Marytė Marcinkevičiūtė | 2010 m. gegužės 24 d. 11:07 |
![]() ![]() |
Irkluotojai pagerbė L.Kaminskaitės atminimą
11-tą kartą Kaune, Lampėdžių irklavimo bazėje, surengta Monrealio olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojos Leonoros Kaminskaitės irklavimo regata
Šią atminimo regatą rengia Kauno sporto skyrius ir Irklavimo mokykla, kuriai vadovauja didelis irklavimo entuziastas Arvydas Sapka. Varžybose dalyvauja jaunimas, suaugusieji ir veteranai. Vienose pirmųjų šį sezoną regatų jėgas bandė apie 100 Lietuvos irkluotojų. Sunkmetis į varžybas neleido atvykti Kaliningrado jaunimui ir Ukrainos veteranams – pastarieji nuolat skambindavo Lietuvos irklavimo federacijos generalinei sekretorei Ingai Okulevičienei ir teiraudavosi apie šią regatą. Tačiau pačiu paskutiniu momentu ukrainiečiai atsisakė atvykti į varžybas. Jie pažadėjo uždegti žvakutę ir taip pagerbti įžymiosios mūsų irkluotojos L. Kaminskaitės, mirusios po sunkios ligos 1986 m., atminimą.
Irkluotojai Kaune per kvalifikacines varžybas įveikė 2 km nuotolį, o finale – 1 km. Moterų ir vyrų grupėse nugalėtojai paaiškėjo, irkluojant vienvietes, porines dvivietes ir dvivietes be vairininko.
Tarp regatos svečių buvo ir Sporto departamento generalinio direktorius pavaduotojas Evaldas Skyrius, LIF generalinė sekretorė I. Okulevičienė ir regatų komisijos pirmininkas, tarptautinės kategorijos teisėjas Edmundas Daukantas.
ATMINTIS. Per regatos varžybas L. Kaminskaitės-Ruokienės nuotrauka puošė Kauno irklavimo mokyklos stendą. Kitų metų sausio 29 d. sportininkei būtų sukakę 60 metų. Visi pažinoję velionę prisimena ją kaip labai darbščią, nuoširdžią, kuklią, pareigingą ir didelio meistriškumo irkluotoją. L. Kaminskaitė – daugkartinė ir SSRS čempionė, pasaulio čempionato medalininkė.
Per atminimo regatą irkluotojai padėjo gėlių ant jos kapo, o nugalėtojams apdovanojimus įteikė įžymiosios sportininkės dukra Kristina ir sūnus Povilas. Lietuvoje rengiamos tik dvi regatos garsiems irkluotojams atminti: kauniečiai pagerbia L. Kaminskaitės, o birštoniečiai – irklavimo sporto organizatoriaus Adolfo Kikilo atminimą. Per tradicinę tarptautinę „Gintarinių irklų“ irklų regatą prisimenami ir Anapilin iškeliavę garsūs irkluotojai Zigmas Jukna ir Vytautas Giedraitis bei sporto organizatorius Jonas Pavilionis.
STIPRIAUSI. Vienviečių valčių varžybų laimėtojai kaunietei Donatai Vištartaitei buvo įteiktas įmonės „Brača Sport“ irklai, o porinių dviviečių nugalėtojams irgi kauniečiams praeityje įžymaus Lietuvos irkluotojo Vytauto Butkaus sūnui Vytautui jaunesniajam ir pasaulio jaunių čempionato sidabro (2008 m.) bei bronzos (2009 m.) medalių laimėtojui Algirdui Bendaravičiui – Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prizas.
Pastarieji du irkluotojai į valtį sėdo tik prieš kelias dienas, bet tai jiems nesutrukdė laimėti varžybų. Šiemet jie abu baigia S. Nėries vidurinę mokyklą, kauniečiams pagrindinės šių metų varžybos – pasaulio jaunimo čempionatas Breste, kuriame jie kartu su Kęstučiu Juozėnu bei Gyčiu Ruzgiu rengiasi irkluoti porinę keturvietę. Vaikinų treneris Vytautas Valiauskas apie medalius nekalba ir sako, kad norint gerai irkluoti porinę keturvietę, reikia visiems kartu ilgiau treniruotis.
NESUŽAVĖJO. Susirgus vilnietei Linai Šaltytei, be savo nuolatinės porininkės liko Gabrielė Albertavičiūtė, kuri praėjusiais metais baigė Ohajo valstijos universitetą (JAV). Po puspenktų metų studijų ji įgijo logistikos vadybos diplomą ir grįžo gyventi į Lietuvą. Kartu parsivežė ir Amerikos universitetų irklavimo varžybų apdovanojimų – 2007 m. Universiados sidabro medalį aštuonviečių lenktynėse, taip pat dvejus metus iš eilės jai buvo suteiktas metų studentų irkluotojos titulas – aukščiausias studentų apdovanojimas.
Tačiau Amerika G. Albertavičiūtės nesužavėjo, ją traukė namai. Dabar Gabrielė dirba Vilniaus ofiso prekių ir verslo dovanų parduotuvės „Staipa“ vadybininke, o laisvalaikiu sportuoja. Per šias varžybas Gabrielė pirmą kartą sėdo į porinę dvivietę su nauja porininke lengvasvore Vaiva Žagaraite ir nesunkiai užėmė pirmą vietą.
„Dabar rengiuosi Europos čempionatui, kuris vyks rugsėjo mėnesį Portugalijoje. Irkluosiu dvivietę, būtų labai gerai, jeigu patektume į finalą. Kodėl renkuosi ne vienvietę? Todėl, kad šią valtį irkluoti nesu pasirengusi psichologiškai“, – sakė G. Albertavičiūtė. Savo gyvenimą su irklavimu susiejo ir jos tėvelis Petras Albertavičius, kuris treniruoja Prienų rajono irkluotojus.
Jis surado ir išugdė ne vieną talentingą sportininką, tarp jų – ir dvyliktoką Rolandą Mašinską, kuris dabar treniruojasi Trakuose ir pelnė kelialapį į jaunių olimpines žaidynes Singapūre. Prieniškių treneriui nemažai padeda rajono savivaldybė, kuri nupirko dvi naujas valtis, taip pat finansiškai padeda ne tik G. Albertavičiūtei, bet ir R. Mašinskui, kurį Trakuose toliau ugdo treneris Vladislavas Sokolinskis.
L. Kaminskaitės regatos nugalėtojais dar tapo vienvietininkas kaunietis Nerijus Vasiliauskas ir kauniečių dvivietės be vairininko Petras Maciulevičius ir Aurimas Marčenka bei Raminta Petronytė ir Vaida Cechanavičiūtė.
DISTANCIJA. Simboliška, kad L. Kaminskaitės atminimo varžybas ryžosi organizuoti Kauno irklavimo mokykla, kuriai priklausė ir velionė. Mokykla iki šių dienų ugdo gero lygio irkluotojus, kuriuos tobulina 10 trenerių, o baidarininkus ir kanojininkus – 6. Šioje mokykloje sportinį kelią pradėjo ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių medalininkė Birutė Šakickienė, dabar mokyklą garsina pasaulio ir Europos čempionai kanojininkai Raimondas Labuckas ir Tomas Gadeikis. Sportininkai turi geras treniruočių sąlygas.
Dabar Irklavimo mokykla kartu su miesto savivaldybe bei Sporto skyriumi stengiasi, kad būtų išvalytas Lampėdžių karjeras ir čia įrengta tarptautinius irklavimo standartus atitinkanti distancija.
„Kol kas gera distancija tėra tiktai Trakuose. Vieną projektą mes pateikėme, bet jis neatitiko europinių sąlygų, kurių viena – vandens telkinys nėra natūralus, be to, užterštas, jį reikia valyti. Kaune puoselėjamos gražios irklavimo ir baidarių bei kanojų irklavimo tradicijos, todėl tikimės sulaukti tos dienos, kada turėsime gerą distanciją ir galėsime rengti tarptautines varžybas“, – sako vienas šios regatos organizatorių, Kauno irklavimo mokyklos direktorius A. Sapka.