Marytė Marcinkevičiūtė | 2013 m. rugsėjo 10 d. 10:28 |
![]() ![]() |
Jėga, užkoduota žemaičio genuose
Dmitrijus Leopoldas savo auklėtinio pasaulio jaunių dviračių treko čempiono Svajūno Jonausko talentą lygina su Rūtos Meilutytės
![]() |
Svajūnas Jonauskas padarė dar vieną įrašą Lietuvos dviračių treko metraštyje. Maskvoje vykusiose varžybose lietuvis iškovojo pergalę keirino rungtyje, o sprinte pasiekė naują šalies rekordą - 9,988 sek. Šioje rungtyje jis buvo antras. Ketvirtąją vietą užėmė dar vienas mūsų šalies atstovas Vaisilijus Lendelis.
Pasaulio jaunių (iki 18 m.) dviračių treko sprinto čempionas S.Jonauskas – šių metų Lietuvos dviračių treko atradimas. Tik trečius metus treke startuojantis sportininkas šiemet dar tapo ir Europos jaunių vicečempionu.
Po pernykščio Lietuvos suaugusiųjų čempionato šalies treko karalienės Simonos Krupeckaitės treneris bei vyras Dmitrijus Leopoldas prakalbo apie tai, kad jo grupėje treniruojasi talentingas sprinteris S. Jonauskas, tapęs Lietuvos 200 m sprinto ir komandinio sprinto distancijų čempionu. „Šis dviratininkas turi didelių galimybių tobulėti, jis – tikras talentas“, – tada kalbėjo D. Leopoldas.
Aktyvios čempiono atostogos
Šiemet D. Leopoldo mokinys sužėrėjo visu ryškumu. Treneris buvusį skuodiškį netgi linkęs lyginti su olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionės bei rekordininkės Rūtos Meilutytės talentu. Kai apie tai išgirdo 170 cm ūgio Svajūnas, kiek sutriko ir tepasakė: „Gal. Nežinau, man dar kažkas padėjo ir iš viršaus.“
„Tokie sportininkai gimsta ne kasmet. Svajūnas labai sparčiai tobulėja, tačiau jam dar tik 18 metų, trūksta patirties“, – teigė D. Leopoldas.
Vos sugrįžę iš pasaulio čempionato treneris su auklėtiniu pasiėmė trumpų atostogų. Svajūnas jas pavadino aktyviomis. Mat išvyko pas savo tėvus į Skuodo r., kur jis ne tik ilsėjosi, bet ir kiekvieną dieną po daugiau kaip dvi valandas važinėjo plentu.
Čempiono treneris D. Leopoldas su Panevėžio sporto centro direktoriumi Broniumi Pliavga pagriebė meškeres ir savaitei išvažiavo žvejoti į Norvegiją.
„Mes atostogų su treneriu tikrai nusipelnėme. Tačiau rugpjūčio 26 d. jos jau baigėsi ir toliau treniruojuosi Panevėžyje. Prasideda naujasis dviračių treko sezonas. Rugsėjį laukia tarptautinės varžybos Maskvoje, čia pat – ir Lietuvos čempionatas, o spalio mėnesį – Europos suaugusiųjų čempionatas Apeldorne (Olandija), čia debiutuosiu“, – iškart po atsostogų paaiškino S. Jonauskas.
Jaudulys – iki lemiamų kovų
Prisiminęs Glazge vykusį pasaulio jaunių čempionatą, Svajūnas neslepia: „Kažko tikėjausi. Tai buvo mano pirmasis pasaulio jaunių čempionatas, liepos mėnesį buvau dalyvavęs tik Europos jaunių pirmenybėse Portugalijoje.
Sprinto varžybose Glazge jėgas bandė 41 dviratininkas. Ėmė didelis jaudulys. Tik kai patekau tarp keturių stipriausių sprinterių ir iškovojau teisę varžytis dėl medalio, jaudulys aprimo, ketvirtoji vieta jau buvo garantuota. Tačiau aš ne toks, jeigu jau nusiteikiu kovai, tai turiu daryti iki pabaigos. Finale po trijų važiavimų nugalėjau Naujosios Zelandijos sportininką Jeremy Presbury.“
Šeimoje jėgos niekam netrūksta
Svajūnas gimė 1995 m. sausio 2 d. ir augo Skuodo r. Barstyčių seniūnijos Padegimės kaime. Jo tėvai Bronislavas ir Vilma darbuojasi nedideliame šeimos ūkyje, tai – pagrindinis jų pragyvenimo šaltinis. Svajūnas turi dar vieną brolį ir dvi seseris, tačiau jie nesportuoja.
Pasak čempiono tėvo B. Jonausko, nuo mažumės aktyvus Svajūnas mokykloje visur buvo pirmas. „Jis visur pritikdavo – ir gražiai piešdavo, ir paskaitydavo. Kažkada ir ar šiek tiek piešiau, norėjau studijuoti taikomąją dailę, tačiau gyvenimas pakrypo kitaip. Svajūnas irgi turi gyslelę piešti, jis bendrabutyje ant sienos turi kažką nusipiešęs.
Svajūnas nuo mažumės augo gana stiprus. Tai, matyt, mano tėvelio genai, aš pats buvau linkęs į jėgos sportą – kai mokiausi, kilnojau štangą, lankiau dziudo, bokso treniruotes. Svajūnui visa tai taip pat persidavė, nes iš dangaus niekas nenukrenta, visi kažką atsinešame. Jėgos mūsų šeimoje tikrai niekam netrūksta“, – teigė B. Jonauskas.
Talentą pastebėjo kroso trasoje
Už tai, kad tapo dviratininku, Svajūnas pirmiausia turi būti dėkingas Skuodo dviračių treneriui Alfonsui Lenkiui.
„Svajūnas – mūsų rajono moksleivių bėgimo kroso čempionas. Stiprus, ištvermingas, išsiskiria sprogstamąja jėga. Sumečiau mintyse, kad jis galėtų būti geras dviratininkas, todėl jam ir pasiūliau lankyti dviračių sporto pratybas.
Bėda buvo ta, kad jis gyveno apie 45 km nuo Skuodo. Praktiškai buvo neįmanoma kiekvieną dieną važinėti į treniruotes. Visą laiką palaikydavau glaudžius ryšius su Lietuvos dviračių treko rinktinės vyr. treneriu Antanu Jakimavičiumi, o jis po Lietuvą nuolat ieškojo talentingų mergaičių. Jam ir sakau, kad mergaičių neturiu, bet grupėje yra vienas talentingas berniukas. Į Skuodą A. Jakimavičius atsiuntė trenerius Aleksandrą Mitunevičių ir Algimantą Buividą. Iš Viekšnių, kitų Skuodo vietovių surinkome nemažai vaikų patikrinti. Tačiau jiems labiausiai patiko tik vienintelis Svajūnas. Berniukas labai norėjo važiuoti į Panevėžį“, – prisiminė A. Lenkys.
Šis specialistas gabiam jaunuoliui davė dviratį, kad jis žvyrkeliu atvažiuotų į pratybas. Tai truko gal pusmetį. „Per šį trumpą laiką pavyko laimėti vienas kitas varžybas. Dviračių sportas labai patiko, tai buvo mano sporto šaka“, – teigė Svajūnas.
Pasaulio čempionės patarimai
Rudeniop 15-metis jau turėjo palikti Skuodą. Jis ryžosi naujam iššūkiui – savarankiškam gyvenimui Panevėžyje. Tėvai nelabai norėjau sūnaus išleisti, bet treneriui pavyko juos perkalbėti.
Pusantrų metų skuodiškis treniravosi plente, tačiau jam čia nelabai sekėsi. Treko treneris D. Leopoldas jam pasiūlė išbandyti jėgas sprinte.
„Sprintas man iš karto patiko, o ir pergalės atėjo greitai. Turiu gana daug jėgos, mėgstu greitį. Važiuojant patinka galvoti, niekada į priekį neneriu strimgalviais. Kai 2012 m. per Lietuvos čempionatą laimėjau du aukso medalius, jie mane skatino dar daugiau treniruotis.
Labai daug naudingų patarimų duoda S. Krupeckaitė, įgyju neįkainojamos patirties. Tapęs Europos jaunių vicečempionu ir pasaulio jaunių čempionu, pradėjau galvoti, kad galiu pelnyti ir kelialapį į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes“, – atskleidė mintis Svajūnas.
Draugė – irgi dviratininkė
S. Jonauskas dabar gyvena Panevėžio sporto centro bendrabutyje ir šiemet lankys Vytauto Žemkalnio gimnazijos dvyliktą klasę. Turi draugę – irgi dviratininkę Vestiną Venckevičiūtę. Merginą treniruoja A. Mitunevičius.
„Kuo toliau, tuo sunkiau mokytis, nes daugiausia dėmesio skirsiu sportui. Labiausiai gal patinka biologija ir istorija. Kitais metais baigsiu gimnaziją, jau esu tvirtai apsisprendęs, kad savo gyvenimą susiesiu su sportu“, – neslepia pasaulio jaunių čempionas.