tairankinis.wordpress.com/ 2013 m. rugsėjo 26 d. 09:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pirmu bandymu rankinis Lietuvoje neprigijo

Pirmoji pasaulyje rankinio reikalais rūpinosi Tarptautinė lengvosios atletikos federacija, o Lietuvoje pirmieji jį žaisti pradėjo Vokietijos klubai

Lietuvos rankinio istorija.
Lietuvos rankinio istorija.

Lietuvos rankinio istorija. Pradžia (1927-1931 m.)

Ištakos – Skandinavijoje ir Vokietijoje

Šiuolaikinis rankinis susiformavo iš kelių panašių XIX amžiaus pabaigoje Šiaurės ir Vidurio Europos šalyse sugalvotų žaidimų, kurių tikslas buvo rankomis įmesti kamuolį į vartus. Savo žaidimo versijas beveik vienu metu sukūrė ir greitai pamėgo danai, vokiečiai, čekai, ukrainiečiai. Rankinį jie žaisdavo futbolo aikštėse, o komandas, imdami pavyzdį iš futbolo, sudarydavo iš vienuolikos sportininkų.

Iš pradžių danų (håndbold), vokiečių (torball), čekų (házená), ukrainiečių (гандбол) rankinis vystėsi atskirai. Tik po Pirmojo pasaulinio karo sustiprėjus tarptautiniams sporto ryšiams ir pamažu didėjant tarpvalstybinių varžybų skaičiui atsirado poreikis suvienodinti giminingų žaidimų taisykles. Tai buvo padaryta XX amžiaus antrojo dešimtmečio pabaigoje.

Unifikuoti rankinio taisykles bandė keli šio žaidimo puoselėtojai. Geriausiai tai pavyko berlyniečiui fizinio lavinimo dėstytojui Maxui Heiseriui. Jis 1917 metų spalio 29 dieną pristatė rankinio taisykles, kurios po kelerių metų tapo pirmųjų tarptautinių rankinio taisyklių pagrindu.


Pirmoji rankinio reikalais rūpintis pradėjusi tarptautinė organizacija buvo Tarptautinė mėgėjų lengvosios atletikos federacija (IAAF). Rankiniui (beje, kaip ir kitiems komandiniams kamuolio žaidimams) sparčiai populiarėjant ir plečiant geografiją, 1926 metais IAAF vykusiame kongrese buvo nutarta įsteigti rankinio žaidimų komitetą. Jam skirta globoti ne vien rankinį, bet ir visus kitus rankomis žaidžiamus komandinius kamuolio žaidimus: krepšinį, tinklinį, tais laikais populiarų kumštinį ir t.t. 1928 metais šis komitetas tapo savarankiška Tarptautine mėgėjų rankinio federacija (IAHF), bet žodis „rankinis“ IAHF pavadinime ir toliau reiškė ne vien dabartinį rankinį, bet visus rankinius kamuolio žaidimus.


Į olimpinių žaidynių programą rankinis pirmą kartą buvo įtrauktas 1936 metais. Tai padaryta pareikalavus Adolfui Hitleriui. 1936 metais olimpines žaidynes rengė Berlynas, Vokietijos vyriausybė ir asmeniškai A.Hitleris aktyviai kišosi į žaidynių organizacinius reikalus, o Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vadovai dažniausiai nuolankiai paklusdavo fiurerio pageidavimams.


Kadangi vokiečiai buvo aiškūs rankinio lyderiai, A.Hitleris tikėjosi lengvo aukso medalio ir pareikalavo, kad rankinis taptų olimpine sporto šaka. 1936 metų olimpinėse žaidynėse vyko lauko rankinio varžybos, ir tai buvo vienintelis olimpinis lauko rankinio turnyras (salės rankinis olimpinėje programoje debiutavo tik 1972 metais).

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Europoje daugiausia buvo žaidžiamas lauko rankinis. Tai yra rungtynės vykdavo futbolo aikštėse, o komandas sudarydavo vienuolika sportininkų. Tačiau kartu stiprėjo ir salės rankinis. Jis labiausiai plito Skandinavijos šalyse. Jose dėl šalto klimato nebuvo tinkamų sąlygų sportuoti lauke, todėl danai, švedai, norvegai perkėlė pamėgtą žaidimą į sales ir sumažino žaidėjų skaičių iki septynių. Ši rankinio atmaina po Antrojo pasaulinio karo peržengė Skandinavijos ribas ir pamažu tapo daug populiaresnė nei lauko rankinis.

 


Pirmieji žingsniai – Klaipėdoje
Į Lietuvą rankinis atkeliavo apie 1927 metus. Mūsų šalyje šio žaidimo židinys buvo Klaipėda – rankinio gimtinei Vokietijai kultūriškai artimiausias Lietuvos miestas, kuriame nuo seno didelę gyventojų dalį sudarė etniniai vokiečiai.

Pirmieji žaisti rankinį pradėjo vokiški Klaipėdos klubai, tačiau greitai naujas žaidimas sudomino ir lietuviškąją Klaipėdos Sporto Sąjungą (KSS). Trečiojo dešimtmečio pabaigoje ir ketvirtojo pradžioje buvo rengiamos Klaipėdos rankinio pirmenybės, vokiški klubai vykdavo žaisti draugiškų rungtynių su Karaliaučiaus ir kitų Rytų Prūsijos miestų rankinio komandomis.

Deja, rankinio plėtrai Lietuvos uostamiestyje sutrukdė politinės aplinkybės. Trečiajame dešimtmetyje staigiai stiprėjant Lietuvos ir Vokietijos priešpriešai bei antivokiškoms nuotaikoms tarp Klaipėdos lietuvių, vokiški klubai pasitraukė iš miesto sporto gyvenimo, o smarkiai politizuota sporto valdžia rankinį, kaip vokiškos kilmės žaidimą, apleido.

 

Kitoje Lietuvos dalyje rankinis neįleido nė tokių šaknų. Šalies sporto lopšyje Kaune pirmos rankinio rungtynės buvo surengtos tik ketvirtajame dešimtmetyje. Jos įvyko 1931 metų rugsėjo 27 d. per Moterų sporto propagandos šventę. Tada buvo skelbiama, kad tai yra pirmosios rankinio rungtynės visoje Lietuvoje, tačiau ši informacija neatitiko tikrovės, kadangi rankinis jau anksčiau buvo žaidžiamas Klaipėdoje.

Štai ką apie pirmąsias Kaune vykusias rankinio rungtynes rašė laikraštis „Mūsų sportas“:

"Šventės užbaigai mūsų moterys parodė mūsų sporte naują žaidimą – handbolį. Žaidė LFLS–ASK prieš rinktinę, sudarytą iš Š.Š. Kovas, LDS, ASK ir Makabi sportininkių. Žaidimas pradedamas p. Prezidentienei išmetus kamuolį. Laimėjo rinktinė rezultatu 6:4 (3:1). Šiose rungtynėse pasižymėjo LFLS–ASK vartininkė Dzindziliauskaitė, nemaža atlaikiusi sunkių kamuolių. Geromis „šaudytojomis“ į vartus buvo Brastauskaitė (Š.Š. Kovas) ir Pakarklytė (LFLS), pavojinga savo tolimais stipriais kampučiais. Referavo p. Vokietaitis.

Tenka polinkėti, kad šis gražus ir nepavojingas žaidimas prigytų ne tik pas mūsų moteris, bet kad ir vyrai užsiimtų juo."
 

Šis palinkėjimas neišsipildė. Vyrai sportininkai rankiniu visai nesusidomėjo, o moterys sportininkės šį žaidimą labai greitai pamiršo.


Prigyti rankiniui tuo metu nebuvo objektyvių sąlygų. Lietuvos sportas buvo dar visai jaunas, sportavo labai nedaug žmonių, jie susitelkė keliose anksčiausiai ir labiausiai pamėgtose sporto šakose. Futbolas, krepšinis, lengvoji atletika, dar kelios sporto šakos iš Kauno paplito po provincijos miestelius ir sparčiai populiarėjo visoje šalyje, tuo tarpu kitos, tarp jų rankinis, nebuvo puoselėjamos ir greitai sunyko.

Kadangi rankinis buvo žaidžiamas stadione, moterims jis buvo fiziškai per sunkus. Tuo tarpu vyrai turėjo futbolą.

Įsitvirtinti rankiniui trukdė ir tai, kad net laikinojoje sostinėje, nekalbant apie mažesnius miestus, trūko sporto salių. O lauke žaisti rankinį buvo galima vos kelis mėnesius per metus.

Gali būti, kad per moksleivių ar klubų sporto šventes buvo žaidžiamos rankinio rungtynes, bet jos buvo tik pavienės. Rankiniui pirmuoju bandymu įsitvirtinti Lietuvoje nepavyko.
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas