Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2014 m. rugpjučio 5 d. 09:33 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Svajonė – sprinto mokykla

Lietuvos dviračių treko sprinto rinktinei vadovaujantis Dmitrijus Leopoldas save vadins geru treneriu tada, kai jo auklėtiniai pelnys olimpinį medalį

D.Leopoldas subūrė talentingų dviratininkų komandą.
D.Leopoldas subūrė talentingų dviratininkų komandą.
   
Daugiau kaip prieš šešerius metus iš Maskvos į Panevėžį dėl meilės Simonai Krupeckaitei persikėlęs Dmitrijus Leopoldas Lietuvoje iškart ėmėsi darbo – buvęs treko dviratininkas tapo treneriu. Ir išsyk sau kėlė didelius tikslus – suburti gerą sprinterių grupę ir visiems įrodyti, kad ir Lietuvoje galima išugdyti puikių šios rungties sportininkų. 
 
„Visą laiką sakiau ir sakysiu, kad Lietuvoje yra visos sąlygos išugdyti gerų sprinterių, reikia tiktai noro dirbti. Nesakau, kad tos sąlygos yra tokios, kokias turi britai, tačiau šių šalių negalima lyginti. Savo tikslo dar nepasiekiau, tas kelias ilgas ir neaišku, ar pavyks. 

Grupėje dabar treniruojasi devyni sportininkai, keli jų nėra panevėžiečiai. Vasilijus Lendelis atvažiavo iš Pasvalio rajono, Svajūnas Jonauskas – iš Skuodo. Pastaruoju metu norinčiųjų išmokti greitai važiuoti treke vis daugėja“, – sako D.Leopoldas. 

Lietuvoje sprinterius rengi vienas. Ar ne per didelė našta?
O ką daryti? Kol kas neturiu kito pasirinkimo: arba kariauk, arba ne. Vienam ugdyti sportininkus nėra lengva. Treniruoju trijų amžiaus grupių dviratininkus, visi atlieka skirtingą darbą. Vyresniems reikia rengtis atrankai į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, kita grupė, kurioje treniruojasi perspektyvūs V.Lendelis ir S.Jonauskas, jau atsisveikino su jauniais, tad juos reikia parengti taip, kad sugebėtų patekti į atrankos varžybas. 
 
Reikia suktis kaip voverei rate. Štai liepos mėnesį grįžome iš suaugusiųjų varžybų Japonijoje, o jau laukė Europos jaunių čempionatas Portugalijoje. Grįšime liepos 29 d., o rugpjūčio 1-ąją Panevėžyje prasidės tarptautinės varžybos. Užimtos visos dienos ir vasarą, ir žiemą. Jeigu turėčiau atitinkamo lygio pagalbininką, galėčiau atiduoti dar daugiau savęs ir dviratininkus parengti dar geriau. 
 
Kaip atrenki vaikus, nusprendi, kad būtent jie tinka sprintui?
Aš nieko nesprendžiu, yra tam tikri testai. Aš juos sudarau, jeigu man sportininkas tinka – galima pasižiūrėti, pasitreniruoti kokį mėnesiuką, kitą, o po to vaikas pats turi nuspręsti, ar nori toliau tobulintis kaip sprinteris. Gal naujokas nori išbandyti plentą, kalnų dviračius, o gal iš viso pasirinkti kitą sporto šaką. Tada jį ramiai, be jokių nuoskaudų paleidžiu. Grupėje lieka tiktai tie, kurie patys nori tapti sprinteriais, o aš jiems tik padedu. 
 
Tavo grupėje yra ir pasaulio jaunių čempionas S.Jonauskas. Gal viliesi, kad jis iškovos kelialapį į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes?
Sakykime taip: jeigu viskas bus gerai, sėkmingai įveiksime atrankos barjerus, tikiu, kad kažkas iš vyrų tikrai vyks į olimpines žaidynes. Nežinau, ar tai bus Svajūnas, ar kitas sportininkas, nes atranka vyks ir mūsų viduje. Kas iš tikrųjų bus stipriausias, tas ir važiuos. Svajūnas jau pirmus metus gan neblogai rungtyniauja su elito grupės treko meistrais. 
 
Rimtas kandidatas ir V.Lendelis, kuris neseniai Lenkijoje laimėjo pirmosios – pačios aukščiausios kategorijos – elito varžybas, buvo pajėgiausias keirino rungtyje. Tačiau koks tikrasis šių vaikinų talentas, paaiškės tada, kai jie startuos olimpinėse žaidynėse. 
 
Kur suradai V.Lendelį?
Jis trejus metus treniravosi panevėžiečio Stasio Paštuolio grupėje. Treneris man dar anksčiau sakė, kad jo grupėje yra stiprus dviratininkas. Kai jį, rungtyniaujantį treke, pamačiau per Lietuvos jaunių čempionatą, kuriame jis laimėjo medalių, įsitikinau, kad šis dviratininkas gali tapti geru sprinteriu. Vasilijus, kuriam dabar devyniolika, pradėjo treniruotis truputį vėliau nei Svajūnas. Prieš porą metų jis buvo gavęs traumą – žiemą griuvo treke ir susilaužė raktikaulį. Vėliau jo laukė gana lėtas gydymosi procesas. 

Dukart pasaulio ir dukart Europos čempionei tavo žmonai Simonai Krupeckaitei – 31-eri. Kaip manai, ar po gimdymo jai pavyks vėl būti tokiai pat greitai?
Jeigu man pavyko suburti vaikinų komandą, kuri gali kažką parodyti tarp elito treko meistrų, tai ir čia kažką sugebėsiu padaryti. Jau šiemet Simona laimėjo keletą varžybų, o kaip bus toliau – pažiūrėsime. 
 
Labai keista ir ypač sunki pasidarė olimpinė treko varžybų atrankos sistema, niekur tokios nėra. Ji dar sunkesnė, nei buvo prieš Londono olimpines žaidynes. Dabar norint iškovoti teisę dalyvauti pasaulio taurės varžybose reikia gana aukštai pakilti reitingo klasifikacijoje ir surinkti daug taškų. Daugiausiai taškų duoda pirmosios klasės varžybos. Anksčiau atskirų šalių dviratininkai galėdavo laisvai atvykti į pasaulio taurės varžybas, sudalyvauti ir patekti į pasaulio čempionatą, o dabar taip nėra. Pirmiausia reikia patekti į pasaulio taurės varžybas. 

Ir taip – visose rungtyse. Nauja atrankos sistema prasidėjo nuo praėjusių metų, kuriuos Simona praleido. Atranka į olimpines žaidynes prasidės nuo šių metų rudens, kai vyks Europos čempionatas, ir per pasaulio taurės varžybas. 



Ar daug bus atrankos varžybų?
Labai daug, visame pasaulyje per metus vyksta daugiau kaip šimtas varžybų. Kas daugiausiai surinks taškų, tas ir įgis teisę dalyvauti pasaulio taurės varžybose. Krūvis jau dabar didelis. 
 
Kai šeimoje du dviratininkai, tikriausiai ir Maksimilianas, kuriam rugsėjo 26-ąją sukaks vieneri, taps dviratininku, nes jo pirmieji metai bėga būtent dviračių treke.
Nežinau, ar sūnus taps dviratininku. Ši sporto šaka, kaip ir bet kuri kita, yra sunki. Negalima sakyti, kad kažkur yra lengviau, o pas mus sunkiau. Nėra taip. Gal reikėtų pakeisti aplinką – trijų dviratininkų vienoje šeimoje yra per daug, taigi tegul Maksimilianas pasirenka kokią kitą sporto šaką. 
 
Ar pastaruoju metu keičiasi moterų ir vyrų sprintas? 
Ypač padidėjo greičiai, dabar daug greičiau važiuoja visi. Šiemet pagerinti beveik visi pasaulio rekordai. Keičiasi ne tik sprintas, bet ir dviračių daugiakovė, vadinamasis omniumas, keirinas. Meksikos aukštikalnėse pastatytas naujas dviračių trekas, ten visada šilta, palankus oras. Dėl to dviratininkai noriai ten važiuoja. Tame treke praktiškai pagerinti visi rekordai. O mūsų Panevėžio trekas nėra skirtas rekordams gerinti. 
 
Simona nesirengia vykti į Meksiką gerinti pasaulio rekordų?
Meksikoje šiemet vyks pasaulio taurės pirmojo etapo varžybos. Antrasis etapas – Londone, trečiasis – Kolumbijoje. Atrankos varžybos baigsis tiktai 2016-ųjų pasaulio čempionatu. Iki to laiko teks labai daug lenktyniauti ir žiemą, ir vasarą. Kažkas panašaus kaip tenise. Jau paskelbta atranka, kuri iki Rio de Žaneiro nepasikeis. 
 
Panevėžyje sudarytos puikios sąlygos dviračių treko meistrams ugdyti. Ko reikia, kad sportininkų rezultatai būtų dar geresni ir jie taptų pasaulio ar Europos čempionais?
Aš niekuo nesiskundžiu. Siekiant pačių geriausių rezultatų esmė yra ne pinigai, nes kad ir kiek jų turėtum, visada bus mažai. Na, ir kas, jeigu man duos du, tris ar daugiau milijonų eurų – aš nieko nepadarysiu. Trūksta gerų specialistų. Dviračių trekas pasidarė kaip „Formulė 1“. Tai mokslas. Čia reikia geometrijos, biomechanikos specialistų. Važiavimai turi būti filmuojami. Čia yra labai daug smulkių techninių dalykų. 
 
Pasirinkai sunkų trenerio darbą. Ar dėl to savęs nekeiksnoji?
O ką, kitų profesijų žmonėms nereikia dirbti? Statybininkams, programuotojams, teisininkams, kitų profesijų žmonėms pinigai nebyra iš dangaus. Dirbu septynias dienas per savaitę, tačiau savęs tikrai nekeiksnoju – pats tokį kelią pasirinkau. Kai pradėjau dirbti, turėjau svajonę išugdyti pasaulinio lygio dviratininką. Mano laikais Rusijoje to padaryti buvo neįmanoma. Manau, kad dirbant Lietuvoje mano svajonė išsipildė. Bendromis pastangomis didelio meistriškumo dviratininke tapo Simona. 
 
Dabar auga daug vilčių teikiantys S.Jonauskas, V.Lendelis. Į juos anksčiau rimtai nežiūrėjo, kol pagaliau vaikinai savo pašaukimą surado dviračių treke. Dabar noriu pasižiūrėti, kaip aukštai jie gali užkopti. Bet kol per olimpines žaidynes nepelnysime medalių, tol nesakysiu, kad dirbu labai gerai. Treneriu dirbu nuo 2008 metų, sau esu ypač reiklus. Jeigu dirbu treneriu, tai turi būti ir rezultatai. 

Kaip sūnaus gimimas paveikė tavo, kaip trenerio, darbą?
Maksimilianas – neprobleminis vaikas. Pirmus tris keturis mėnesius naktimis jis dar patriukšmaudavo, neleisdavo miegoti, bet dabar jau viskas gerai. Kai su Simona išvykstame į varžybas, sūnų prižiūri močiutė. 
 
Koks dabar didžiausias tavo siekis?
Anksčiau labai norėjau olimpinio medalio. Bet dabar tai jau nėra pagrindinis troškimas. Noriu, kad mano šeima būtų sveika ir tvirta. Tikrai žinau, kad taip ir bus. Didžiausia svajonė, kad Lietuvoje būtų sukurta tokia sistema, kuri veiktų ir brandintų čempionus bent jau 90 proc. tikslumu. Manau, tai normali įgyvendinama svajonė.  
 
Lietuvoje noriu sukurti gerą sprinto mokyklą, ta linkme dirbame. Iš karto stebuklų nebūna, reikia laiko. Todėl ir sakau, kad jeigu į treką ateis daugiau vaikų, tai bus didelė paspirtis. Juos mes maloniai kviečiame ir jų laukiame. 

Sprintas – gal pati sunkiausia rungtis. Sprinteriui neužtenka turėti vien jėgos ir ištvermės, jam dar reikia turėti ir geras smegenis, kurie būtų visiškai atsipalaidavę. Tokį žmogų, kuris galėtų tapti žvaigžde ir svariai rungtyniauti per pačias svarbiausias varžybas, rasti labai sunku. Geras, tikras sprinteris gimsta vienas iš dešimties tūkstančių. Tokį sportininką sunku rasti. Su Simona atvėrėme pergalių, kurios seniai laukė mūsų, duris. Dabar jau turime ir pajėgių vaikinų sprinterių, taigi mums viskas prieš akis. 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas