Laikraštis "Sportas" 2013 m. gegužės 20 d. 13:06 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trasoje buvo matematikas ir psichologas

Seulo olimpinių žaidynių dukart čempionas, pasaulio rekordininkas Gintautas Umaras gegužės 20 dieną švenčia 50 metų jubiliejų

G.Umaras - labiausiai tituluotas Lietuvos dviratininkas.
G.Umaras - labiausiai tituluotas Lietuvos dviratininkas.

Labiausiai tituluoto visų laikų Lietuvos dviratininko G.Umaro jubiliejaus proga siūlome skaitytojams dar 1985 m. laikraštyje "Sportas" spausdintą Marytės Marcinkevičiūtės straipsnį "Gintautas Umaras: pasaulio rekordininkas".

„Kažkada aš irgi labai norėjau turėti dviratį. Tačiau karo metais plieno žirgelis buvo didelė prabanga. Vis dėlto tėvai, kai sukako keturiolika, nupirko padėvėtą. Su dviračiu nesiskiriu iki šių dienų, tiesa, dabar važinėju motoriniu. O ant sportinio, Gintauto dviračio, sėsti bijau – matau, kaip sūnus jį reguliuoja iki milimetro tikslumo, o užsėdęs skuodžia mašinos greičiu. Jaunystėje taip pat mėgdavau lėkti akis išdegęs dulkėtais vieškeliais, niekas manęs neaplenkdavo. Į tave, tėvai, sūnus atsidavė, į tave, sako man dabar žmona ir džiaugiasi, kad Gintautas tapo puikus lenktynininkas. O sportinį dviratį jam irgi nupirkau tada, kai keturiolika sukako. Manau sau, tegul važinėja, jeigu labai nori...“ – iš pokalbio su pasaulio rekordininko Gintauto Umaro tėčiu, Kauno aklųjų draugijos kombinato tekintoju Jonu Umaru.

Po pasaulio dviračių treko čempionato Gintautas parvažiavo namo į Kauną. Mama, sūnaus nemačiusi keletą mėnesių, laukė jo kaip didelio svečio – gražiai sutvarkė kambarius, prigamino cepelinų. Tačiau sūnum ilgai pasidžiaugti neteko. Tai, kad Gintautas namuose, netruko sužinoti draugai, o vienas telefono skambutis viską apvertė aukštyn kojomis.

– Mama, skambino Romanovas. Važiuojam į Leningradą. Reikia pagaliau šį miestą pamatyti. Kol varžybų nėra, pats geriausias momentas.

Taip pralėkė Gintauto šiemetinės atostogos. Mamai, 24 metus išdirbusiai P. Ziberto šilko kombinate, o dabar pensininkei, beliko rankomis skėstelėti:

– Ką darysi, kad jau toks mūsų Gintautas. Namuose ramus nė valandos neišbūna: tai skalbia, kambarį tvarko, valgyti gamina, arba vis už knygų – nežinau, kiek jų jau perskaitė ir kiek dar skaitys. Tai jo mėgstamiausias užsiėmimas laisvalaikiu. Kartais pasakau, kad per sportus ir knygas žmonos nerasi, tačiau jis tik nusišypso, stipriomis rankomis apkabina ir atsako, jog tėtis irgi ne jaunas vedė...

* * *

Buvo pats pavasario įdūkis. Upės laužė ledus, dainą traukė varnėnai. Kauno „Dinamo“ draugijos treneris, TSRS sporto meistras Vytautas Slanina, tik ką atsisveikinęs su aktyviuoju sportu, buvo bebaigiąs komplektuoti grupę iš šeštų septintų klasių mokinių. Kaip klostysis dirbti? Pačiam važinėti sekėsi neblogai, laimėtas respublikos daugiadienių lenktynių čempionatas, ne sykį tapta prizininku. Dabar patyrimą reikės perteikti tiems, kuriuos taip nelengva surasti vidurinėse mokyklose. O čia dar pasimaišė vienas gerokai už kitus vyresnis vaikinas, kuris pats atėjo į dviračių mokyklą ir pasitikinčiu balsu pasakė:

– Man atrodo, kad dviračių sporte galėčiau pasiekti neblogų rezultatų. Priimkite į grupę.

– Bet juk tu dviem metais vyresnis už kitus, bus neįdomu lenktyniauti su jaunesniais, – be didelio džiaugsmo atsakė treneris.

– O aš pabandysiu vyrus aplenkti! – nenusileido naujokas.

Gintautas puikiai mena tuos žodžius ir dabar argumentuotai dėsto: „Kažin ar būčiau pasiekęs tokių laimėjimų, jeigu anksti nebūčiau pradėjęs rungtyniauti su vyrais. Daug ko jie mane išmokė, užgrūdino. Stengiausi įsiminti visų vyresniųjų draugų taktikos naujoves, analizavau pralaimėjimų klaidas ir laukdavau nesulaukdavau to momento, kada vėl galėsiu stoti į startą.“

Kiekvienam dviratininkui ilgam atmintyje išlieka pirmosios lenktynės. Gintautas niekada neužmirš 1979 m. vykusių sezono atidarymo varžybų Kaliningrade: 15 km atskiro starto lenktynėse jis tebuvo antrame dešimtuke, komandinėse – neišlaikė spartos ir atsiliko nuo draugų, grupinėse – pateko į griūtį... Tačiau atkaklus sportininkas nepadėjo dviračio į šoną, atkakliai treniravosi ir jau tais pačiais metais tapo respublikos moksleivių čempionu, o 1980 metais, kaip gabus dviratininkas, buvo pakviestas į Klaipėdos olimpinio rengimo centrą.

Pasaulio rekordininko pirmasis treneris, LTSR nusipelnęs treneris Vytautas Slanina:

– Gintautas turėjo silpnybę tiksliesiems mokslams, netgi buvo numatęs pasinerti į jų gelmes. Todėl dabar per lenktynes jis savotiškas matematikas: tiksliai paskaičiuoja jėgas ir jas tolygiai paskirsto, numato kelis kovos variantus. Gintautas ir puikus psichologas, tai jam padeda laimėti pačias atsakingiausias metų varžybas. Ar tikėjau, kad jis taps aukšto meistriškumo dviratininku? Tikėjau, kitaip nebūčiau jo priėmęs į grupę. Įsiminė prieš penkerius metus Vilniuje vykusios sąjunginės jaunių varžybos. Gintautas jų metu griuvo ir atsidūrė ligoninėje. Atrodė, jog auklėtinis ant dviračio daugiau nenorės sėsti. Tačiau kur tau! Ėmė treniruotis su tokiu entuziazmu, jog jį reikėjo stabdyti. Štai tada ir pajutau, kad mano grupėje yra tikras lenktynininkas, kuris, jei ne dabar, tai vėliau pasieks savo tikslą.



Klaipėda, 16-osios lietuviškosios divizijos gatvė, dviračių trekas. Čia dabar gyvena TSRS nusipelnęs sporto meistras, pasaulio vicečempionas Gintautas Umaras. Tvarkingai sutvarkytas kambarys, į vazelę pamerkta gėlių. Dažnas svečias čia treneris Narsutis Dumbauskas, kuris gyvena tik per gatvę, visiškai šalia treko.

– Neįsivaizduojate, kaip per šį mėnesį pavargau. Šiemet neplanavau taip greitai važiuoti, apskritai stengiuosi kuo mažiau galvoti apie pasaulio rekordus, todėl aukštos pasekmės kiek išmušė mane iš vėžių, – sako Gintautas. – Dabar gerai pailsėjau ir vėl noriu rungtyniauti treke.

Gintauto kambaryje tyku, ramu. Ramybę jis labai mėgsta, po didžiulių šurmulių pasaulio trekuose pabūti vienam – klaipėdiečiui didelė laimė. Sykį po sąjunginės moksleivių spartakiados, kur pelnė medalius, su treniruočių draugu Vladimiru Vaščiula iki penkių valandų ryto prarymojo prie lango...

Gintautas kalba lėtai, tarsi pasverdamas kiekvieną žodį:

– Ne, vis dėlto unikalių rekordų sporte nebūna. Kažkada atrodė, jog kažin ar kam nors pavyks pagerinti Ovenso pasekmes. Mano pasiektas pasaulio rekordas 4 km individualinėse persekiojimo lenktynėse irgi aukštas, tačiau nuotolį jau galvoju įveikti greičiau kaip per 4:30. Nepavyks šito padaryti man, nenustebsiu, kai varžovai vieną gražią dieną aplenks.

Pasaulio rekordininkas nemėgsta skambių frazių, jam patinka atvirumas, savikritika. Viską daro tiesiai sakydamas į akis, nieko nepagražindamas, o žurnalistams pridurdamas: „Tik jau neaprašykite manęs tokio, koks nesu.“ Ne vienas mūsų dviratininkų dar vengia juodo darbo plente, o vėliau šių neįveiktų kilometrų kartais taip pritrūksta, siekiant svariai pasirodyti treko varžybose. Tada jaunimas verčia bėdą bet kam, tik ne sau. Priešingybė – Gintautas. TSRS nusipelnęs treneris Narsutis Dumbauskas yra prasitaręs, jog Gintautą verta pamatyti ne tik finaliniame važiavime atkakliai siekiantį pergalės, bet ir atliekantį mankštą.

Mankšta prieš startą – jam geriausia pamoka ir išbandymas. Ant staklių mindamas pedalus arba įveikdamas keliasdešimt ratų, klaipėdietis prakaito išlieja žymiai daugiau, negu bet kada.

– Mankšta man – pagrindinis kriterijus, gerai nusiteikiant kovai. Apie artėjančias varžybas stengiuosi kuo mažiau galvoti. Užjaučiu tuos sportininkus, kurie lemiamų startų išvakarėse ilgai negali užmigti, naktimis kyla iš patalo. Man pagrindinis jaudulys – per mankštą, tada pakyla kraujospūdis, smarkiau ima plakti širdis. Kai stoju į lenktynių startą, būnu jau nusiraminęs.

Svarbiausia pasaulio rekordininkui – įtikinti save, kad tikrai nori laimėti lenktynes, o po to žodis jau meistriškumui.

* * *

Pasaulio rekordininką Gintautą Umarą dažniausiai esame įpratę matyti ant dviračio. Nuotraukose, gyvenime. Nustebo sykį sporto mėgėjai, kai mūsų treko lyderį pamatė skriejantį bangomis burlente. „Kai dviračių sportu esu persisotinęs, vanduo labai padeda atpalaiduoti nervus. Žiemą patinka pabėgioti girgždančiu sniegu“, – sako klaipėdietis. Tačiau tokių dienų būna nedaug. Gyvenimas bėga treke.

Nelengva būti pasaulio rekordininku, bet dar sunkiau jį surasti ir nukreipti ten, kur tikrasis sportininko pašaukimas. Taip sako treneris Narsutis Dumbauskas. Gintautas ankstesniais metais pasiekdavo neblogų rezultatų individualinėse ir žiedinėse lenktynėse. Šios įgimtos jauno dviratininko greičio savybės ir neleido treneriui ramiai gyventi: gal gali būti geras trekininkas. Tačiau kaip prikalbinti jį pereiti į treką? Treneris sykį jam tiesiai šviesiai išklojo:

– Tu vaikinas protingas, matau, kad turi savo tikslą. Dabar pasamprotauk: individualinės plento lenktynės – ne olimpinė rungtis, o trekas – olimpinė. O tu olimpinėse žaidynėse ar nenori dalyvauti?

Po ilgų diskusijų, įtikinėjimų Gintautas sutiko. Jį kiek užpykdė ir tai, kad treneris N. Dumbauskas jau ranka buvo benumojęs: „Jeigu labai jau nori, eik į tą plentą.“ Dabar Gintautui kiekvienas trenerio žodis – tartum įstatymas. Tiesa, abu ginčų neišvengia, įrodinėja savo tiesas, tačiau būtent jų metu ir surandamas geriausias variantas. Anksčiau Gintautui nesisekdavo tolygiai distancijoje paskirstyti jėgų, finišuodavo audringai, tačiau to, ką prarasdavo lenktynių pradžioje, nesugebėdavo atkovoti. Kaip jis sako, pritrūkdavo dar rato, keliasdešimties metrų. Dabar taktika jau kita, surastas optimaliausias variantas.
LVKKI trečio kurso studentas, TSRS nusipelnęs sporto meistras Gintautas Umaras vėl kviečiamas į startą. Treneris spustelės sekundometrą ir savo auklėtiniui šūktelės įkandin:

– Ir toliau tokiu greičiu!

Pasaulio rekordininkas greičio, žinoma, pasistengs nesumažinti.

Kiekvienam dviratininkui ilgam atmintyje išlieka pirmosios lenktynės. Gintautas niekada neužmirš 1979 m. vykusių sezono atidarymo varžybų Kaliningrade: 15 km atskiro starto lenktynėse jis tebuvo antrame dešimtuke, komandinėse – neišlaikė spartos ir atsiliko nuo draugų, grupinėse – pateko į griūtį... Tačiau atkaklus sportininkas nepadėjo dviračio į šoną, atkakliai treniravosi ir jau tais pačiais metais tapo respublikos moksleivių čempionu, o 1980 metais, kaip gabus dviratininkas, buvo pakviestas į Klaipėdos olimpinio rengimo centrą.
 

Klaipėdos treke G. Umaras ir treniravosi, ir gyveno.
Redakcijos archyvo nuotr.

Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas