Ingvaras Butautas | 2012 m. gegužės 30 d. 11:15 |
![]() ![]() |
Karininkas pramynė takus sporto pasaulyje
Laikraštis "Sportas": gegužės 30 d. kalnų slidinėjimo Lietuvoje pradininkui, elitiniam krepšinio teisėjui A. Naujokui būtų sukakę 100 metų
![]() |
Lietuvos kalnų slidinėjimo patriarchui, vienam pirmųjų šalies krepšinio teisėjų Antanui Naujokui gegužės 30 d. būtų sukakę 100 metų.
Sporto nepamiršęs ilgus metus buvęs karininkas, pedagogas A. Naujokas mirė 2002 m. gegužės 20 d., taip ir nesulaukęs savo 90-mečio.
Antanas Naujokas gimė Vilkaviškio apskrities Piliūnų kaime.
Baigęs Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę. 1931-aisiais įstojo į Karo mokyklą. Greičiau nei po metų ją baigęs tapo pėstininkų jaunesniuoju leitenantu ir buvo paleistas į atsargą.
1936 m. A. Naujokas baigė Aukštuosius kūno kultūros kursus Kaune ir pradėjo pedagogo veiklą. Dirbo dėstytoju ir mokytoju.
KREPŠINIO TEISĖJAS. Nuo tada A. Naujokas, kaip sporto aktyvistas, minimas dažnai. Ypač kai kalbama apie krepšinį ar kalnų slidinėjimą.
1939 m. Europos vyrų krepšinio čempionatui Kaune surengti 1938 m. lapkritį buvo sudarytas 10-ies asmenų komitetas. Vienas organizatorių buvo A. Naujokas – tuometis Kauno aukštesniosios technikos mokyklos fizinio lavinimo mokytojas, teisėjaudavęs per krepšinio varžybas.
Garsiu krepšinio teisėju jis tapo vėliau.
Ūgiu A. Naujokas neišsiskyrė. Nei prieškario, nei pokario metų krepšinio žvaigždžių sąrašuose jo nepamatysi. Tačiau teisėjauti pradėjęs dar prieš karą, sovietmečiu kaip teisėjas jis pasiekė didelių aukštumų. 1949 m. jam pirmajam iš lietuvių buvo suteikta sąjunginė krepšinio teisėjo kategorija.
„TSRS aštuonių miestų turnyre Kaune debiutavo A. Naujokas – šių varžybų teisėjas. Nors jo teisėjavimo stažas buvo gana didelis, tačiau tokio rango rungtynėms jis vadovavo pirmą kartą. Šis neaukšto ūgio, tvirto sudėjimo, dryžuotais marškinėliais vilkintis teisėjas visuomet būdavo ten, kur to reikėjo pagal žaidimo situaciją. Jo „sakalo akis“ nepraleisdavo nė vieno taisyklių pažeidimo. Aiškūs gestai nurodydavo taisyklių pažeidėjus, o „nusikaltėliai“ neretai jį palydėdavo savo nepatenkintu žvilgsniu. [...] A. Naujokas teisėjavo įvairiuose šalies miestuose drauge su geriausiais to meto arbitrais. [...] Turbūt nėra Lietuvoje miesto, kur šis krepšinio veteranas nebūtų vedęs krepšinio teisėjų kursų, seminarų, pats teisėjavęs“, – cituoja Stanislovą Stankų A. Naujoko mokinys (beje paties A. Naujoko laikytas geriausiu) Juozas Jankauskas knygoje „Lietuvos krepšinio teisėjai per laiko prizmę“.
Krepšinio teisėją A. Naujoką ir Lietuvos krepšininkus siejo ne vien sportas.
Rašo Stepas Butautas: „A. Naujoką, aistringą liaudies dainų mylėtoją, siejo artima draugystė su senesnės kartos krepšininkais, kuriems meilės lietuviškai dainai taip pat nestigo.
Krepšinio aikštelėje jokios draugystės, jokių žvaigždžių nepripažino. Visuomet teisėjaudavo griežtai, teisingai, kaip to reikėjo pagal teisėjo pareigas.“
KALNŲ SLIDINĖJIMAS. A. Naujokas buvo vienas kalnų slidinėjimo pradininkų.
1933-iaisiais Kaune buvo organizuoti pirmieji 45 dienų slidinėjimo kursai karininkams. 1934-aisiais į Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslo programas buvo įtraukti ir slidinėjimo pagrindai. Slidinėjimo buvo mokoma kursuose Zarasuose. Jiems vadovavęs Kęstutis Vokietaitis pats to mokėsi Austrijoje. Jis perdavė savo studentams ir kalnų slidinėjimo patirtį.
A. Naujokas, kaip sporto specialistas, buvo išsiųstas į Šveicariją mokytis kalnų slidinėjimo trenerio darbo metodikos. 1937-aisiais surengtos pirmosios kalnų slidinėjimo varžybos Lietuvoje. Jas organizavo ir pats jose dalyvavo A. Naujokas.
„Į „Dainų slėnį“ susirinko 14 vyrų. Slalomo varžybas laimėjo K. Vokietaitis, o aš buvau antras“, – A. Naujoko prisiminimus citavo 1991-aisiais išleistas informacinis leidinys „Kalnų slidininkas“.
A. Naujokas šias varžybas surengė vos grįžęs iš Šveicarijos. Nuo tada Lietuvoje atsirado kvalifikuotas kalnų slidinėjimo specialistas, šią sporto šaką puoselėjęs daug dešimtmečių.
Vos Lietuvai atgavus Vilnių, A. Naujokas persikėlė į jį iš Kauno. Čia organizuodavo kalnų slidininkų varžybas ant Sapieginės kalvų.
Dar tebevykstant Antrajam pasauliniam karui sudėtingomis 1945-ųjų vasario sąlygomis jis čia suorganizavo varžybas, kuriose buvo ir slalomo rungtis.
Pokariu sovietų valdžia represavo nemažai Lietuvos sportininkų, sportinio gyvenimo aktyvistų. A. Naujokui pavyko išvengti tremties į Sibirą, nors jis buvo atsargos karininkas, o jo tėvas buvo vadinamasis „buožė“ – turėjo 20 hektarų žemės.
„Aš ilgai nežinojau, kad jis buvo karininkas ir išvengė išvežimo. Mes juk žinome, kad visa inteligentija buvo tremiama į Sibirą. Jis buvo įtrauktas į Kauno kariuomenės rezervą, bet persikėlė į Vilnių. Nesiafišavo. Dėl to pavyko išvengti tremties“, – pasakojo 1950-aisiais gimęs A. Naujoko sūnus Rimvydas, pats buvęs kalnų slidininkas.
Sūnų slidinėti tėvas paragino, kai šiam tebuvo 10 metų.
„Man, dešimties metų berniokui, parodė, kas yra kalnų slidinėjimas. Įstrigę atmintyje, kaip jis mane – pyplį – vežiodavo į sąjungines varžybas. Buvo ir į tenisą nuvedęs, kurį laiką žaidžiau. Neišbandžiau tik krepšinio, nors tėvukas mane vesdavosi ir į šio sporto varžybas“, – pasakojo R. Naujokas.
Pats A. Naujokas nėra garsus Lietuvos tenisininkas, tačiau mėgo ir šią sporto šaką.
„Dar nuo Kauno laikų tėvas pažaisdavo tenisą, vėliau – Vilniuje. Net būdamas pensininkas vesdavo sveikatingumo grupes: baseinas, tenisas vyresniems žmonėms“, – kalbėjo A. Naujoko sūnus.
Vis dėlto krepšinio, kalnų slidinėjimo varžybose, nekalbant jau apie tenisą, anot A. Naujoko sūnaus Rimvydo, jo tėvas dalyvaudavo ne taip dažnai.
„Tėvas retokai pats slidinėjo, nors vienas pirmųjų Lietuvoje pasidarė kalnų slidinėjimo slides. Jis buvo nepakeičiamas teisėjas. Smetoniškojo auklėjimo – griežtokas, bet teisingas“, – pasakojo R. Naujokas.

DARBAI. A. Naujokas buvo ne tik nepakeičiamas teisėjas, bet ir didelis entuziastas bei organizatorius. Visa jo šeima privalėjo padėti rengti varžybas.
„Dar ir dabar namie yra lagaminas su trasos vėliavėlėmis, starto ir finišo ženklais. Visa šeima buvo įkinkyta siūti“, – prisiminė R. Naujokas.
Teisėjauti tada buvo sunkiau nei šiais laikais.
„Anais laikais tokios aparatūros kaip dabar nebuvo, viską reikėjo matuoti sekundometrais, apskaičiuoti vidutinius laikus ir juos įrašyti į protokolus“, – pasakojo garsiojo kalnų slidinėjimo entuziasto sūnus.
R. Naujokas teigia, kad ryškiausi prisiminimai apie tėvą – pedagogas, dirbantis su jaunimu.
„Aš tėvą daugiausia prisimenu kaip pedagogą, visą laiką dirbantį su jaunimu. Ar Vilniaus universitete, ar Kauno kūno kultūros institute, ar jau vėliau Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje. Kai jis dėstytojavo Vilniaus universitete, jo studentai užimdavo labai geras vietas studentų žaidynėse. Tikriausiai dėl jo pasiaukojamo darbo“, – pasakojo R. Naujokas.
Antanas kartu sus studentais ar moksleiviais sportavo ir pats. Jo sūnus pasakojo, kaip jis dirbo su J. Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos jaunimu: „Šešias pamokas išdėstydavo taip: nuvesdavo į „Lokomotyvo“ stadioną ir – ne žiūri, kaip studentai slidinėja, bet pats su jais ratus suka. Tada grįždavo į mokyklą, o per kitą pamoką – vėl tas pat. Tokį užsigrūdinusį jį ir prisimenu.“
Anot sūnaus, A. Naujokas dirbo trijuose darbuose, kad aprūpintų šeimą.
„Visur – bėgte. Neįsivaizduoju, kaip jis suspėdavo“, – sakė R. Naujokas.
Su metais A. Naujokas vis labiau nuo krepšinio linko prie kalnų slidinėjimo.
Jis būdavo kviečiamas delegacijos vadovu, kai Lietuvos kalnų slidinėjimo rinktinė vykdavo į SSRS tautų spartakiadas.
„1980-aisiais mano tėvukas ir Romanas Milašius įkūrė Lietuvos kalnų slidinėjimo federaciją. Ji iki šiol sėkmingai gyvuoja“, – prisiminė R. Naujokas.
ŠEIMA. A. Naujoko žmona mirė, kai jai buvo 44-eri. Sovietų laikais ji dirbo konservatorijoje.
„Mama irgi buvo sportiškai aktyvi. Pagal Karolio Dineikos kvėpavimo pratimus vesdavo rytinę mankštą“, – pasakojo R. Naujokas.
Duktė Rita Naujokaitė-Maciulevičienė dirba Martyno Mažvydo bibliotekoje.
„Ji – labiau artistiškos natūros, nesportavo“, – sako R. Naujokas.
Pats Rimvydas dirba Valstybinio patentų biuro direktoriumi. Jis daug metų slidinėjo, buvo Lietuvos kalnų slidinėjimo rinktinės narys.
„Sportinis gyvenimas buvo jo kraujyje. Tas gyvenimas buvo toks: krepšinis – kelionės po Sovietų sąjungą, o be kalnų slidinėjimo neapsieidavo čia – Lietuvoje“, – apibendrino Antano Naujoko gyvenimą jo sūnus.
Antanas Naujokas
Gimė 1912 m. gegužės 30 d. Piliūnuose, Paežerių valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje.
Mirė 2002 m. gegužės 20 d. Vilniuje.
LTSR respublikinės (1945) ir sąjunginės (1949) kategorijos krepšinio teisėjas. SSRS garbės teisėjas (1974).
1938 m. baigė Aukštuosius kūno kultūros kursus, 1932 m. – Kauno karo mokyklą (atsargos jaunesnysis leitenantas).
1936–1940 m. – Kauno aukštesniosios technikos mokyklos, 1941–1943 m., 1948–1955 m., 1957–1963 m. Vilniaus universiteto, 1947–1948 m. Kauno universiteto Fizinio lavinimo katedrų dėstytojas, 1945–1947 m. perėjo dirbi į LVKKI Gimnastikos ir slidinėjimo katedros vedėju.
1948–1951 m. – KKSK valstybinis krepšinio treneris, 1954–1975 m. J. Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos kūno kultūros mokytojas.
1975 m. – Valstybinio pučiamųjų orkestro „Trimitas“ direktorius.
Vienas kalnų slidinėjimo Lietuvoje pradininkų.
Kūno kultūros rūmų Stalo teniso komiteto pirmininkas (1937–1940).
III Europos vyrų krepšinio čempionato Organizacinio komiteto narys (1938–1939), Lietuvos krepšinio sekcijos (federacijos) pirmininkas (1945–1946).
Lietuvos moterų krepšinio rinktinės treneris (1946).
Nuo 1934 m. – aktyvus krepšinio teisėjas, Lietuvos krepšinio teisėjavimo mokyklos ir kultūros formuotojas, daug prisidėjęs prie krepšinio teisėjų rengimo Lietuvoje.
SSRS aštuonių stipriausiųjų miestų turnyro Kaune vyriausiasis teisėjas (1945).
Europos moterų krepšinio čempionato Maskvoje Techninės komisijos narys (1952).
Pirmosios SSRS tautų spartakiados krepšinio varžybų teisėjas (1956).
Pirmasis lietuvis, išrinktas į geriausiųjų SSRS teisėjų dešimtuką (1952).
Sporto nepamiršęs ilgus metus buvęs karininkas, pedagogas A. Naujokas mirė 2002 m. gegužės 20 d., taip ir nesulaukęs savo 90-mečio.
Antanas Naujokas gimė Vilkaviškio apskrities Piliūnų kaime.
Baigęs Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę. 1931-aisiais įstojo į Karo mokyklą. Greičiau nei po metų ją baigęs tapo pėstininkų jaunesniuoju leitenantu ir buvo paleistas į atsargą.
1936 m. A. Naujokas baigė Aukštuosius kūno kultūros kursus Kaune ir pradėjo pedagogo veiklą. Dirbo dėstytoju ir mokytoju.
KREPŠINIO TEISĖJAS. Nuo tada A. Naujokas, kaip sporto aktyvistas, minimas dažnai. Ypač kai kalbama apie krepšinį ar kalnų slidinėjimą.
1939 m. Europos vyrų krepšinio čempionatui Kaune surengti 1938 m. lapkritį buvo sudarytas 10-ies asmenų komitetas. Vienas organizatorių buvo A. Naujokas – tuometis Kauno aukštesniosios technikos mokyklos fizinio lavinimo mokytojas, teisėjaudavęs per krepšinio varžybas.
Garsiu krepšinio teisėju jis tapo vėliau.
Ūgiu A. Naujokas neišsiskyrė. Nei prieškario, nei pokario metų krepšinio žvaigždžių sąrašuose jo nepamatysi. Tačiau teisėjauti pradėjęs dar prieš karą, sovietmečiu kaip teisėjas jis pasiekė didelių aukštumų. 1949 m. jam pirmajam iš lietuvių buvo suteikta sąjunginė krepšinio teisėjo kategorija.
„TSRS aštuonių miestų turnyre Kaune debiutavo A. Naujokas – šių varžybų teisėjas. Nors jo teisėjavimo stažas buvo gana didelis, tačiau tokio rango rungtynėms jis vadovavo pirmą kartą. Šis neaukšto ūgio, tvirto sudėjimo, dryžuotais marškinėliais vilkintis teisėjas visuomet būdavo ten, kur to reikėjo pagal žaidimo situaciją. Jo „sakalo akis“ nepraleisdavo nė vieno taisyklių pažeidimo. Aiškūs gestai nurodydavo taisyklių pažeidėjus, o „nusikaltėliai“ neretai jį palydėdavo savo nepatenkintu žvilgsniu. [...] A. Naujokas teisėjavo įvairiuose šalies miestuose drauge su geriausiais to meto arbitrais. [...] Turbūt nėra Lietuvoje miesto, kur šis krepšinio veteranas nebūtų vedęs krepšinio teisėjų kursų, seminarų, pats teisėjavęs“, – cituoja Stanislovą Stankų A. Naujoko mokinys (beje paties A. Naujoko laikytas geriausiu) Juozas Jankauskas knygoje „Lietuvos krepšinio teisėjai per laiko prizmę“.
Krepšinio teisėją A. Naujoką ir Lietuvos krepšininkus siejo ne vien sportas.
Rašo Stepas Butautas: „A. Naujoką, aistringą liaudies dainų mylėtoją, siejo artima draugystė su senesnės kartos krepšininkais, kuriems meilės lietuviškai dainai taip pat nestigo.
Krepšinio aikštelėje jokios draugystės, jokių žvaigždžių nepripažino. Visuomet teisėjaudavo griežtai, teisingai, kaip to reikėjo pagal teisėjo pareigas.“
KALNŲ SLIDINĖJIMAS. A. Naujokas buvo vienas kalnų slidinėjimo pradininkų.
1933-iaisiais Kaune buvo organizuoti pirmieji 45 dienų slidinėjimo kursai karininkams. 1934-aisiais į Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslo programas buvo įtraukti ir slidinėjimo pagrindai. Slidinėjimo buvo mokoma kursuose Zarasuose. Jiems vadovavęs Kęstutis Vokietaitis pats to mokėsi Austrijoje. Jis perdavė savo studentams ir kalnų slidinėjimo patirtį.
A. Naujokas, kaip sporto specialistas, buvo išsiųstas į Šveicariją mokytis kalnų slidinėjimo trenerio darbo metodikos. 1937-aisiais surengtos pirmosios kalnų slidinėjimo varžybos Lietuvoje. Jas organizavo ir pats jose dalyvavo A. Naujokas.
„Į „Dainų slėnį“ susirinko 14 vyrų. Slalomo varžybas laimėjo K. Vokietaitis, o aš buvau antras“, – A. Naujoko prisiminimus citavo 1991-aisiais išleistas informacinis leidinys „Kalnų slidininkas“.
A. Naujokas šias varžybas surengė vos grįžęs iš Šveicarijos. Nuo tada Lietuvoje atsirado kvalifikuotas kalnų slidinėjimo specialistas, šią sporto šaką puoselėjęs daug dešimtmečių.
Vos Lietuvai atgavus Vilnių, A. Naujokas persikėlė į jį iš Kauno. Čia organizuodavo kalnų slidininkų varžybas ant Sapieginės kalvų.
Dar tebevykstant Antrajam pasauliniam karui sudėtingomis 1945-ųjų vasario sąlygomis jis čia suorganizavo varžybas, kuriose buvo ir slalomo rungtis.
Pokariu sovietų valdžia represavo nemažai Lietuvos sportininkų, sportinio gyvenimo aktyvistų. A. Naujokui pavyko išvengti tremties į Sibirą, nors jis buvo atsargos karininkas, o jo tėvas buvo vadinamasis „buožė“ – turėjo 20 hektarų žemės.
„Aš ilgai nežinojau, kad jis buvo karininkas ir išvengė išvežimo. Mes juk žinome, kad visa inteligentija buvo tremiama į Sibirą. Jis buvo įtrauktas į Kauno kariuomenės rezervą, bet persikėlė į Vilnių. Nesiafišavo. Dėl to pavyko išvengti tremties“, – pasakojo 1950-aisiais gimęs A. Naujoko sūnus Rimvydas, pats buvęs kalnų slidininkas.
Sūnų slidinėti tėvas paragino, kai šiam tebuvo 10 metų.
„Man, dešimties metų berniokui, parodė, kas yra kalnų slidinėjimas. Įstrigę atmintyje, kaip jis mane – pyplį – vežiodavo į sąjungines varžybas. Buvo ir į tenisą nuvedęs, kurį laiką žaidžiau. Neišbandžiau tik krepšinio, nors tėvukas mane vesdavosi ir į šio sporto varžybas“, – pasakojo R. Naujokas.
Pats A. Naujokas nėra garsus Lietuvos tenisininkas, tačiau mėgo ir šią sporto šaką.
„Dar nuo Kauno laikų tėvas pažaisdavo tenisą, vėliau – Vilniuje. Net būdamas pensininkas vesdavo sveikatingumo grupes: baseinas, tenisas vyresniems žmonėms“, – kalbėjo A. Naujoko sūnus.
Vis dėlto krepšinio, kalnų slidinėjimo varžybose, nekalbant jau apie tenisą, anot A. Naujoko sūnaus Rimvydo, jo tėvas dalyvaudavo ne taip dažnai.
„Tėvas retokai pats slidinėjo, nors vienas pirmųjų Lietuvoje pasidarė kalnų slidinėjimo slides. Jis buvo nepakeičiamas teisėjas. Smetoniškojo auklėjimo – griežtokas, bet teisingas“, – pasakojo R. Naujokas.

DARBAI. A. Naujokas buvo ne tik nepakeičiamas teisėjas, bet ir didelis entuziastas bei organizatorius. Visa jo šeima privalėjo padėti rengti varžybas.
„Dar ir dabar namie yra lagaminas su trasos vėliavėlėmis, starto ir finišo ženklais. Visa šeima buvo įkinkyta siūti“, – prisiminė R. Naujokas.
Teisėjauti tada buvo sunkiau nei šiais laikais.
„Anais laikais tokios aparatūros kaip dabar nebuvo, viską reikėjo matuoti sekundometrais, apskaičiuoti vidutinius laikus ir juos įrašyti į protokolus“, – pasakojo garsiojo kalnų slidinėjimo entuziasto sūnus.
R. Naujokas teigia, kad ryškiausi prisiminimai apie tėvą – pedagogas, dirbantis su jaunimu.
„Aš tėvą daugiausia prisimenu kaip pedagogą, visą laiką dirbantį su jaunimu. Ar Vilniaus universitete, ar Kauno kūno kultūros institute, ar jau vėliau Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje. Kai jis dėstytojavo Vilniaus universitete, jo studentai užimdavo labai geras vietas studentų žaidynėse. Tikriausiai dėl jo pasiaukojamo darbo“, – pasakojo R. Naujokas.
Antanas kartu sus studentais ar moksleiviais sportavo ir pats. Jo sūnus pasakojo, kaip jis dirbo su J. Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos jaunimu: „Šešias pamokas išdėstydavo taip: nuvesdavo į „Lokomotyvo“ stadioną ir – ne žiūri, kaip studentai slidinėja, bet pats su jais ratus suka. Tada grįždavo į mokyklą, o per kitą pamoką – vėl tas pat. Tokį užsigrūdinusį jį ir prisimenu.“
Anot sūnaus, A. Naujokas dirbo trijuose darbuose, kad aprūpintų šeimą.
„Visur – bėgte. Neįsivaizduoju, kaip jis suspėdavo“, – sakė R. Naujokas.
Su metais A. Naujokas vis labiau nuo krepšinio linko prie kalnų slidinėjimo.
Jis būdavo kviečiamas delegacijos vadovu, kai Lietuvos kalnų slidinėjimo rinktinė vykdavo į SSRS tautų spartakiadas.
„1980-aisiais mano tėvukas ir Romanas Milašius įkūrė Lietuvos kalnų slidinėjimo federaciją. Ji iki šiol sėkmingai gyvuoja“, – prisiminė R. Naujokas.
ŠEIMA. A. Naujoko žmona mirė, kai jai buvo 44-eri. Sovietų laikais ji dirbo konservatorijoje.
„Mama irgi buvo sportiškai aktyvi. Pagal Karolio Dineikos kvėpavimo pratimus vesdavo rytinę mankštą“, – pasakojo R. Naujokas.
Duktė Rita Naujokaitė-Maciulevičienė dirba Martyno Mažvydo bibliotekoje.
„Ji – labiau artistiškos natūros, nesportavo“, – sako R. Naujokas.
Pats Rimvydas dirba Valstybinio patentų biuro direktoriumi. Jis daug metų slidinėjo, buvo Lietuvos kalnų slidinėjimo rinktinės narys.
„Sportinis gyvenimas buvo jo kraujyje. Tas gyvenimas buvo toks: krepšinis – kelionės po Sovietų sąjungą, o be kalnų slidinėjimo neapsieidavo čia – Lietuvoje“, – apibendrino Antano Naujoko gyvenimą jo sūnus.
Antanas Naujokas
Gimė 1912 m. gegužės 30 d. Piliūnuose, Paežerių valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje.
Mirė 2002 m. gegužės 20 d. Vilniuje.
LTSR respublikinės (1945) ir sąjunginės (1949) kategorijos krepšinio teisėjas. SSRS garbės teisėjas (1974).
1938 m. baigė Aukštuosius kūno kultūros kursus, 1932 m. – Kauno karo mokyklą (atsargos jaunesnysis leitenantas).
1936–1940 m. – Kauno aukštesniosios technikos mokyklos, 1941–1943 m., 1948–1955 m., 1957–1963 m. Vilniaus universiteto, 1947–1948 m. Kauno universiteto Fizinio lavinimo katedrų dėstytojas, 1945–1947 m. perėjo dirbi į LVKKI Gimnastikos ir slidinėjimo katedros vedėju.
1948–1951 m. – KKSK valstybinis krepšinio treneris, 1954–1975 m. J. Tallat-Kelpšos muzikos mokyklos kūno kultūros mokytojas.
1975 m. – Valstybinio pučiamųjų orkestro „Trimitas“ direktorius.
Vienas kalnų slidinėjimo Lietuvoje pradininkų.
Kūno kultūros rūmų Stalo teniso komiteto pirmininkas (1937–1940).
III Europos vyrų krepšinio čempionato Organizacinio komiteto narys (1938–1939), Lietuvos krepšinio sekcijos (federacijos) pirmininkas (1945–1946).
Lietuvos moterų krepšinio rinktinės treneris (1946).
Nuo 1934 m. – aktyvus krepšinio teisėjas, Lietuvos krepšinio teisėjavimo mokyklos ir kultūros formuotojas, daug prisidėjęs prie krepšinio teisėjų rengimo Lietuvoje.
SSRS aštuonių stipriausiųjų miestų turnyro Kaune vyriausiasis teisėjas (1945).
Europos moterų krepšinio čempionato Maskvoje Techninės komisijos narys (1952).
Pirmosios SSRS tautų spartakiados krepšinio varžybų teisėjas (1956).
Pirmasis lietuvis, išrinktas į geriausiųjų SSRS teisėjų dešimtuką (1952).
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.