Lina Daugėlaitė 2010 m. balandžio 25 d. 13:28 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Griūtis - olimpinės atrankos metais?

Mažinant sporto finansavimą, LOSC direktorius L.Tubelis prognozuoja, jog nesikeičiant situacijai, jau kitąmet skambiomis pergalėmis džiaugsimės rečiau

Jeigu nepasikeis finansinė situacija, sportininkus sveikinsime rečiau...
Alfredo Pliadžio nuotr.
Jeigu nepasikeis finansinė situacija, sportininkus sveikinsime rečiau...


Kai visi kalba apie mažėjančias valstybės biudžeto lėšas sportui, sportininkų rezultatai tarsi sako ką kitą:  2009 m. olimpinių sporto šakų olimpinių rungčių medalių iš pasaulio ir Europos čempionatų parvežta daugiausia per visą nepriklausomybės laikotarpį - net 12, medalius iš pasaulio čempionato šiemet toliau "saujomis" vežė dviratininkės, o iš Europos čempionato su medaliu, istoriniu jam pačiam, nes pirmuoju tokiu, sugrįžo ir graikų-romėnų imtynininkas Mindaugas Mizgaitis.
 

Skaičiai

Pirmiausia paskaičiuokime. Kaip olimpinės rinktinės kandidatai gyveno anksčiau ir kaip gyvena jie šio sunkmečio sąlygomis.
 

Kaip sakė Lietuvos olimpinio sporto centro (LOSC) direktorius Linas Tubelis, 2009 m. sausio pirmą dieną programai "Londonas 2012" iš viso buvo skirta 7,3 mln. Lt. Iš jų 5,5 mln. Lt  - mokomajam sportiniam darbui, dar 1,2 mln. Lt buvo numatyta skirti valstybinėms sportininkų stipendijoms, tikintis, kad jos būtų padidintos, kitos lėšos - aptarnavimo išlaidoms, bendro poreikio priemonėms, medikamentams ir pan. Tokios septynių milijonų sumos, patikino LOSC direktorius, visiškai užtenka normaliam sportininkų pasirengimui.  
 

Tačiau sausio mėnesio finansiniai planai, Lietuvoje vis garsiau kalbat apie ekonominę krizę, greitai subliuško ir jau gegužę LOSC biudžetas buvo gerokai apkarpytas. Kitų LOSC vykdytų programų sąskaita, programa "Londonas 2012" nukentėjo minimaliai - tik 1,7 mln. Lt. Taigi mokomajam sportiniam darbui liko 4,7 mln. Lt, sportininkų stipendijoms - 700 tūkst. Lt, o iš viso su kitos išlaidomis - 5,6 mln. Lt. " Maždaug taip ir baigėm 2009 metus", - prisimena pašnekovas.
 

Kaip gyvena olimpinės rinktinės kandidatai įsibėgėjant 2010-iesiems? Šiemet mokomajam sportiniam darbui skirta vargani 1,6 mln. Lt, stipendijoms - 580 tūkst. Lt., iš viso su kitomis išlaidomis - 2,3 mln. Lt. Kitaip tariant, 2010 m. programos "Londonas 2012"  finansavimas, lyginant su 2009 m. sausio 1 d., arba dar kitaip tariant, normaliais sportininkų poreikiais, sumažėjo 68 procentais.
 

"Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad dar 750 tūkst. Lt mokomajam sportiniam darbui šiemet skiria LTOK. Anksčiau tos lėšos būdavo skiriamos inventoriui įsigyti ir pan.", - patikslina L.Tubelis.
 

Suma sumarum: olimpinės rinktinės kandidatai šiemet versis su 3,05 mln. Lt, arba 59 procentais gyvens kukliau, nei yra jų normalūs poreikiai.


 

Programa "Londonas 2012"

Kas slypi po mistiniu pavadinimu "Londonas 2012"?  Į programą "Londonas 2012" įeina rinktinės kandidatų sąrašai. "Pirmas ir antras sąrašas - sportininkai, kurie gali realiai dalyvauti olimpinėse žaidynėse ir pretenduoti į atitinkamas vietas: pirmojo sąrašo - į aukštesnes, antrojo - į žemesnes. Trečiasis sąrašas - tai treniruočių partneriai, žmonės, kurie taip pat gali įšokti į Londono traukinį, tačiau pagrindinė jų užduotis - padėti pirmojo ir antrojo sąrašo sportininkams patekti į olimpinę rinktinę", - aiškina L.Tubelis.
 

Anot jo, kadangi 2009 metais programai "Londonas 2012" lėšos drastiškai nemažėjo, sportininkai finansinių sunkumų bemaž nepajuto. Praėjusiais metais sąrašas nebuvo trumpinamas.
 

