Lina Daugėlaitė | 2010 m. birželio 22 d. 14:57 |
![]() ![]() |
100 km pasirengę įveikti 37 bėgikai
Liepos 26 d. Nidoje vyks pirmasis Lietuvos utramaratono čempionatas, kuriame 100 km distanciją bandys įveikti 37 ištvermingi bėgikai.
![]() |
Prie starto linijos Nidoje stos ultramaratonininkai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos. Tarp užsiregistravusių yra ir vokiečiai bei brazilas, tačiau starto mokesčio jie kol kas nesumokėjo, todėl dar neaišku, ar varžybose jie dalyvaus išties. Tarp 37 bėgikų – 11 užsieniečių. Ir tik dvi tarp visų bėgimo dalyvių – dailiosios lyties atstovės. Viena iš ištvermingų moterų – daugkartinė Lietuvos sportinio ėjimo čempionė Sada Bukšnienė, kuri praėjusiais metais laimėjo bėgimą Nida – Būtingė. Beje, ji kartu su Kristina Saltanovič yra laimėjusios daugiausia Lietuvos čempionatų aukso medalių – po 15.
Šiandien – paskutinė registracijos diena, tad, pasak organizatorių, bėgikų gretas dar gali papildyti vienas kitas ilgų nuotolių bėgimų entuziastas. Tačiau ir toks 37 dalyvių būrys, lyginant su kitais panašiais bėgimais užsienyje, Nidos ultramaratono direktoriaus Evaldo Martinkaus teigimu, gana solidus - paprstai ultramaratonuose startuoja 15–25 dalyviai.
„Ultramaratonas Lietuvoje bus rengiamas jau ketvirtą kartą, bet pirmą kartą tai bus oficialios varžybos. Ankstesnių mėtų bėgimus Nida – Būtingė galima pavadinti parodomaisiais, be to, dalyviai turėdavo pertrauką, kai keldavosi keltu. Šiemet trasa sertifikuota pagal tarptautinius standartus“, - pasakojo ultramaratono direktorius. Lietuvos čempionatas kartu bus ir Latvijos čempionatas bei Baltijos šalių taurės varžybos.
Ultramaratono trasa bus Nidoje esančio dviračių tako atkarpa – 2,5 km ratą ultramaratono bėgikai suks 40 kartų. Tokia trasa pasirinkta todėl, kad varžybas galėtų stebėti ir žiūrovai.
Varžybų pradžia – 7 val. ryto. Planuojama, kad apie 14 val. bėgikai pradės finišuoti. Distancijai įveikti nustatytas 15 valandų limitas.
Pasak E.Martinkos, itin stiprūs bus Rusijos bėgikai - Aleksejus Izmailovas (6:44:10), Vsevolodas Chudiakovas (6:47:59), taip pat pajėgus ir Ukrainos atstovas Jevgenijus Glyva (7:18,47). Nors varžybų direktorius nusiteikęs optimistiškai ir ant prizininkų pakylos tikisi išvysti ir Lietuvos bėgikus, pasak vieno iš ultramaratono dalyvių Aido Ardzijausko, praėjusiais metais užėmusio bėgime Nida – Būtingė antrąją vietą, laimėti apdovanojimus bus gana sudėtinga: „Lietuviai užsieniečiams nesudarys didelės konkurencijos – manau, jie gali pretenduoti į 5–7 vietas“. Pasak A.Ardzijausko, Lietuvos atstovų rezultatai priklausys ir nuo to, ar atsiras tarp jų, pasirengusių šturmuoti Lietuvos rekordą, kurį dar 1995 m. pasiekė Rimas Jakilaitis – 7 val. 20 min. 42 sek. Pasak A.Ardzijausko, tą lyg ketina daryti praėjusių metų bėgimo laimėtojas būsimasis kunigas Ruslanas Seitkalijevas.
Kokios paties A.Ardzijausko, tik prieš savaitę grįžusio iš vienos paros bėgimo Prancūzijoje, ambicijos? „Tai buvo ir pasiruošimas šiam bėgimui. - sakė apie vienos paros apie varžybas. - Pretenzijos šiame čempionate – laimėti Lietuvos čempionatą. Kova bus rimta – devyni žmonės gali jį laimėti. Kokie bus rezultatai labai priklausys ir nuo oro – jeigu lis, bus vėsiau, rezultatai bus geresni, jeigu bus šilta – atitinkamai prastesni“, - prognozavo ultramaratoninkas.
Ilgų nuotolių bėgikas sakė, jog pagrindinė kovas tarp ultramaratonininkų prasideda maždaug nuo 80-ojo kilometro – iki tol jie bėga apylygiai ir įveikti 60 km nuotolį nėra sudėtinga. „O po to kam koją pradeda trinti, kam buteliukas maišo, tai dar kas nors nutinka – savotiška transo būsena“, - sakė bėgikas. Treniruodamasis jis per savaitę įveikia apie 275 km.
100 km distanciją jis yra įveikęs du kartus – vieną kartą distancijoje jis sugaišo 8 val. 50 min., kitąkart – 9 val. 10 min.: „Pirmą kartą tai buvo ekspromtas. 2008 m. važiavau į Italiją bėgti maratoną, o nubėgau 100 km“. Pasak A.Ardzijausko, sportininkai, „išbėgę“ iš 8 val. yra laikomi profesionaliais ultramaratonininkais, visi kiti – mėgėjais.
Beje, pasaulio ultramaratono rekordai priklauso japonams: greičiausiai iš vyrų – per 6 val. 13,33 min. 100 km nuotolį 2000 m. įveikė Takahiro Sunada, o porą metų anksčiau Tomoe Abe tą patį nuotolį nubėgo per 6 val. 33,11 min. ir pasiekė moterų ultramaratono bėgimo pasaulio rekordą.
Prizininkų apdovanojimas Nidoje bus surengtas kitą dieną, 12 val. Pirmosios vietos vyrų varžybų laimėtojui atiteks solidi 1000 eurų premija. Moterims skirti prizai bus kuklesni, kadangi ir konkurencija tarp jų bus nepalyginamai mažesnė. Šeši geriausi ultramaratonininkai lapkričio mėnesį vyks dalyvauti į Gibraltare rengiamą pasaulio čempionatą.
Po apdovanojimų ceremonijos Nidoje bus surengtos paplūdimio varžybos, kuriose ant smėlio visi norintys galės išbandyti jėgas 100 m ir 300 m bėgimuose, taip pat estafetėje 4x100 m. "Panašius bėgimus rengia gelbėtojai, bet mes tai darysime pagal visas lengvosios atletikos taisykles", - sakė E.Martinka. Į šias varžybas išankstinės registracijos nėra, tačiau, pasak varžybų direktoriaus, jomis domisi greičiausia Lietuvos bėgikė Lina Grinčikaitė ir kiti Lietuvos sprinteriai, taip pat žada dalyvauti ir Lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis.