Marius Grinbergas | 2013 m. rugpjučio 7 d. 20:27 |
![]() ![]() |
Į kovą - su slaptais ginklais
“Norime medalių. Kovosime iki galo”, - prieš Europos paplūdimio tinklinio čempionato Vilniuje startą ryžtingai kalbėjo Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė
Dirbtinis apšvietimas, savi žiūrovai ir net alinantis karštis. Visa tai gali tapti slaptais ginklais Lietuvos paplūdimio tinklininkų arsenale per ketvirtadienį Vilniuje startuojantį Europos jaunimo U20 čempionatą.
Lietuvos garbę žemyno pirmenybėse gins keturios poros: Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė, Urtė Andriukaitytė ir Simona Vaičiukynaitė, Lukas Každailis ir Arnas Rumševičius, Matas Navickas ir Edvinas Vaškelis.
Iš viso Europos čempionate dalyvaus po 32 vaikinų ir merginų poras iš 28 šalių.
Ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį varžybos aikštyne prie Baltijo tilto vyks nuo 9 val. iki vėlyvo vakaro. Finalai - sekmadienį.
“Smagu matyti, kad Lietuva - ne tik krepšinio ar plaukimo šalis, bet ir paplūdimio tinklinio. Tai rodo susidomėjimas čempionatu”, - varžybų išvakarėse pareiškė Europos tinklinio federacijos atstovas Henrique Gomesas.
Pirmojo etapo grupėje M.Povilaitytė ir I.Dumbauskaitė žais su Prancūzijos, Rusijos ir Latvijos poromis, U.Andriukaitytė ir S.Vaičiukynaitė - su italėmis, suomėmis ir lenkėmis. A. Rumševičius ir L. Každailis varžysis su Švedijos, Prancūzijos ir Lenkijos antrąja ekipa, o M.Navickas ir E.Vaškelis - su Austrios, Izraelio ir Baltarusijos atstovais. Į kitą etapą iš kiekvienos grupės pateks po 3 komandas.
Norai pranoksta užduotis
Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Marius Vasiliauskas išvardijo, ko tikisi iš mūsų šalies komandų.
“Tikimės, kad Ieva ir Monika pateks į stipriausiųjų šešetą, Lukas ir Arnas - į aštuonetą. Kitoms dviem poroms svarbiausia įveikti grupės barjerą. O po to - kaip bus, taip”, - teigė stipriausias šalies paplūdimio tinklinio poras kartu su Tadu Donėla treniruojantis M.Vasiliauskas.
Bet M.Povilaitytė ir I.Dumbauskaitė sau kelia aukštesnius tikslus. “Noriu medalio”, - iškart pareiškė. I. Dumbauskaitė. Jos porinininkė prie trenerių kalbėjo atsargiau: “Norisi gerų varžybų, norisi pergalių, nes pusę sezono viską pralaimėdavome. Tikiuosi patekti į šešetą. O tada jau kaip bus.” Bet vėliau tinklininkė buvo ryžtingesnė: “Norime medalių. Kovosime iki galo.”
Pagrindinėmis lietuvių varžovėmis M.Vasiliauskas įvardijo lenkes, vokietes, ruses, šveicares, austres. “Šios komandos turėtų kovoti dėl medalių. Jų pajėgumas labai panašus, todėl prognozuoti ką nors daugiau - sunku. Vieną dieną gali laimėti vienos, kitą - kitos. Bet mūsų nerginos pajėgios įveikti visas varžoves”, - teigė LTF prezidentas.
Stipriausias vaikinų duetas - L.Každailis ir A.Rumševičius tiki, kad taip pat įvykdys užduotį patekti tarp aštuonių stipriausių porų. Tikėjimas - ne be pagrindo. Liepą Portugalijoje vykusiame pasaulio jaunimo (iki 19 metų) čempionate ši pora užėmė ketvirtąją vietą.
Čempionato burtus M.Vasiliauskas vertino įvairiai: „Ievos ir Monikos grupėje tiek rusės, tiek prancūzės yra tikrai stiprios. Su latvėmis žaisti bus kur kas lengviau. „Arno ir Luko pogrupyje yra viso čempionato favoritai. Pirma ir antra Lenkijos komandos yra stipriausios visame čempionate. Švedai su prancūzais turėtų būti apžaidžiami. Simonai ir Urtei bus ne ką lengviau. Visos ekipos grupėje bus pajėgios. Jaunučių grupėje stipriausi turėtų būti austrai. Tiek su Izraelio, tiek su Baltarusijos sportininkais bus galima lygiai varžytis.“
Tikisi išbristi iš nesėkmių ruožo
M.Povilaitytė ir I.Dumbauskaitė žino, kaip reikia tapti Europos čempionėmis Vilniuje, ir kaip iškovoti medalį jaunimo (iki 20 metų) žemyno pirmenybėse.
Užpernai ši pora triumfavo Lietuvos sostinėje vykusiame Europos jaunių (iki18 metų) čempionate, o pernai laimėjo žemyno jaunimo (iki 20 metų) čempionato bronzą. Be to, praėjusiais metais lietuvės tapo ir 19-mečių pasaulio čempionėmis.
Šiais metais pralaimėjimų daugiau nei pergalių. Priežastis - paprasta: jaunosios tinklininkės pradėjo rungtyniauti moterų varžybose. “Žinojome, kad taip bus, tačiau tuo pačiu ir liūdna. Kartais pagal partijų rezultataus gali atrodyti, kad žaidžiame lygiai, bet išties taip nėra”, - neslėpė I.Dumbauskaitė.
M.Povilaitytės nuomone, žaidimas suaugusiųjų varžybose - neįkainojama patirtis: “Ten visai kitas lygis. Ir partijų pabaigas kartais pralaimime tik dėl patirties stokos.”
Lietuvės šiemet užėmė penktąją vietą pasaulio jaunimo (iki 21 metų) čempionate Kroatijoje.
Stiprybės ir gydrybės
Pasirengimą kovoms baigiantys Lietuvos tinklininkai buvo numatę treniruotis trečiadienį ryte. Bet atkelė pratybas į antradienio vakarą, kai buvo įjungtas dirbtinis apšvietimas. Anot M.Vasiliausko, tai gali tapti pranašumu, nes savo mačus šeimininkai turėtų žaisti jau sutemus.
Paplūdimio tinklinio varžybose dirbtinis apšvietimas naudojamas itin retai, todėl net ir papildoma treniruotė tokiomis sąlygomis gali turėti įtakos.
M.Povilaitytės ir I.Dumbauskaitės porai pranašumas yra net karštis - jos mėgsta žaisti karštame ore. “Tikimės, kad varžovės anksčiau už mus numirs, viskas bus gerai”, - juokėsi I.Dumbauskaitė.
Į klausimą, ar tikisi ir namų sienų pagalbos, treneris ir viena jo auklėtinių atsakė skirtingai.
Pasak M.Vasiliausko, sportininkai rungtynių metu nekreipia dėmesio į tai, kas vyksta aplinkui, be to, palūdimio tinklinio varžybose šeimininkai laimi retai. M.Povilaitytės nuomonė buvo kitokia: “Man savos sienos turi didelę teigiamą įtaką. Juk atvažiuos daug draugų, susirinks sirgaliai. Tai nesukelia spaudimo.”
Dar viena gudrybė, kurios ėmėsi čempionato šeimininkai - sukeistas Lietuvos merginų reitingas. M.Povilaitytė ir I.Dumbauskaitė varžybas pradės kaip antroji mūsų šalies pora. Dėl to pirmame etape U. Andriukaitytei ir S.Vaičiukynaitei teks sąlyginai silpnesnės varžovės.
“Svarbiausia šio pakeitimo priežastis - norime, kad Ieva ir Monika pradėtų čempionatą iškart nuo rimtų rungtynių, todėl joms ir skyrėme žemesnį reitinga. Šią vasarą pasaulio jaunimo čempionatą jos pradėjo lengvu maču, o susidūrusios su stipresnėmis priešininkėmis pralaimėjo. Užpernai Vilniuje per Europos jaunių čempionate mūsiškės pirmas rungtynes pralaimėjo šveicarėms, o po to jas įveikė finale. Iš grupės į kitą etapą patenka trys komandos, tad nėra ko bijoti. O atrintamosiose varžybose viskas prasidės nuo nulio”, - aiškino M.Vasiliauskas.