Marytė Marcinkevičiūtė | 2010 m. gegužės 8 d. 09:38 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
V. Adamkus rūpinasi archyvo pargabenimu
Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus rūpinasi JAV lietuvių sporto žurnalisto, šviesaus atminimo K. Čerkeliūno sportinio archyvo pargabenimu Lietuvon
Į Lietuvą keliauja žinomo Amerikos lietuvių sporto žurnalisto, neseniai Niujorke mirusio Kęstučio Čerkeliūno gausus sportinis archyvas. Juo rūpinasi kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Dar šių metų pradžioje jis telefonu kalbėjo su su velionio dukra ir domėjosi tuo archyvu, kuris palyginti yra gerai sutvarkytas.
„Dukra jį perleidžia Lietuvai. Kalbėjausi su konsulatu Niujorke, kaip tą archyvą pervežti į Lietuvą. Tuo klausimu domėjosi ir mano geras prietelius Algirdas Birutis, kuris artimai bendravo su K. Čerkeliūnu. Aš pritariau jo nuomonei, ir, mudviejų abiejų sprendimu, velionio dukra archyvą perduos Lietuvai. Manau, ten turėtų būti įdomios medžiagos,“– sako V. Adamkus.
Beje, K. Čerkrliūnas buvo tas sporto žurnalistas, kuris 1945 m. „Lietuvos aido“ laikraštyje pagarsino būsimojo LR Prezidento pavardę. Tada V. Adamkus dar tik žengė pirmuosius žingsnius sporte ir 1945 m. laimėjo Kauno lengvosios atletikos jaunių pirmenybių 100 m bėgimo varžybas.
„Tada mano pavardė pirmą kartą pasirodė laikraštyje ir ją paminėjo būtent Kęstutis Čerkeliūnas. Man tai buvo vos ne pasaulio atradimas, kai „Lietuvos aide“ pirmą kartą nuskambėjo mano pavardė. K. Čerkeliūnas jau tada spaudoje visą laiką buvo aktyvus, o Amerikoje nemažai prisidėjo, kad dienos šviesą išvystų „Sporto pasaulis". K. Čerkeliūnas buvo vienas pirmųjų Lietuvos sporto korespondentų, jis savo sportinę žurnalistiką tęsė ir išeivijoje. Esu tikras, kad K. Čerkeliūnas yra sukaupęs milžiniškai daug istorinės to laikotarpio medžiagos. Manau, kad nuo kokių 1930 m. iki savo gyvenimo pabaigos“, – sako V. Adamkus.
Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo sąjunga (ŠALFASS) žurnalą "Sporto pasaulis" leido nuo 1959 m. birželio mėnesio. Pirmasis numeris buvo 16 puslapių. Žurnalas gyvavo trejus metus, pasirodė 19 numerių. To leidinio pagrindinė siela ir buvo redaktorius K. Čerkeliūnas ir žurnalistas Pranas Mickevičius.
K. Čerkeliūnas buvo ir vienas tų, kuris kartu su Sigitu Krašausku ir Pranu Mickevičiumi išleido knygą „Išeivijos lietuvių sportas 1944-1984“. Per savo šiemetines atostogas V. Adamkus sutvarkė visus reikalus su Niujorko konsulatu ir visas K. Čerkeliūno sportinis archyvas su jo dukros pagalba buvo perduodamas ir tvarkomas Lietuvos Niujorko konsulate.
„Manau, kad vasaros pabaigoje archyvas turėtų pasiekti Lietuvą. Kam jis atiteks, priklausys nuo Lietuvos sporto vadovybės ir sporto organizacijų, kas jį norės perimti. Manau, kad sporto vadovybė pati nuspręs, kas archyvą saugos“, – teigia kadenciją baigęs Prezidentas.
V. Adamkus sako, kad dabar turime sportinių organizacijų, daugybę sporto įžymybių, turime olimpinį judėjimą, kurio tokio stipraus ir ryškaus tikrai nebuvo tais laikais, kai jis augo ir stebėjo sportinį gyvenimą iš tolo. „Šiandienų stovime ant tvirtų pagrindų ir aš tuo didžiuojuosi. Galiu drąsiai pasakyti, kad didelė lietuvių tautos dalis, net nestebinti mūsų šalies sportinio gyvenimo, negalėtų nesididžiuotų tuo, ką esame padarę per pastaruosius dešimmtmečius. Einame vakarietiško supratimo, asmenybių auklėjimo ir jų sutvirtinimo, kartu ir visos lietuvių tautos pasąmonėje įtvirtinimo sporto ir fizinio auklėjimo reikšmės. Tačiau reikia įvertinti ir praeitį. Juk be istorinės atminties nebus ir ateities. K. Čerkeliūno istorinis sportinis arhyvas turėtų paildyti Lietuvos sportinio gyvenimo ištakas“, – įsitikinęs V. Adamkus.