Lina Daugėlaitė | 2010 m. gegužės 4 d. 12:49 |
![]() ![]() |
Ultramaratono trasą "sertifikavo" ir briedžiai
Birželio 26 dieną Nidoje įvyks pirmasis atviras 100 km bėgimo Lietuvos čempionatas. Jeigu - nesutrukdys briedžiai...
Kartu tai bus ir atviras Latvijos čempionatas bei Baltijos šalių taurės varžybos. Pradžią šiam Lietuvos čempionatui davė jau keturis kartus rengti 101 km bėgimai Nida - Būtingė, tačiau tai buvo neoficialios varžybos.
Iki šios dienos 60 litų starto mokestį jau sumokėjo 24 dalyviai iš Latvijos ir Lietuvos, panorę dalyvauti 100 km bėgime. Gegužės 4 d. surengtoje spaudos konferencijoje organizatoriai, VŠĮ „Tarptautinis Maratonas“ direktorius Evaldas Martinka ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos direktorius Aurelijus Žiedas, sakė tikisi, kad jų iš viso bus apie 50. "Tą pačią dieną panašus bėgimas vyks ir Belgijoje, todėl dar daug kas laukia ir žiūri - kur kas susirinks", - sakė E.Martinka. Pasak organizatorių, masalu dalyvauti varžybose Lietuvoje turėtų tapti ir solidus prizas - pirmosios vietos laimėtojui atiteks 1000 eurų.
Tarp užsiregistravusių dalyvių kol kas yra vienintelė moteris. Tai daugkartinė Lietuvos čempionė sportinio ėjimo atstovė Sada Bukšnienė, beje, kartu su Kristina Saltanovič laimėjusios daugiausia Lietuvos čempionatų aukso medalių - po 15.
100 km bėgimui ruošiasi ir Lietuvos rekordininkas Povilas Kibildys, kuris pastaraisiais metais nebesportavo. Prieš 10 metų jis 100 km įveikė per 7 val 30 min. Pasaulio rekordas - 6 val. 58 min.
Praėjusio metų bėgimo Nida - Būtingė nugalėtojo vardą gins būsimasis kunigas Ruslanas Seitkalijevas.
Tarp ultramaratono dalyvių bus ir vienas iš nuolatinių jo dalyvių bei sumanytojų Vidmantas Ložys.
Jis prisimena, jog idėja pirmą kartą bėgti nuo Nidos iki Būtingės kilo draugų būrelyje. "Mūsų pajūrio tėra tik 99 km, pagalvojome, kodėl gi nepabandyti jų nubėgti?" Entuziastų būryje buvo bėgusių daugiausia 63 km, kiti buvo tokių bėgimų naujokai. "Buvo visai smagu", - prisimena.
Praėjusiais metais pradėta diskutuoti, jog bėgimus Nida - Būtingė reikia paversti oficialiomis varžybomis, kad jose būtų galima fiksuoti laiką.
"Šįkart bus sunkiau - ankstesniais metais bėgdavome su pertraukomis, šiemet jų nebus. 100 km nenutrūkstamas bėgimas - labai sunku", - sakė V.Ložys. Sunkiausia, pasak bėgiko, - nuo 60-ojo kilometro: "Prakeiki viską, save - taip pat, ir pažadi daugiau nebebėgti. Taip tęsiasi maždaug iki 80-90-ojo kilometro. O kai pamatai kad liko bėgti 10 km - pasidaro labai lengva". Tačiau po finišo visi sunkumai ir pažadai daugiau nebebėgti, pasak V.Ložio, būna greitai pamiršti - didelis moralinis pasitenkinimas, įveikus 100 km nuotolį, atperka visas kančias ir jau kitą dieną jis būna pasiryžęs vėl stoti į startą.
Pasak Ložio, įveikti100 km nuotolį, gali visi: "Aš pats bėgioti pradėjau prieš penkerius metus. Tada bėgau mini maratoną ir vos neuždusau. - šypsojosi. - O jau po metų bėgau 100 km". Anot jo, pirmiausia reikėtų pabandyti įveikti maratoną, o jei pavyks - tada jau ir "šimtinę".
Ultramaratonininkas per metus įveikia apie 1000-1200 km. "Tai gana nedaug - Živilė Balčiūnaitė per mėnesį nubėga 800 km", - lygino E.Martinka. Pasak organizatorių, ultramaratono bėgikai gana greiti - tradicinio maratono distanciją jie įveikia maždaug per 3 val.
Pats V.Ložys ankstesniais metais 101 km distanciją greičiausiai yra įveikęs per 9 val. 12 min. "Tačiau tai buvo bėgimas su pertraukomis. Džiaugčiausi, jeigu pavyktų priartėti prie 10 val." - sakė jis.
Bėgimo dalyviams nustatytas laiko limitas - 15 val. "Jei nesutrukdys briedžiai", - šypsodamasis pridūrė E.Martinka. Mat organizatoriams sertifikuojant trasą, briedžiai vaikščiojo aplinkui ir gana drąsiai dairėsi...
Bėgimas vyks Nidoje, lygiu dviračių taku palei jūrą. Trasa - 2,5 km ratas. "60-ame kilometre ir už alaus kamščio gali užkliūti", - prisimindamas bėgimus šypsojosi V.Ložys.
Žiūrovams Nidoje bus pasiūlyta ir kita pramoga - sprintas pajūryje. "Pirmą kartą pasaulyje surengsime 111 m sprintą basomis pajūryje", - sakė organizatoriai. Pasak jų, bus penkios rungtys, taigi ir penki pasaulio rekordai. Vyrai ir moteris bėgs 111 m ir 333 m nuotolius, taip pat bus mišri 4X111 estafetė. Dalyvauti netradiciniame sprinte žadėjo ir greičiausia Lietuvos bėgikė Lina Grinčikaitė bei sprinteris Rytis Sakalauskas. Tiesa, ar jie laimės šią rungtį, garantijų nėra - mat atsispyrimas smėlyje visai kitoks nei stadione, tad organizatoriai nugalėtojų neprognozuoja.