Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. birželio 29 d. 14:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Veterano pamaina – jo atžalos

Laikraštis "Sportas": iki šiol pergales mėgėjų varžybose skinančio Raimondo Rumšo vyriausieji sūnus pasirinko tėvo kelią – tapo dviratininkais

Su žmona Edita dviratininkas augina keturias atžalas
Alfredo Pliadžio nuotr.
Su žmona Edita dviratininkas augina keturias atžalas
   
Vienuoliktus metus Italijoje gyvenančio 39 metų dviratininko, 2002 m. daugiadienių lenktynių „Tour de France“ trečiosios vietos laimėtojo Raimondo Rumšo sportinė karjera eina į pabaigą. Jo pėdomis bando žengti du jo sūnūs – 17-metis Raimondas ir metais jaunesnis Linas. Jie tapo dviratininkais, tik atstovauja skirtingoms komandoms.

Su žmona Edita R. Rumšas augina dar dvi atžalas – 13-metę dukterį Rasą ir jaunėlį sūnų septynerių Renatą.

Lietuvos sporto mėgėjai praėjusiais metais vėl tave pamatė lenktyniaujantį mūsų šalies keliais, kai bandei jėgas atgaivintose Baltijos šalių daugiadienėse lenktynėse „Baltic Chain Tour“ ir užėmei šeštąją vietą. Kaip patiko varžytis namuose? – paklausėme R. Rumšo.
Lietuvoje rungtyniavau po šešerių metų pertraukos, kai pastarąjį kartą tapau šalies čempionu atskiro starto lenktynėse. Baltijos šalių daugiadienės varžybos labai patiko, tik manęs nelabai tenkino šeštoji vieta, nes visą laiką norisi geriau. Pagal mūsų komandos stiprumą ir varžovus buvo galima pasirodyti sėkmingiau, nors iš penkių etapų ir laimėjau tris. Tačiau galutinėje asmeninėje kvalifikacijoje buvau tolokai nuo prizininkų. Lenktynes galėjo laimėti ir mūsų komanda. Ji buvo viena favoričių ir lyderių. Asmeninėje įskaitoje kuris nors iš mūsų dviratininkų turėjome patekti į trejetuką.

Tad ko pritrūkote, juk taip sėkmingai startavote?
Man pritrūko tų kelių sekundžių, kai Latvijoje laimėjau etapą. Jeigu būčiau apsivilkęs lyderio marškinėlius, paskutiniajame etape būtų buvusi visai kitokia mūsų taktika. Kai nuo pirmosios vietos atsilikinėjau 1 sek., mūsų taktika buvo atakuoti, o ne ginti antrąją vietą. Kada po 10 km nuo grupės atitrūko du mūsų komandos draugai, jie pamiršo apie lyderį, neįtraukė į darbą savo komandos.
Lenktynės susiklostė kitaip, nei norėjome, nors mūsų komanda per lenktynes ir buvo vienas kumštis, draugiška ir darni. Man buvo labai malonu susitikti su Lietuvos dviratininkais Gediminu Bagdonu ir Ramūnu Navardausku. Jie pasiekia vis geresnių rezultatų, jų meistriškumas auga, tad buvo malonu su jais pabendrauti, per lenktynes sportininkus įkvėpti. Pamaina auga tikrai puiki, metams bėgant ateis ir patirtis, ir meistriškumas. Juk ir mano pergalės atėjo ne iš karto, jų reikėjo palaukti.

Tau – jau 39-eri, ar plente sunku lenktyniauti su jaunimu?


Daug priklauso nuo komandos. Kai ji stipri, visada malonu lenktyniauti. Tokia Lietuvos rinktinė buvo per pernykštes daugiadienes lenktynes „Baltic Chain Tour“ – vyrai jauni, stiprūs, puiki komandos atmosfera. Toms varžyboms rengiausi, žinoma, ne visą laiką, bet to pakako. Lietuvoje paskutinį kartą daugiadienėse lenktynėse aplink Lietuvą dalyvavau 1994 m., buvo nepaprastai smagu minti dviračio pedalus savais keliais.
Juk ne kur nors, o Lietuvoje prasidėjo mano sportinė karjera, čia palikta mano širdis. Metai nepastebimai greita prabėgo, mano sportinėje biografijoje buvo visko – ir įspūdingų pergalių, ir karčių minučių. Kai tik būnu Lietuvoje, išnaudoju kiekvieną akimirką palenktyniauti. Po lenktynių „Baltic Chain Tour“, nuvažiavęs 600 km, jau kitą dieną dalyvavau Vilniaus dviračių maratone.
Oras pasitaikė lietingas, kelias slidus, tačiau su R. Navardausku man pasisekė – taktiškai gerai važiavome ir laimėjome varžybas. Važiuodami plentu kartu mynėme pedalus, padėjome vienas kitam, todėl ir finišavome apsikabinę. Ramūnas – labai stiprus dviratininkas, jis man daug padėjo per Baltijos šalių daugiadienes lenktynes, o Vilniuje teko jam šiek tiek atsilyginti.
R. Navardauskas – vienas iš kandidatų atstovauti šaliai Londono olimpinėse žaidynėse. Tikiu, kad jis savo tikslą pasieks ir taps olimpiečiu. Per Baltijos šalių daugiadienes dviračių lenktynes kartu teko praleisti penkias dienas, mačiau jo rimtą, profesionalų pažiūrį į dviračių sportą. Po Vilniaus maratono Ramūną atvežiau į Kauno oro uostą ir išlydėjau į klubą rengtis tolesnėms varžyboms.

Kai pasitraukei iš profesionalų dviračių sporto, Lietuvos dviratininkai neteko ryškaus lyderio. Kaip manai, ar pavyks išsiugdyti tokį dviratininką, koks buvai tu?
Pirmiausia reikėtų išsiugdyti tokį dviratininką, kuris gerai važiuotų kalnuose. Tokių sportininkų, kurie gerai važiuoja lyguma ir moka finišuoti, – Lietuvoje yra. O kalnų dviratininkų trūksta – varžybos dažniausiai vyksta Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, kur trasos kalnuotos, ir ten gerai važiuoja tų šalių dviratininkai. Štai tose šalyse mūsų dviratininkams reikėtų pasirodyti, atkreipti į save dėmesį. Dviratininkai mėgsta sakyti, kad kalnų dviratininku reikia gimti.

Su šeima gyveni Italijoje, Toskanos regione, gal dviratininkais taps ir tavo vaikai?
Du sūnūs jau važinėja, jie atstovauja Italijos savo amžiaus klubams. Vyriausiasis sūnus, irgi Raimondas, dalyvauja jaunių varžybose, o Linas – jaunučių. Ar jie taps gerais dviratininkais, viskas priklausys nuo jų pačių. Sūnums galiu tik padėti, patarti, o jie patys turi siekti pergalių.
Džiaugiuosi, kad sūnūs mane laiko savo idealu – siekiant aukštų rezultatų, tai labai svarbu, jaunimas visada turi į ką nors lygiuotis. Sūnums visada stengsiuosi padėti, stebėsiu jų startus ir negailėsiu patarimų, nes jų jaunimui ypač reikia. Tačiau ir pačiam norisi ką nors rimtesnio sugalvoti, nes visą gyvenimą neminsiu dviračių pedalų. Tačiau dabar Italijoje – nelengvas laikas, nemanau, kad reikia skubėti kur nors investuoti, geriau palaukti.



Kiek metų jau esi „italas“, gal visam laikui įleisi šaknis šioje šalyje?
Vienuolika. Jau įsikūrėme, turime namą, vaikai gerai jaučiasi. Yra kur tobulėti, nes Italija – dviračių šerdis. Labai puikioje vietoje gyvename – ir oro sąlygos, ir treniruočių pobūdis, ir itališkas maistas. Čia yra visko, ko reikia siekiant didelio meistriškumo. Kaip ir aš, taip ir mano sūnūs rungtyniaujame kiekvieną sekmadienį.
Lenktynėms „Baltic Chain Tour“ rengiausi 40 dienų. Didelė mano pagalbininkė – žmona Edita. Ji prižiūri visą mūsų namų ūkį, labai rūpinasi šeima. Praėjusių metų liepą ji Kaune uždarė savo verslą, prarado daug pinigų. Dėl to skaudžiai išgyvenome abu – sakoma, kad klaidų nedaro tik tie, kurie nieko nebando.

Ar dažnai grįžti į Lietuvą, gal su gimtuoju kraštu sieji kokius nors planus?

Jeigu ko nors atsiras – kodėl gi ne. Labai vertinu kupinus idėjų žmones. Puikus pavyzdys – Vilniaus dviračių maratono organizatoriai. Sugalvojo renginį ir... padarė. Po Baltijos šalių daugiadienių lenktynių visiškai nepailsėjęs į Kauną grįžau tik 3 val. nakties. Tačiau negalėjau nuvilti dviračių maratono organizatorių, nes puikiai žinojau – jiems reikia garsių sportininkų.
Ir atvažiavau. Dalyvaudamas pagerbiau tuos žmones, kurie taip aukojosi, stengėsi dėl maratono. Jiems taip pat kuo nors reikia padėti. Nustebau, kad maratonas buvo taip gražiai surengtas, kad jame dalyvavo daug dviračių mėgėjų. Renginiu likau sužavėtas ir, manau, kad jis buvo tiesiog fantastiškas.

Italijoje daugiausia bandai jėgas vienadienėse lenktynėse Apeninų keliuose, gal šiemet dalyvausi ir Lietuvos čempionate?
Jeigu mano fizinė būklė bus normali, gerai pasirengsiu, gal ir atvažiuosiu. Norint pasirengti atsakingoms varžyboms, Italijoje tektų treniruotis kiekvieną dieną. Mano mėgėjiškas klubas mane geranoriškai išleidžia į varžybas. Su klubu gerai sutariu, jis man suteikia sportinės aprangos, vieną brangiausių dviračių. Jeigu atsirastų galimybė, Italijoje šiemet bandysiu dalyvauti ir daugiadienėse lenktynėse.

Visą gyvenimą praleidęs dviračių sporto srityje, ar norėtum dirbti Lietuvos dviračių rinktinės treneriu?
Italijoje dar yra ką veikti. Auga atžalos, žiūrėsiu, kaip jiems seksis. Jeigu vaikams reikės skirti daug dėmesio, turėsiu būti šalia jų. Tačiau, jeigu iš Lietuvos dviračių sporto federacijos sulaukčiau gero pasiūlymo, – kodėl gi ne.

Vizitinė kortelė

Raimondas Rumšas – dvejų olimpinių žaidynių dalyvis, 2002 m. prestižinių daugiadienių lenktynių „Tour de France“ trečiosios vietos laimėtojas. Jis gimė 1972 m. sausio 14 d. Pagėgiuose, Tauragės rajone. 1990 m. baigė Panevėžio internatinę sporto mokyklą. Į dviračių sportą atėjo 1984 m., jo pirmasis treneris – Vytautas Indreliūnas, vėliau – Zigmas Šniūrevičius, Vytautas Balčiūnas, Stasys Lenauskas, Kazys Dagilis, Vidmantas Žukauskas ir Algimantas Mozolis.

1989 m. įvykdė SSRS sporto meistro, o 1991 m. – SSRS tarptautinės klasės sporto meistro normą. 2002 m. išrinktas geriausiu Lietuvos sportininku. Apdovanotas LTOK olimpine žvaigžde (2002).

Pasaulio čempionatai: 1993 m. – komandinės lenktynės 19-oji vieta ir 184 grupinės lenktynės – 66-oji vieta, 1998 m. – 258 km grupinės lenktynės 9-oji vieta, 1999 m. – 50,6 km pavienio starto lenktynės 16-oji vieta ir 246 km grupinės lenktynės 26-oji vieta, 2000 m. – 268,8 km grupinės lenktynės – 20-oji vieta, 2001 m. – 254 km grupinės lenktynės 74-oji vieta.
Pasaulio taurės varžybos: 2000 m. „Giro di Lombardia“ – pirmoji vieta. Daugiadienės lenktynės: „Vuelta a España“ (2000 m. – 5-oji vieta), „Tour de France“ (2002 m. – trečioji vieta), „Giro d’Italia“ (2003 m. – 6-oji vieta). Lietuvos čempionas: 60 km komandinės lenktynės (1991), 25 km pavienio starto lenktynės (1992), 30 km pavienio starto lenktynės (1999), 202 km grupinės lenktynės (2001), 25 km pavienio starto lenktynės (2005), 32 km pavienio starto lenktynės (2006).

1996–1999 m. atstovavo Lenkijos „Mroz“, 2000–2001 m. – Italijos „Fassa Bortolo“, 2002–2003 m. Italijos „Lampre“, 2004–2005 m. – Italijos „Acqua ir Sapone“, 2006–2007 m. – Italijos „Park Pre Guru Selle“ profesionalų komandoms.

Nuo 2008 m. – UAB „Rumšas ir Co“ komercijos direktorius.



Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas