Lina Daugėlaitė | 2010 m. birželio 2 d. 22:56 |
![]() ![]() |
Kai šuolininkai nepataiko ant čiužinio...
Lengvoji atletika, regis, neekstremali sporto šaka. Tačiau ir sporto karalienės varžybose netrūksta ekstremalių situacijų ir kuriozinių atvejų.
Prieš porą savaičių Latvijos miestely Murjani vykusiose varžybose vienas iš Lietuvos lengvaatlečių, šokdamas į aukštį, nepataikė nusileisti... ant čiužinio. Vaikinukas iš maždaug trijų metrų aukščio nukrito ant žemės. Pasak Lietuvos lengvosios atletikos federacijos direktoriaus Aurelijaus Žiedo, laimei, šįkart viskas baigėsi laimingai: padarius magnetinio rezonanso tyrimą, sužeidimų nerasta.
Toks kuriozinis atvejis lengvosios atletikos varžybose – ne vienintelis. Turbūt daugelis dar gerai pamena, kai prieš gerus metus varžybos Panevėžio lengvosios atletikos manieže vienam trylikamečiui baigėsi ne taip laimingai: į ketvirtą ratą sukančio bėgiko galvą pataikė maždaug 5 kg sveriantis įrankis, atskriejęs iš rutulio stūmimo sektoriaus. Paauglys atsidūrė reanimacijoje, o medikai jam nustatė kaukolės lūžį ir kraujo išsiliejimą į smegenis. Tačiau šiandien galime pasidžiaugti ir šios istorijos atomazga. „Neseniai kalbėjau su berniuko treneriu. Medikai dar nerekomenduoja jam intensyviai sportuoti, bet po truputį vaikinukas mankštinasi”, - sakė A.Žiedas.
Kuriozinių ir skaudžių atsitikimų lengvosios atletikos sektoriuose nutinka ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio stadionuose. Štai prieš porą metų per Auksinė lygos varžybas Romoje paleista ietis pataikė į šuolininko į tolį, 2007 m. uždarų patalpų bronzos medalininko Salimo Sdiri nugarą... Ietis, kurią paleido apšilimą daręs Suomijos atletas, įsmigusi į jau varžybose dalyvavusio prancūzo kūną, kliudė net inkstą ir kepenis. Tačiau ir šį atvejį galima priskirti prie pasibaigusių laimigai, nes S.Sdiri liko gyvas ir 2008 m. pradžioje jau grįžo į varžybas.
Tačiau lengvosios atletikos istorijoje esama nutikimų ir su liūdnomis pabaigomis: „Žinomas ne vienas atvejis, kai mirė maratono bėgikas. Man iš tų laikų, kai dar dirbau treneriu įsiminė, kaip po lengvosios atletikos varžybų mirė vienas lengvaatletis. Tiesa, po varžybų jau buvo praėjusi gal valanda. Mirties atvejų pasitaiko per veteranų varžybas, kai šie neįvertina savo sveikatos ir pan.”, - prisiminė LAF atstovas.
Per treniruotes, pasak A.Žiedo, tokių įvairių nutikimų dar daugiau: būna, kad koks įrankis dėl jaunų sportininkų patirties stokos pataiko į koją ar šoną, tačiau apie tokius atvejus, kai atsiperkama didesniu ar mažesniu sumušimu, paprastai nekalbama. „Būna, kad trišuolininkas taip ir nepasiekia smėlio dėžės – jam tiesiog neužtenka greičio įsibėgėjant. Taip nutinka ir mažiau patirties turintiems šuolininkams į aukštį, kurie per menkai įsibėgėja, gana dažnai sulaužo kartelę, nusileidžia ne ant čiužinio ir pan.“, – pavyzdžius vardijo A.Žiedas.
„Būna, būna, pasitaiko“, - pritarė ir lengvosios atletikos treneris, buvęs ilgametis Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės treneris Aleksas Stanislovaitis, kad per treniruotes nutinka visko. Tokie nutikimai, anot jo, dažnesni tada, kai į treniruotes vienu metu susirenka skirtingo meistriškumo sportininkai ir ypač, kai jos vyksta manieže. „Įsivaizduokite, kas gali nutikti, kai ateina pradedantieji ir didelio meistriškumo sportininkai. Pastarieji lekia visu greičiu, o jeigu koks vaikiukas užsižiopsojęs išeis taką. Arba sportininkas staigiai stabdys ir gaus traumą, arba gali tą vaiką sužaloti – kelias, koja pataikytų vaikui į galvą, nežinau, kas būtų“, - piešia juodų galimybių scenarijų A.Stanislovaitis. Skirtingo lygio sportininkai vienu metu treniruotis priversti iš „biednumo“: „Kai nėra bazių, kai tos bazės nelabai atitinka tarptautinius standartus, kai jos perpildytos, sumaišomos amžiaus grupės pagal meistriškumą: pradinukai mokomi, o suaugę tobulinami, jų galingumai dideli – pavojus išauga“.
Kodėl tokių nutikimų neišvengiama, regis, per visai neekstremalios spoto šakos varžybas? Buvusio ilgamečio Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės trenerio A.Stanislovaičio nuomone, tokių atvejų pasitaiko dėl kelių pagrindinių priežasčių: „Jeigu visi – treneriai, teisėjai, varžybų organizatoriai sąžiningai atliktų savo darbą, tokių situacijų būtų galima išvengti. Ką reiškia, kai sportininkas nepataiko ant čiužinio? Arba yra blogi sektoriaus išmatavimai, arba pats paklotas neatitinka tarptautinių standartų, arba sportininkas nėra parengtas tarptautinėms varžyboms. Pvz.., disko metimo, kūjo metimo, ieties metimo sektoriai turi savo kraštutines ribas, už kurių nukritus įrankiui, bandymas neįskaitomas. Jeigu sektorius neteisingai suplanuotas, atsiranda galimybė išmesti įrankį į bėgimo taką. O tada atsiranda rizika kitiems sportininkams, kurie tuo metu dalyvauja varžybose, šiuo atveju ratus sukantiems bėgikams. Geras metimo sektorius yra taip suprojektuotas, kad jeigu įrankis bus išmestas ne tuo kampu, jis automatiškai atsitrenks į tinklą ir metimas bus nesėkmingas. O jeigu organizatoriai atsainiai žiūri į tokius dalykus, galimi įvairūs nutikimai, kurie baigiasi nelaimingais atsitikimais. Gali būti kaltas ir sportinis inventorius, ir treneriai, kurie išleidžia savo sportininkus, ypatingai techniškų rungčių atstovus, paprasčiausiai neparuoštus”.
Stebėdamas lengvosios atletikos varžybas, A.Stanislovaitis pastebi, ir kiek klaidų daro teisėjai net ir aukščiausio rango varžybose: „Arba jie ne ten stovi, arba sportininkus ne ten išrikiuoja. Pavyzdžiui, vyksta rutulio stūmimo rungties varžybos, o šuolininkai į tolį išrikiuoti nugara į rutulio stūmimo sektorių – jie nemato ir negalėtų sureaguoti, jeigu rutulys atlėktų į juos. O iki tos vietos, kur jie išrikiuoti – jokios užtvaros...“
Prisimindamas Lietuvoje rengtus Europos jaunimo iki 20 metų ir 23 metų čempionatus, A.Stanislovaitis teigia, kad techninis delegatas, kuris buvo priskirtas šioms varžyboms, sakė, jog stebino aukštos kvalifikacijos specialistai. „Šiuo atveju apie 80 proc. Lietuvos kūno kultūros akademijos darbuotojų, dėstytojų, studentų teisėjauja varžybose, jie yra aukštos kvalifikacijos, dėl to tokių kuriozų įvyksta mažiau. Prisiminkime tą nelaimingą atvejį Panevėžyje – pas mus LKKA manieže net minties nėra, kad rutulys išlėktų į bėgimo taką. Viskas priklauso nuo žmonių atsakingumo, kurie organizuoja varžybas, kurie teisėjauja, prižiūri bazę, rengia sportininkus. Pavyzdžiui, netechniškai paruoštas sportininkas gali paleisti įrankį ne į metimų kryptį, o į priešingą pusę. O jeigu ten nėra tinklo, jūs, žiūrovai, saugokitės!..“, - įsitikinęs A.Stanislovaitis.
Anot lengvosios atletikos specialisto, saugumą varžybų metu garantuoja ir tinkamai sudaryta varžybų programa. „Kūjis metamas dažniausiai rytinėmis valandomis ir tuo metu paprastai niekas kitas varžybose nedalyvauja. Įsivaizduokite, per septynis kilogramus sveriantis kūjis, įsuktas lekia 100 km per valandą greičiu! Nieko gali nelikti. Arba, pvz., tuo pačiu metu vyksta ieties, trišuolio ir disko metimo varžybos – ar galima taip sudaryti programą?.. Kai rungtys maišo viena kitai, daugiau galimybių, kad įvys nelaimė. Rusai turi gerą patarlę: tas, kuris save saugo, tą ir dievas saugo“.
Pats A.Stanislovaitis tokius nelaimgus atvejus regėjo tik televizijos ekrane. Varžybose, kuriose jam teko dalyvauti, pasitaikę kuriozai – kur kas linksmesni. „Vyko Baltijos šalių mačas, kuriame dalyvavo Lietuva, Latvija, Estija ir dar Baltarusija. Estafetės varžybos. Baltarusiai bėgo antru taku, mūsiškiai – trečiu. Ir staiga vienas mūsų sportininkas pasuka į antrą taką ir estafetės lazdelę perduoda baltarusiui, kuris su ta lazdele ir nubėgo... Abi komandos vėliau buvo diskvalifikuotos. Tas Baltarusijos sportininkas atbėgo pas savo trenerį ir klausia, už ką komandą diskvalifikavo – juk jis lazdelę priėmė koridoriuje?! „Teisingai, tu ten lazdelę perėmei, bet ar matei, iš ko?..” - paklausė treneris. Lietuvos sportininkui, kuriam reikėjo perimti estafetę, paprašius lazdelės iš atkarpą įveikusio draugo, šis atsakė: „Aš jau atidaviau...“ Toks linksmiausias atvejis buvo“, - šiandien šypsosi treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.