtė 65 metrus. Dabar jis meta už 60 metrų ribos – vadinasi, įvyko kažkoks lūžis. Andriaus geriausias rezultatas, metant 2 kg diską, yra 64,50 m, ir, kaip Virgilijus (Alekna – aut. past.) sako, gerai, kad sunkus įrankis jau lekia. Šiemet planavome įvykdyti ir Europos čempionato normatyvą – 62,50 m, bet, yra didžiulis skirtumas, kai tu visą laiką treniruojiesi su lengvesniu disku ir po to į ranką paimimi sunkesnį, kad ir vien palaikyti – visai kita psichologija. Bet pagrindiniai mūsų tikslai buvo kuo toliau mesti lengvesnį diską. Taigi, manau, viskas gerai.
Ši pergalė Andriui bus papildomas stimulas dirbti?
Be abejonės. Jis jau turėjo bronzinių medalių – ir Europos jaunimo olimpinio festivalio, ir pasaulio iki 18 m. čempionato. Žinote, kai būni varžybų vietoje, ta pergalė nėra tokia įspūdinga: susirenka dvylika sportininkų ir tu tarp jų būni pirmas. Bet tą visą procedūrą stebi visas pasaulis ir iš pradžių buvo labai daug sportininkų, bet paskui liko vienas. Džiaugiuosi, kad tai – mūsų Andrius, lietuvis.
Koks A.Gudžius treniruotėse? Reikia jį paspausti?
Kiekviena neeilinė asmenybė turi savų pliusų, savų trūkumų. Kartais, būna, negali jo išvyti iš stadiono, o kartais, padaręs porą metimų, sako: „Treneri, nesinori šiandien mėtyti...“ Žinoma, ateis laikas, kai reikės daugiau prakaito išlieti – mūsų tikslas mesti ne 65 m, o per 70 m. Aš turiu omenyje normalų, 2 kilogramų, diską.
Taigi Lietuva gali būti rami – Virgilijui Aleknai auga gera pamaina?
Viskas priklauso nuo Aukščiausiojo. Bet yra Aleksas Abromavičius, kuris meta gerokai per 60 m, Giedrius Šakinis – pamaina auga gera. Ir gerai, kad po V.Aleknos lieka ne vienas žmogus, o yra būrys. Ir jeigu nesusikaupsi Lietuvos čempionate, gali likti ne tik antras, bet ir trečias. Manau, pamaina bus.
Ką pasakėte auklėtiniui, kai jis tapo čempionu?
Treneriui svarbiausia, kaip nuteikti sportininką prieš varžybas. Stebėjau, kaip jis elgiasi. Mes nepakliuvome į duobę, kai senka fizinė energija – nuskridome, poilsiukas ir iš karto prasidėjo varžybos – aklimatizacija nespėjo prasidėti. Bet varžybose dalyvaujant be masažuotojo fizinis nuovargis pradėjo justis. Stebėjau, kaip jis save pats „užveda“, nuteikinėja. „Kaip gerai jaučiuosi“, - sakė. O apšilimo kambaryje aš jam pasakiau, kad tai mažytis žingsnelis, bet labai svarbus – padaryk sau šventę. Ir Lietuvai. Ir tai pavyko.
Jums tai irgi didžiausias karjeros pasiekimas?
Taip. Vis dėlto pasaulio čempionatas iki 20 metų – beveik suaugusiųjų sportas.
Kada ramiau jautėtės varžybose – tada, kai dar pats dalyvaudavote, ar dabar?
Psichologinė įtampa dabar daug didesnė. Kol pats sportavai, kažkaip save nugalėdavai – įspraudei save į rėmus, padarei pirmą metimą ir viskas einasi. O čia – nežinomybė. Gerai mano kolegė Tatjana Krasauskienė (šuolininkės į aukštį Airinės Palšytės trenerė – aut. past.) sakė: „Nežinau, kas tokį darbą gali dirbti ir kokius pinigus už tokį darbą reikia mokėti“. Treneriui tenka didžiulė psichologinė įtampa. Įsivaizduokite: du metimai atlikti ir lieka trečiasis – arba tu padarai, arba ne...
Keturių sportininkų Lietuvos delegacijoje – du medaliai. Surengėte ta proga šventę?
Delegacija nedidelė, bet labai draugiška. Jeigu neklystu, mes dabar tarp Europos valstybių dalijamės 5–6 vieta. Tokiai mažai valstybei, kaip Lietuvai, tai labai gerai. O šventė buvo tokia: darote ką norite, bet netrukdote kitų tautų sportininkams dar dalyvauti varžybose. Galiu pagriti, kad apie antrą valandą visi buvo namuose.
Kiek duosite Andriui atsipūsti?
Jeigu pavyks, dar dalyvausime vienose kitose komercinėse varžybose, nes slapta tikiu, kad Andrius dar gali švystelti 2 kg diską. O jeigu ne, rugsėjo mėnesį pradėsime ruošti kitų metų pasaulio čempionatui.
Pasaulio jaunimo čempionate dalyvavo dar vienas Lietuvos disko metikas – Mažvydas Butkus. Kaip vertinate jo pasirodymą?
Manau, kad šitas vaikinas irgi yra varžybų žmogus. Praėjusiais metais pirmose savo varžybose pasaulio čempionate iki 18 m. jis iškovojo septintąją vietą. Tikėjausi, kad šiemet jis bus finale. Bet Mažvydą labai pribloškė kvalifikacinis normatyvas, kuris buvo aukštas kaip jokiose kitose varžybose iki šiol – 59, 40 m. Jis lygiai toks pats, kaip Mažvydo asmeninis rezultatas. Bet šis sportininkas unikalus tuo, kad šiemet savo asmeninį rezultatą pagerino net 10 m – pernai metė 49 m, šiemet – 59 m. Ir iki A.Gudžiaus pasiekto rekordo jam pritrūko mažiau nei pusės metro. Kitais metais vyks Europos čempionatas iki 20 m. Ir aš garantuoju, jis ir pats nori bei tiki, kad turės jo medalį.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.