Kai paaiškėjo realus šių metų finansavimas, sąrašas buvo išgrynintas, parengtas finansuojamų sportininkų sąrašas pagal kriterijus: "Kriterijai per tuos penkerius metus, kai dirbu LOSC, turbūt buvo patys objektyviausi - pagal sportinį principą. Remiantis jais, sportininkai savo sporto šakai atnešė krepšelį pinigų. Į pirmą sąrašą patekę sportininkai atnešė 70 tūkst. Lt, į antrą - 50 tūkst. Lt, į trečią - 30 tūkst. Lt. Be to, šiemet dar buvo suformuotas ketvirtas sąrašas, į kurį sportininkus siūlė federacijos, ir sportininkams skirta po 10 tūkst. Lt".
 

Iš tų varganų 3 mln. Lt, liūto dalis tenka pirmojo sąrašo sportininkams. Ar tai reiškia, kad bent jie nepajus lėšų stygiaus? "Jie pajus lėšų mažėjimą, - paneigia L.Tubelis ir duoda, kaip pats sako, nuvalkiotą, bet elementarų pavyzdį. - Pvz., Virgilijui Aleknai normaliai pasirengti reikia apie 120 tūkst. Lt. Šiemet skirta  70 tūkst. Lt".
 

Iš kur randasi medaliai?

Tad kur pakastas šuo: lėšos mažėja, o Lietuvos sportininkai mus tebedžiugina medaliais aukščiausio rango varžybose? "Praėjusiais metais lėšų trūkumo "Londono" žmonės labai stipriai  nepajuto. Šiemet medalius atvežė dviratininkės ir graikai-romėnai. Kadangi dviratininkių rezultatai augo, joms buvo padidintas dėmesys jau praeitais metais, skiriant lėšų iš sutaupytų resursų. Kita vertus, šiemet pagal lėšų skyrimo kriterijus dviratininkės taip pat gavo sąlygiškai daug lėšų. Tad iki šio pasaulio čempionato Danijoje, nors ir jautė šiokį tokį lėšų stygių, tas trūkumas buvo, kiek įmanoma, amortizuotas. Kas bus toliau - nežinau. Galima sakyti turbūt taip: čempionatuose ir pagrindinėse varžybose, kurie vyks pirmą šių metų pusmetį, galima tikėtis neblogų rezultatų, bet jeigu artėjant rudeniui prasidės didelis lėšų badas, laukiamų rezultatų gali ir nebūti. O pagrindinė griūtis, nepasikeitus situacijai, - kitais metais", - bando prognozuoti LOSC direktorius, primindamas, jog kiti metai neeiliniai - prasidės pagrindinė atranka į Londono olimpines žaidynes.
 

LOSC vadovas tikina, jog jau pasigirsta olimpinės rinktinės kandidatų kalbų, kad jeigu finansinė situacija nesikeis, jie su sportu atsisveikins. "Kol kas dar tikimasi, kad šiuos metus išgyvenus, kiti metai bus geresni", - tačiau jeigu tokia situacija išsilaikys ir kitais metais, L.Tubelis mano, jog tarp taip kalbančių atsiras ir realiai veikiančių. "Elitiniai sportininkai puikiai žino savo pasirengimo metinį planą, ko ir kiek jiems reikia. Ir jeigu jie matys, kad jų poreikiams neužteks lėšų, kils klausimai, kaip išvažiuoti į varžybas jo treneriui, ne vienam atsiras noras į viską spjauti. Juolab, kad  geriausi sportininkai - ne 18-mečiai, daugelis jų turi šeimas. Natūralu - sportininkui už kažką reikia gyventi. Ne visos sporto šakos yra pelningos, kad sportininkai galėtų užsidirbti, tik vienas kitas sportininkas dėl savo populiarumo ir pasiektų rezultatų turi rėmėjų. Garbė - garbe, bet..."
 

Kartų kaita

Reikia turėti omenyje, kad tarp Londono rinktinės kandidatų - nemaža vyresnio amžiaus sportininkų. Todėl po Londono olimpinių žaidynių rinktinėje neišvengiamai prasidės kartų kaita: "Taip jau susiklostė, kad po Sidnėjaus ir Atėnų olimpinių žaidynių kartu kaita rinktinėje buvo neženkli. Tačiau po Londono žaidynių sportinę karjerą dėl amžiaus baigs daug didesnė masė sportininkų, šiandien esančių pirmajame sąraše. Gal ne iš karto kitą dieną po žaidynių, bet iki Rio de Žaneiro didelė dalis dabartinių lyderių sportinę karjerą baigs".
 

L.Tubelis neigia, kad pastebimos kartų kaitos po Londono olimpinių žaidynių buvo galima išvengti:  "Jeigu Pekino olimpinėse žaidynėse ir po jų vykusiose varžybose rezultatai būtų buvę prasti, būtų galima kalbėti - taip, kažkas kažkam iš jaunesnių neleido "prasimušti", kalti. Bet tie vyresnieji sportininkai, kurie iki Rio de Žanareiro žaidynių greičiausiai nebesportuos, šiandien tebėra pasaulyje lyderiai. Be to, sportiniam ilgaamžiškumui palaikyti reikia sudaryti sąlygas - jie jautė kažkokias socialines garantijas, turėjo finansavimą, galėjo sportuoti, užtat jie ir tęsė sportinę karjerą".
 

Tad kas užims šiandieninių lyderių vietas? Be abejo, turėtų ateiti kažkas iš jaunimo. 
 

Artimiausias rezervas

Tad kokia situacija tarp sportinių aukštumų siekiančio jaunimo? Praėjusių metų jaunimo Europos ir pasaulio čempionatų rezultatais skųstis negalime - Lietuvos sportininkai olimpinėse rungtyse iškovojo 14 medalių. Neblogi rezultatai, prognozuoja L.Tubelis, turėtų būti dar ir šiemet. O pagrindiniu akstinu jų siekti net ir finansiniu sunkmečiu turėtų  tapti pirmosios jaunimo olimpinės žaidynėse Singapūre: "Per daugelio sporto šakų pagrindines varžybas šiemet vyksta atranka į pirmąsias pasaulio jaunimo olimpines žaidynes. Taigi rezultatai gali būti neblogi, nes yra konkretus tikslas. Juolab kad yra šiokia tokia LTOK parama. Antras dalykas, darome žygius, kad pasirengimui dar bent 100-120 tūkst. Lt skirtų KKSD". 
 

Tačiau tai netolima ateitis, kokia ji žvelgiant į tolesnę perspektyvą - jau į 2016 metus?
 

2007-aisiais, prisimena L.Tubelis, pagaliau pavyko įgyvendinti seną svajonę - atsiradus finansinėms galimybėms, pagaliau imta finansuoti sportininkų, galinčių dalyvauti ne artimiausiose olimpinėse žaidynėse, bet dar tolesnėse, pasirengimą. Kitaip tariant, pradėta rūpintis olimpiniu rezervu. Tada tai buvo potencialūs Londono žaidynių dalyviai, dabar turėtų būti - Rio de Žaneiro. "Kūno kultūros ir sporto departamentas atliko analizę: kiek pasaulio ir Europos jaunimo čempionatų prizininkų vėliau įsilieja į rinktines. Tendencija tokia: kol jie yra perspektyvinės pamainos sąrašuose, jie gauna finansavimą ir sportuoja. Tačiau baigę bendrojo lavinimo mokyklas, jie iškrenta iš perspektyvinės pamainos sąrašų, išeina studijuoti, ypatingų rezultatų dar neturi ir į olimpinės rinktinės sąrašus nepatenka, o neturėdami finansinės paramos, tiesiog mesdavo sportuoti", - aiškina L.Tubelis.
 

Artimiausias rezervas, arba programa "Rio de Žaneiras", o prieš Pekino olimpines žaidynes - "Londonas 2012" - 18-25 m. jaunimas priklausomai nuo sporto šakos. Rezervo programų akiraty buvo apie 100-150 sportininkų pereinamojo amžiaus sportininkų, kuriems buvo skiriamas kelių milijonų litų finansavimas. Parengus šią programą, buvo pagaliau užtikrintas kryptingas sportininko rengimas, finansinę paramą turėjo visų amžiaus grupių sportininkai. "Tada dar iš rezervinės "Londonas 2012" programos keletas žmonių įšoko ir į Pekino traukinį", - prisimena L.Tubelis.
 
Tačiau svajonė finansiškai remti artimiausią rezervą gyvavo vos porą metų: 2009 m. pradžioje sąrašai dar buvo sudaryti, programai "Rio de Žaneiras" dar spėta skirti 200 tūkst. Lt, tačiau greitai jos įgyvendinimas buvo sustabdytas, nes paaiškėjo, kad LOSC finansavimas mažėja. "Didžiąja dalimi šios programos sąskaita amortizavome programos "Londonas 2012" įgyvendinimą".
 

Kas atsitiko su rezerve buvusiais sportininkais? Jie, pasak L.Tubelio, sportuoja vietose. Kai kuriuos jų finansiškai paremia federacijos, kai kas iš jų galbūt turi rėmėjų, o LOSC prisideda  žmogiškaisiais resursais, taiko mažesnius gyvenimo įkainius, suteikia mokslo ir medicinos paslaugas. Šiemet rezervinių sportininkų sąrašas taip pat yra sudarytas, tačiau apie lėšų skyrimą jiems - kalbos nėra...
 

Beje, valstybė kontrolė, tikrinusi LOSC veiklą, į savo išvadas įrašė, kad tarpinė grandis, t. y. artimiausias rezervas, - nefinansuojamas...

  

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas