Lina Daugėlaitė 2010 m. vasario 17 d. 16:00 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Imtynės Lietuvoje - ketvirtoji sporto šaka?

Už imtynių federacijos vairo stojęs Darius Čepauskas revoliucijų nežada. Žada, tęsdamas darbus, padaryti imtynes ketvirtąja sporto šaka

Naująjį prezidentą (kairėje) sveikina pasaulio čempionas R.Bagdonas
Valdo Malinausko nuotr.
Naująjį prezidentą (kairėje) sveikina pasaulio čempionas R.Bagdonas

 

Nuo 1996 m. Lietuvos imtynių federacijai vadovavęs Andrejus Gribojedovas, palikdamas prezidento postą savo įpėdiniui, 41 metų Dariui Čepauskui, palinkėjo stiprybės ir tęsti pradėtus darbus. D.Čepauskas revoliucijų nežada: „Aš įsivaizduoju taip: buvęs prezidentas  nubėgo 100 metrų, perdavė lazdelę man ir dabar aš turiu bėgti kitus 100 metrų, t. y. įgyvendinti kitą strategijos etapą“. 

 

Fiziškai jau spėjote atsisėsti į prezidento kėdę, o pradėti darbus?

Fiziškai šiuose kabinetuose esu jau gal dešimt metų. Sėdėjau ant įvairių kėdžių ir neteikiu didelės reikšmės, ant kurios kėdės sėdėjau ar sėdžiu dabar. Darbas nėra naujas, federacijoje dirbu daug metų, prieš tai sportavau, todėl žinau tiek sportininko gyvenimą, tiek sporto funkcionieriaus. Gal tik didesnė atsakomybė dabar.

 

Koks bus jūsų, kaip federacijos prezidento, pirmasis darbas?

Jeigu paimtume įvykius kitose federacijose – krepšinio, futbolo ir pan. – pasikeitimai ten dažniausiai vyksta po tam tikrų didelių sukrėtimų. Pvz.., krepšininkai viską pralaimi ir turi keistis treneriai ir federacijos vadovai. Imtynių federacijoje tokių sukrėtimų nėra. Programa buvo priimta prieš gerus 14 metų, mano užduotis – ne pradėti kažką keisti ir sukti vairą į kitą pusę, o tęsti pradėtą darbą. Todėl didelių esminių pasikeitimų tikrai nenumatoma.

 

Kodėl nusprendėte tapti prezidentu?

Kiekvienas žmogus turi savo charakterį ir ne kiekvienas nori ramaus gyvenimo. Man patinka gyvenime nauji iššūkiai, savęs išbandymas naujoje vietoje. Darbas federacijoje, kaip sakiau, nėra naujas – matytas, dirbtas. Bendra ekonominė situacija Lietuvoje daugeliui kelia nerimą, bet aš, būdamas ekonomistas, tuos ekonominius procesus suvokiu galbūt geriau negu daugelis sportininkų ir manau, kad ekonominė krizė, kaip ir bet kuris ekonominis pakilimas nesitęs amžinai.

 

Taigi ekonominis sunkmetis negąsdina stojant už federacijos vairo?

Ir ekonomikos pakilimo metu, ir sunkmečiu nė viena federacija nepasakė, kad pinigų užtenka ar jų per daug. Kiek jų beskirtų valstybė, rėmėjai, jų visada buvo ir bus nepakankamai. Todėl neakcentuoju pinigų klausimo, kaip pagrindinio sunkumo, pagrindinės kliūties. Paimkime bet kurį žmogų nuo mažų dienų – tėvai per mažai duodavo pinigų ledams, mokykloje vėl kažko neužtekdavo, kai buvom studentai, nuolat trūkdavo stipendijos, kai pradėjome dirbti – pikti ant darbdavių, kad moka per mažą atlyginimą. Žmogaus prigimtis tokia, kad jam visada maža, ir kiek jis beturėtų, visada nori daugiau. Todėl nuolatinis finansinis trūkumas – įprasta būsena.

 

Ateinate tęsti pradėtų darbų. Kaip manote, kokia buvo silpnoji federacijos pusė – ką norėtume pakeisti, padaryti geriau?

Nenorėčiau pakeisti ar padaryti geriau, bet noriu daugiau dėmesio skirti imtynių, kaip sporto šakos, populiarinimui. Kai atėjo mūsų komanda ir mes pradėjome darbą federacijoje prie 14 metų, uždavėme sau klausimą – kodėl apie imtynes Lietuvoje mažai kas žino ir jos pagal populiarumą nepatenkina nei į dešimtuką, nei, ko gero, į penkioliktuką? Tada nusprendėme, kad sporto šaką populiarią daro medaliai. Taigi kol nebus medalių, imtynės niekam nebus įdomios. Kas žinotų Lietuvoje penkiakovę, jeigu nebūtų Andrejaus Zadneprovskio ir Edvino Krungolco medalių? Arba kas matė Lietuvoje ir suprato stendinį šaudymą, kol Daina Gudzinevičiūtė neiškovojo medalio olimpinėse žaidynėse? Lygiai taip pat būtų galima išpopuliarinti ir tarakonų sportą, jeigu turėtume tarakoną – pasaulio čempioną. Taigi ankstesnis imtynių federacijos prezidentas A.Gribojedovas padarė didžiulį įdirbį ir darbą didelio meistriškumo sportininkų rengime. Iškovoti medaliai pasaulio ir Europos čempionatuose, olimpinėse žaidynėse. Atėjo laikas pasinaudoti tais medaliais ir populiarinti mūsų sporto šaką. Manau, kad ankstesnis vadovas labai koncentravosi į tų rezultatų pasiekimą. Aš įsivaizduoju taip: jis nubėgo 100 metrų, perdavė lazdelę man ir dabar aš turiu bėgti kitus 100 metrų, t. y. įgyvendinti kitą strategijos etapą – iškovotų medalių dėka padaryti imtynes Lietuvoje ketvirta sporto šaka pagal populiarumą po krepšinio, futbolo ir lengvosios atletikos. Tai norime pasiekti per masiškumą. O masiškumas po tam tikro ciklo vėl turėtų pavirsti į kokybę. Ta linkme ir dirbame.

 

Komanda, dirbanti federacijoje, lieka ta pati?

Branduolys lieka tas pats, todėl revoliucijų nebus.

 

Per A.Gribojedovo prezidentavimo metus Lietuvos imtynininkai aukščiausio lygio varžybose iškovojo 42 medalius. Ar jūs skaičiavote, kiek norėtume matyti medalių per savo kadenciją?

Žinoma, kiekvienas žmogus nori padaryti kažką geriau negu prieš jį buvęs. Kartelė užkelta labai aukštai – 42 medaliai. Bet ar jų bus daugiau, ar mažiau – tai nėra mano pagrindinis tikslas. Po ketverių metų manysiu, kad man pavyko mano darbas vertindamas jį ne pagal medalių skaičių, bet pagal berniukų, jaunimo skaičių – kiek jų užsiiminėja šia sporto šaka, t. y. kiek padidėjo masiškumas. Mano tikslas – tą skaičių bent padvigubinti.

 

 

Tikslas sutampa su svajone?

Galbūt tai pavadinčiau vizija, o ne svajone. Norėčiau, kad pagal populiarumą imtynės nusileistų tik krepšiniui, futbolui ir lengvajai atletikai, kurių aplenkti neturime objektyvių priežasčių. Visos kitos sporto šakos – mūsų konkurentai. Imtynės turi labai daug pranašumų prieš kitas sporto šakas: krepšinis ribojamas ūgio, futbolas labiausiai prieinama sporto šaka, nereikalaujanti investicijų – susišvilpavo berniukai kieme, pasiėmė kamuolį, pasidėjo du batus vietoj vartų ir gali žaisti, bet ne visiems tai patinka. Imtynės patraukia daugiau išdykusius, linkusius į galynėjimąsi berniukus. Be to, atkreipkite dėmesį, kad imtynininkų visos raumenų grupės išsivysčiusios labai proporcingai. Daugelis tėvų bijo, kad imtynės labai trauminė sporto šaka. Bet pagal traumų statistiką imtynės nepatenka netgi į pirmą dešimtuką.

 

Minėjote berniukus. Ar mergaičių imtynėms neskirsite dėmesio?

Skirsime. Žinoma, jas prikalbinti į imtynes daug sunkiau negu berniukus. Gal nesupyks ant manęs lygių galimybių kontrolierė, jeigu pasakysiu, kad imtynės vis dėlto – vyriška sporto šaka. Moterų imtynės į olimpinių žaidynių programą įtrauktos tik Atėnuose. Tai visiškai nauja sporto šaka moterims. Be abejo, tai susiję su globaline moterų emancipacija. Jos dabar ir ledo ritulį, ir futbolą žaidžia, sunkumus kilnoja... Mes tikrai nenorime likti globalios tendencijos užribyje. Jeigu mergaitės išreikš norą užsiiminėti šia sporto šaka, sudarysime joms galimybes.

 

Geresnių rezultatų yra pasiekę Lietuvos graikų-romėnų imtynininkai negu „laisvūnai“. Ką galvojate apie šį veiklos barą?

Galbūt graikų-romėnų imtynininkų rezultatai geresni ne todėl, kad jiems skiriamas didesnis dėmesys, bet paprasčiausiai Lietuvoje yra gilesnės tradicijos. Laisvūnai tradicijomis pasigirti negali ir, ko gero, tai turi įtakos jų rezultatams. Visada sakoma: kodėl neturime rezultatų, todėl, kad neturime finansavimo, kodėl neturime finansavimo, todėl, kad neturime rezultatų. Dažnai diskutuojame su laisvųjų imtynių kolegomis. Siūlome jiems įveikti tą užburtą velnio ratą, ką padarė graikų-romėnų imtynininkai – reikia parodyti valios pastangas, pasiekti rezultatų, tada padidėtų finansavimas ir galbūt laisvųjų imtynių atstovai galėtų pasivyti graikų-romėnų imtynininkus pagal rezultatus. Federacija ir graikų-romėnų imtynių kolegos visada pasirengę padėti spręsti problemas, jeigu jie patys sau padės.

 

Prasidėjo naujas imtynių sezonas. Kokie pagrindiniai tikslai šiemet? 

Balandžio mėnesį laukia Europos čempionatas, kuris vyks Baku, metų pabaigoje – pasaulio čempionatas. Tai ir yra pagrindiniai metų startai. Į čempionatus vešime kelis patyrusius sportininkus, užgrūdintus kovose, ir taip pat jaunimo. Taip patyrę sportininkai gali perduoti savo patirtį, o jaunimas, turėdamas gyvą pavyzdį, greičiau įsilies į suaugusiųjų sportą. Iškovoti medalių potencialo yra. Dalyvaus tokie patyrę imtynininkai, kaip Valdemaras Venckaitis, Mindaugas Mizgaitis, kurie jau šiandien kišenėje turi po medalį. Kodėl negalėtų iškovoti dar vieno?

 

Jūs pats dar išeinate ant imtynių kilimo?

Paskutinį kartą buvau prieš metus. Vykau aplankyti savo vaikystės draugą, kuris dabar gyvena Izraelyje ir dirba treneriu. Jis nusivedė mane į sporto salę, į imtynių treniruotę, ir paprašė manęs parodyti kokių nors imtynių veiksmų, kurie galbūt yra nežinomi Izraelio vaikams. Man berodant, berniukai ir sako – gal geriau jūs paimtyniaukite su mūsų treneriu ir mums bus viskas aišku. Taip teko imtis su savo vaikystės draugu prabėgus 20 metų.

 

Auginate keturis vaikus. Ar kuris nors iš jų imtyniauja?

Kol kas imtyniauja namuose, kai nori atimti žaislą vienas iš kito. Turiu du berniukus ir dvi mergaites. Mergaitės jau turi savo pomėgius – vyriausioji žaidžia tenisą, jaunesnė lanko sportinius šokius, o berniukai dar per maži imtynėms.

 

Jūsų gyvenimo moto?

Kiekvienos problemos sprendimas glūdi pačiame žmoguje. Kiekvienas žmogus, norėdamas išspręsti problemą, turi pradėti nuo savęs, nelaukdamas pagalbos iš šono – reikia rasti jėgų savyje tą problemą spręsti.

  

Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas