DELFI.lt 2010 m. gegužės 20 d. 12:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Šachmatininkas Kveinys treniruoja iranietes

Vienas geriausių žaidėjų ir patyręs treneris Aloyzas Kveinys jau antrus metus dirbs Irane ir mokys persus šios sporto šakos paslapčių

Alfredo Pliadžio nuotr.

 
Protų „nutekėjimas“ aktuali problema visoms Lietuvos gyvenimo sritims. Lietuvos šachmatai praranda savo vieną geriausių žaidėjų ir patyrusį trenerį Aloyzą Kveinį, kartais literatūroje vadinamą šachmatų „Mocartu“. Jis jau antrus metus dirbs Irane ir mokys persus šios sporto šakos paslapčių. Senosios klasikinės loginės šachmatų mokyklos atstovas A. Kveinys svečioje Azijos šalyje yra gerbiamas. „Lietuva mane prisimena tik tada, kai reikia žaisti už rinktinę“, – su nuoskauda DELFI pasakojo garsus mūsų šalies šachmatininkas.
 

A. Kveinio karjeros posūkis į Iraną buvo netikėtas.

„Turiu daug draugų, praėjusiais metais žaidžiau turnyre Bahreine ir gavau pasiūlymą padėti Irano olimpinei rinktinei. Aš esu ne tik žaidėjas, bet ir profesionalus treneris. Taip išėjo, kad dirbu su moterimis. Tai labai sunkus darbas. Dabar Irane antrus metus esu nacionalinės moterų rinktinės treneris. Po sėkmingų praėjusių metų, mano kontraktas buvo pratęstas. Per metus turiu tik 20 dienų atostogų“, – DELFI sakė 47-erių metų didmeistris.

Irane vengia tik politinių temų
 

Lietuvis patenkintas darbo ir gyvenimo sąlygomis Irane.

„Sąlygos ten ne tokios, kokios yra Lietuvoje. Apie tokias galimybes Lietuvoje galime tik svajoti. Visi sportininkai Irane yra labai gerbiami. Visų sporto šakų. Šachmatai Irane yra gerbiami ir populiarinami. Ne taip, kaip Lietuvoje, kur gerbiamas tik krepšinis. Jei esi Irano nacionalinės rinktinės narys arba šachmatuose – didmeistris, – esi aprūpintas iki gyvenimo pabaigos, nes tu jau per savo karjerą viską pasiekei. Valstybė tave išlaiko“, – pabrėžė triskart Lietuvos šachmatų čempionas.
 

Irane atvykėliams reikia vengti tik vieno – politikavimo ir valdžios kritikos.

„Nenoriu kalbėti nei apie Lietuvos, nei apie Irano politiką. Tik galiu pasakyti, kad tai tikrai turtinga islamo valstybė su garbinga istorija. Nereikia painioti su aplinkinėmis valstybėmis – Iraku ar Afganistanu.

Iranas išlaiko tam tikrą pusiausvyrą regione. Tai, kad esu europietis, man absoliučiai nekelia jokių rūpesčių. Žmonės tikrai yra labai draugiški, maistas labai geras ir kokybiškas, visiškai nėra alkoholinių gėrimų ir jis nevartojamas. Tiesa, ten labai karšta“.


 

Auklėtinės į turnyrus – tik su broliais ir tėvais

A. Kveiniui dirbti griežtomis islamo režimo sąlygomis su moterimis šachmatininkėmis yra dvigubai sudėtingiau.

„Sunku, aišku. Jos nešioja parandžas. Aš be tėvo ar brolio neturiu su jom teisės keliauti po kitas šalis. Bet, kaip sakoma, vyras yra galva, o moteris – kaklas, kuris tą galva pasuka reikiam kryptimi. Tai galioja ir Irane, nors išoriškai atrodo, kad moterys ten jaučia priespaudą. Su moterimis kitas trenerio pokalbis, ten kitokia šachmatų logika. Aš jas mokau klasikinių šachmatų pagrindų“, – DELFI pasakojo A. Kveinys.
 

Irano šachmatininkių lygis yra aukštesnis už lietuvių.

„Irano moterų šachmatininkių lygis aukštesnis negu lietuvių. Ten yra penkios didmeistrės. Pagrinde šachmatais yra žaidžiama Azijoje, o ne Europoje. Ten labai didelė rinka, daug šachmatininkų, todėl meistriškumas labai aukštas. Žaidžia visose olimpiadose, bet svarbiausios jiems – Azijos žaidynės.

Europa jiems neįdomi, nes čia per maža rinka. 2000 metais kovoje dėl pasaulio čempiono karūnos Viswanathanas Anandas ir Aleksejus Širovas žaidė Teherane“, – priminė Lietuvos šachmatų guru.

A. Kveinys Irane ne tik tiesiogiai treniruoja rinktinės šachmatininkes, bet ir skaito paskaitas apie šachmatų istoriją ir dabartį.
 

„Baigiau Maskvos kūno kultūros institutą, o Irane gerbiama buvusi rusų šachmatų mokykla. Skaičiau paskaitas važinėdamas po įvairius Irano miestus apie šachmatų istoriją. Dabar yra visokių šachmatų. Atsiradus kompiuteriams, atsirado ir skaičiuojami šachmatai, o aš esu senosios klasikinės loginės mokyklos atstovas. Persams tai įdomu“.
 

Lietuvos šachmatų sistemoje – keistų viską

Lietuvoje profesionalus žaidėjas negali išgyventi tik iš šachmatų.

„Lietuvoje – ne. Čia reikia viską keisti. Aš, žinoma, turiu daug klausimų Sporto departamentui, bet man tie aiškinimaisi neįdomūs.
 

Nematau šachmatų perspektyvos Lietuvoje. Šachmatai arba yra komerciniai, arba, kaip bokse yra svorio kategorijos – čia yra įvairios meistriškumo kategorijos. Lietuva mane prisimena, kai reikia žaisti už rinktinę. Ką tik skambino Gediminas Šarakauskas, laikinai einantis LŠF prezidento pareigas ir kvietė į rinktinę“.

Rugsėjo mėnesio antroje pusėje pasaulinė šachmatų olimpiada vyks Rusijos Chanty-Mansijsko mieste.

„Aš ten galiu ramiai nuvažiuoti su Irano rinktine. Lietuvoje niekas to nefinansuoja, reikia keliauti į varžybas savo lėšomis. Todėl aš nedalyvavau ir Europos šachmatų čempionate Rijekoje, Kroatijoje (2010 metų kovo mėnesį – DELFI). Dėl tos pačios finansinės priežasties. Aš vedęs, turiu šeimą, tris vaikus, juos reikia išlaikyti. Apie tai niekas negalvoja. Dar nežinau, gal dar olimpiadoje ir Lietuvai atstovausiu“, – svarstė A. Kveinys.
 

Svarbiausios A. Kveiniui bus Azijos žaidynės Kinijoje lapkričio mėnesį, kur dalyvaus jo vadovaujama rinktinė.

„Ten keliami labai dideli planai abiems Irano rinktinėms – ir vyrams, ir moterims. Pasaulinė olimpiada Rusijoje Irane yra vertinamas tik kaip pasirengimas Azijos žaidynių šachmatų turnyrui. Jei mano vadovaujamai moterų komandai ten nepasiseks, greičiausiai „lėks“ mano kaip trenerio galva. Aš to nesureikšminu, tai yra normalu. Jei bus blogi rezultatai – aš pats atsistatydinsiu. Čia tik pas mus Lietuvoje nesvarbu ar gerai, ar blogai žaidi“, – DELFI paaiškino vienas garsiausių visų laikų Lietuvos šachmatininkų
 

Šachmatininkas turi būti universalus

A. Kveinys tris kartus tapo Lietuvos čempionu (1983, 2001 ir 2008 m.), yra 8 kartus yra žaidęs pasaulio olimpiadose, 4 sykius Europos komandų pirmenybėse, kovojo Norvegijos „Premier“, Vokietijos „Bundeslygoje“, Belgijos, Lenkijos ir Lietuvos šachmatų lygose, Islandijos ir Irano komandų čempionatuose ir net Bangladeše.

2010 m. Lietuvos šachmatų čempionate A. Kveinys nedalyvavo, o Lietuvos šachmatų lygoje su Panevėžio klubu tapo vicečempionu. Mūsiškis žinynuose vadinamas atakuojančio stiliaus šachmatininku.
 

„Ne, tai ne visai tikslu. Dabar šachmatininkas turi būti universalus. Nesvarbu ar reikės gintis, ar pulti. Vienodai stipriai reikia žaisti visose stadijose. Ne, man neįdomu, aš neskaičiuoju savo laimėtų turnyrų ar kiek kartų esu Lietuvos čempionas“.
 

Įsimintiniausia pergalė A. Kveiniui – Skandinavijos šalių čempionate, jis yra atėmęs pustaškį iš šachmatų pasaulio čempiono Vladimiro Kramniko.
 

„1995 metais Stokholme laimėjau atvirą Skandinavijos šalių čempionatą. Buvo labai malonu, nes tai stambi pergalė. Nei vienas norvegas Norvegijoje nėra manęs nugalėjęs. Esu žaidęs su V. Kramniku dvi partijas ir vienoje jų pasiekiau lygiąsias. Baltomis figūromis aš retai pralaimiu bet kokio lygio šachmatininkui“.
 

Aklai kompiuteriais nepasikliauna

Didmeistris iš Lietuvos nesureikšmina ir visuotinės šachmatų kompiuterizacijos.

„Aš kompiuterius naudoju gerokai daugiau kaip biblioteką, kai informaciją, sukauptą vienoje vietoje. Žmonės naudoja žaidybines programas. Štai paskutinis pavyzdys – mačas dėl pasaulio čempiono titulo tarp Veselino Topalovo ir W. Anando. V. Topalovas pralaimėjo, nes visiškai pasitikėjo kompiuteriu. W. Anandas nugalėjo pelnytai, o ir jo brigada, kuri dirbo svarbų analitinį darbą, buvo „teisinga“, – DELFI sakė A. Kveinys.
 

Šachmatai ir tenisas – labai brangios sporto šakos

Lietuvoje šachmatais pradėta žaisti apie XVII a. Tuomet tarpusavyje rungtyniavo Lietuvos didikai. 1887 m. Vilniuje buvo įkurtas pirmasis šachmatų būrelis. Šiuo metu Lietuvoje yra vos keli aktyvūs šachmatų meistrai.

„Šachmatai nėra pigus sportas. Kaip ir tenisas – jie labai brangūs. Vaiko negalima išugdyti per metus, čia reikia įdirbio. Gali žvaigždė sužibėti ir Lietuvoje, bet už 3-4 mėnesių, jei nebus darbo – nieko nebus. Šachmatininkas tobulėja važinėdamas po turnyrus, kur renka reitingo balus, tai viskas kainuoja.
 

Vaikas šachmatininkas turi turėti labai turtingus tėvelius arba galingus rėmėjus“, – dėstė A. Kveinys.

Lietuvoje šiuo metu aktyviai žaidžia tik didmeistriai Eduardas Rozentalis (2618), Šarūnas Šulskis (2554), Vidmantas Mališauskas (2491) ir Algimantas Butnorius (2437).
 

„Iš merginų žaidžia tik Viktorija Čmilytė (2514) ir mano mokinė Dagnė Čiukšytė (2344, nuo 2007 m. persikėlė į Angliją – DELFI). Nėra jokių perspektyvų. Negalime Lietuvoje net moterų komandos sudaryti. Kamilė Baginskaitė išvažiavo į JAV. Ten, Prancūzijoje, Vokietijoje ar Rusijoje – šachmatai gerbiami. Lietuvoje negerbiami ne tik šachmatai“, – nelinksmai pokalbį su DELFI baigė A. Kveinys, kuris ketvirtadienį išvyksta į Iraną.
 

Dosjė

Aloyzas Kveinys

Gimė: 1962 m. liepos 9 d., Mažeikiuose (47 metai)

Baigė: Vilniaus 22-ąją vidurinę mokyklą ir Maskvos KKI

Profesionalo karjera: 1986 –iki dabar

Titulas: Didmeistris (GM, 1992)

Titulas: Tarptautinis meistras (IM, 1990)

Dabartinis reitingas: 2541 (2010 gegužė)

Aukščiausias reitingas: 2565 (2004 liepa)

Žaidė aukščiausio lygio turnyruose: 8 pasaulinėse olimpiadose 1992 (4 lenta), 1994 (3), 1996 (2), 2000 (1), 2002 (4), 2004 (3), 2006 (2) ir 2008 (1) ir 4 Europos komandų čempionatuose (sykį prie 1 lentos ) .
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas