Vytenis Bagdonas, Regimantas Pilkauskas | 2013 m. gruodžio 29 d. 12:03 |
![]() ![]() |
Pasaulio čempiono šaknys - Lietuvoje
Lietuvos boksui 90 metų: pasaulio profesionalų čempiono Babe Risko giminės mano, kad šis atletas nepelnytai pamirštas protėvių žemėje
Prieš 90 metų, 1923 m. gruodžio 29–30 d., per Lietuvos dviratininkų sąjungos pirmenybes Kaune Stepono Dariaus iniciatyva buvo surengtos pirmosios oficialios bokso varžybos.
Ta proga šiemet išleista Rimgaudo Tirilio knyga „Lietuvos boksui 90“. Lietuvos bokso federacijos (LBF) prezidentas Darius Šalūga pratarmėje rašo: „Negalima nepaminėti mūsų boksininkų laimėjimų svetur. Prieš 100 metų (1913) JAV lietuvis Jurgis Čepulionis (George’as Chipas) iškovojo pasaulio profesionalų čempiono diržą. 1932 m. jo žygdarbį pakartojo legendinis sunkiasvoris Juozas Šarkis-Žukauskas (Jackas Sharkey).“
LBF prezidentas nepaminėjo dar vieno garsaus boksininko, turinčio lietuviško kraujo. Sporto pasaulyje jis geriausiai žinomas Babe Risko vardu.
Atleto tėvas gimė Lietuvoje
2005 m. sausio mėnesį atverta internetinė Bokso enciklopedija (boxrec.com) leidžia susipažinti su praeities boksininkais, jų kovomis, laimėjimais ir biografijomis.
Mūsų dėmesį atkreipė iš Sirakjuso, esančio netoli Niujorko, kilęs boksininkas, daugiausia žinomas kaip Babe Risko. Jo tikroji pavardė – Henry L. Pylkowski arba Pelkowski (1911–1957).
Mes, Pilkauskų giminės palikuonys, pradėjome domėtis boksininko kilme ir paaiškėjo, kad jo tėvas Tomas Pilkauskas yra kilęs iš Stračnių kaimo, esančio netoli Subačiaus (Kupiškio rajone). Mus visus sieja bendras prosenelis Justinas Pilkauskas (1796–1882), palaidotas Stračnių kapinėse. Justino sūnus Matas (Mataušas) iš pradžių gyveno su tėvais Stračniuose, vėliau Pelyšėlių II palivarke. Mato sūnus Tomas (Tamošius) Pilkauskas (g. 1867 m.) jaunas išvyko į JAV, gyveno Sirakjuse, dirbo sodininku labai turtingoje šeimoje. 1909 m. vedė Michaliną Gajauskaitę (Gajevski) ir susilaukė penkių vaikų. Vyriausias buvo Henrikas Liudvikas (1911–1957), po jo – Vincas Tomas (1912–2002), Liucija (1914–1954), Sofija (1916–2013) ir Karolis (1918–2007).
Paveldėjo brolio slapyvardį
Vincas, kaip sužinojome iš jo dukraitės Kerrie Pelkowski Kuruc, buvo boksininkas, vėliau bokso ir imtynių renginių organizatorius, įvairių visuomeninių klubų pirmininkas. Būdamas boksininkas vadino save Vince Risko, mokė boksuotis ir savo brolius, o vyresnysis Henrikas vėliau paveldėjo ir jo slapyvardį.
Motina nepritarė sūnų boksavimuisi, todėl Henrikas tarnaudamas laivyne savo bokso laimėjimus slėpė slapyvardžiais. Jo brolis Vincas pasakodavo, kad, Henrikui tapus vidutinio svorio pasaulio bokso čempionu, apie tai sužinojusi motina labai nuliūdo. Henriko bokso ringe pasiekti rezultatai skirtingais slapyvardžiais (Henry Pulaski, Sailor Pulaski, Eddie Risko, Babe Risko) registruojami nuo 1929 metų.
Iškovojo čempiono diržą
1935 m. rugsėjo 19 d. Eddie (Babe) Risko Pitsberge, Pensilvanijoje, nugalėjo lenką Teddy Yaroszą ir tapo pasaulio profesionalų bokso vidutinio svorio čempionu.
1936 m. vasario 10 d. Niuarke, Naujajame Džersyje, jis apgynė pasaulio čempiono titulą nugalėdamas Tony Fisherį.
Tačiau 1936 m. liepos 11 d. Siatle lietuvių kilmės boksininkas pralaimėjo Freddie Steele’ui ir prarado čempiono diržą. 1937 m. vasario 19 d. Niujorke Babe Risko dar kartą susitiko su F. Steele’u, bet ir vėl pralaimėjo.
Kilmę atskleidžia nuotraukos
Babe Risko boksininko karjerą baigė 1939 metais. Ringe sportininkas kovojo 94 kartus, pasiekė 58 pergales, pralaimėjo 24 kartus ir 12 kartų susitikimai baigėsi lygiosiomis.
Boksininkų sąrašuose Henrikas Pilkauskas priskiriamas lenkų boksininkams, o kitur nurodoma, kad jis yra lietuvių ir lenkų kilmės.
Henriko tėvo Tomo dedikacija svainiui ant vestuvinės nuotraukos gerai atspindi tuometę paprastų Amerikos lietuvių kalbos būklę: lietuviški žodžiai, lenkiškas raidynas ir slaviškos lietuvių pavardžių formos.
Mes neabejojame savo giminaičio lietuviška kilme. Turime jo tėvų vestuvinę nuotrauką su dedikacija Tomo sesers vyrui kitoje pusėje ir Henriko krikštynų autentišką nuotrauką, siųstą giminėms iš Sirakjuso į Lietuvą.
Tad, minint Lietuvos bokso 90 metų sukaktį, šalia Jurgio Čepulionio ir Juozo Žukausko-Šarkio neturėtų būti pamirštas ir Henrikas Pilkauskas.