DELFI.lt | 2010 m. balandžio 28 d. 20:54 |
![]() ![]() |
Lietuva turi septintą FIBA kategorijos teisėją
Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnui Gintarui Vitkauskui balandį suteikta FIBA teisėjo kategorija. Tai septintas lietuvis, gavęs FIBA kategoriją
![]() |
Balandžio mėnesį Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnui Gintarui Vitkauskui suteikta Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) teisėjo kategorija. 35-erių metų Vilniaus teritorinės muitinės „Kirtimų“ krovinių posto inspektorius jau šeštąjį sezoną teisėjauja Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir Baltijos lygos (BBL) pirmenybėse. Tai septintasis Lietuvoje aukščiausio tarptautinio lygio krepšinio arbitras.
„Dalyvavau FIBA teisėjų seminare Manheime, Vokietijoje, sėkmingai išlaikiau seminaro egzaminus ir gavau FIBA licenciją. Egzaminai buvo standartiniai, kuriuos sudarė fizinio pasirengimo, anglų kalbos, taisyklių anglų kalba ir teisėjavimo testai. Be abejo, džiaugiuosi, stengsiuosi eiti toliau, tobulėti ir teisėjauti kuo geriau“, – DELFI sakė G. Vitkauskas.
Tarptautinės licencijos lietuvis siekė dvejus metus. „Pagal naujus FIBA reikalavimus ir naują taikomą sistemą teisėjams kategoriją galima įgyti per dvejus metus. Aš pirmą kartą seminare buvau 2009 metais Antalijoje, Turkijoje ir ten pasirodžiau sėkmingai, išlaikiau testus. Po to buvau pakviestas dalyvauti antrame etape – šiemet seminare Vokietijoje“, – DELFI pasakojo krepšinio arbitras.
G. Vitkauskas teisėjauja jau 14 metų: „Teisėjauju nuo 1996 metų. Iki šiol šešis sezonus dirbau LKL ir BBL čempionatuose. Tapus FIBA arbitru, daugėja man galimybių teisėjauti tarptautinio lygio varžybose. Jau dabar sulaukiau pirmojo kvietimo rugpjūčio 5-15 d. Estijoje, Taline, teisėjauti B diviziono jaunučių vaikinų (iki 16 metų amžiaus) Europos čempionatui. Iki šiol FIBA tarptautinių varžybų patirties neturėjau“.
Kaip ir kiekvieno teisėjo, G. Vitkausko svajonė dirbti aukščiausio lygio tarptautinėse krepšinio varžybose: olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose, Eurolygos bei Europos taurės turnyruose.
„Mano siekis – aukščiausio rango varžybos. Tai kiekvieno teisėjo svajonė. Nesvarbu, ar Europos, ar pasaulio čempionatai. Taip pat kiekvieno teisėjo svajonė yra ir olimpiada“, – prioritetus vardijo G. Vitkauskas.
Lietuvoje net ir FIBA kategorijos arbitrui neįmanoma pragyventi tik iš teisėjavimo. „Manyčiau, kad ne. Vis tiek, praktiškai visi mūsų teisėjai, net ir patys geriausieji, Eurolygos, turi kitus darbus“, – paaiškino DELFI pašnekovas.
Kaip G. Vitkauskas spėja suderinti darbą muitinėje ir krepšinio aikštelėje? „Suderinu, nes muitinėje dirbu penkias dienas per savaitę, o teisėjauju savaitgaliais arba vakarais po darbo. Man sudarytos visos sąlygos“, – prisipažino G. Vitkauskas.
Naujasis FIBA arbitras iš Lietuvos tvirtina, kad gerą teisėjavimą lemia daugybė aspektų. „Krepšinis yra nenuspėjamas. Yra daug faktorių, kurie svarbūs teisėjui. Turi reikšmės, kaip teisėjas pats yra pasirengęs varžyboms, jo psichologinis nusiteikimas ir fizinis pasiruošimas. Aišku, daug lemia, koks yra žaidimas. Teisėjauti lengva, kai žaidžia dvi aukšto meistriškumo komandos, žemesniame lygyje – sunkiau, ten daugiau ginčytinų situacijų, techninio broko. Sunku pasakyti, kuris aspektas teisėjui yra sunkiausias“, – svarstė G. Vitkauskas.
Praėjusį savaitgalį per BBL finalo ketverto turnyro mačą dėl trečiosios vietos tarp „Šiaulių“ ir „Venstpils“ klubų nutikusios situacijos G. Vitkauskas nelinkėtų nei vienam teisėjui: „Labai sunki situacija. Nelinkėčiau nė vienam teisėjui tokios situacijos. Nelinkėčiau ir sau. Sudėtinga buvo. Aš būčiau pasielgęs lygiai taip pat, kaip ir mano kolegos – užskaityčiau metimą. Juk mes esame ne robotai ir negalime atsukti vaizdo atgal. Fiksuojame tai, ką matome aikštėje. Aišku, mums pagelbėtų ir palengvintų darbą, jei paskutinius ir lemiamus metimus galėtume peržiūrėti. Kol kas FIBA varžybose to nėra, o peržiūra egzistuoja Eurolygos turnyre“.
Per solidžią teisėjo karjerą G. Vitkauskui įsiminė linksmas nuotykis per 1996 metų moksleivių čempionato vienerias rungtynes. „Man tai buvo pirmasis sezonas. Teisėjavau moksleiviams ir pastebėjau, kad dingo vienas mano kolega - esu vienas aikštelėje. Paaiškėjo, kad vienas žiūrovas kolegą įžeidė ir šis nedrausmingą nevykėlį išvedė iš salės. Netrukus abu tęsėm darbą“, – prisiminė G. Vitkauskas.
Lietuvos krepšinio teisėjų asociacija (LKTeA) oficialiai buvo įregistruota 1995 m. Šiuo metu tarptautinę FIBA licenciją turi šie Lietuvos atstovai: Romualdas Brazauskas (50 metų/1987 m. suteikta kategorija), Virginijus Dovidavičius (46/1992), Tomas Jasevičius (33/2002), Martynas Gudas (38/2004), Mindaugas Večerskis (39/2005), Jurgis Laurinavičius (34/2007 m.) ir G. Vitkauskas (35/2010). Oficialiose tarptautinėse varžybose leidžiama teisėjauti iki 50 metų.
Šiuo metu šešiems Lietuvos krepšinio komisarams – Vytautui Kukarskui (2000 m.), Algimantui Paviloniui (2004), Sauliui Samulevičiui (2004), Tomui Rimkui (2005), Kęstučiui Skeriui (2005) ir Kęstučiui Pilipauskui (2009) – yra suteiktos tarptautinės licencijos.
LKTeA vienija apie 250 narių iš visos Lietuvos.