sportas.info | 2010 m. balandžio 21 d. 16:42 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Mirė buvęs TOK prezidentas J.A.Samaranchas
Trečiadienį Barselonos klinikoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas, ėjęs 90-uosius metus
Trečiadienį klinikoje Barselonoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas. 90-uosius metus ėjęs ispanas neatsigavo po infarkto. J. A. Samaranchas TOK vadovavo 21-erius metus: nuo 1980-ų metų iki 2001-ųjų, kai jį poste pakeitė dabartinis organizacijos vadovas Jacques’as Rogge’as.
Pasak Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidento Artūro Poviliūno, J.A.Samaranchas buvo olimpinio judėjimo legenda. "J.A.Samaranchas pavertė olimpinį judėjimą pasaulinio masto judėjimu, su kuriuo skaitosi pasaulio galingieji. Olimpinės žaidynės buvo ties bankroto riba - J.A.Samaranchas padarė olimpinę revliuciją. Jis pasiekė, kad olimpinėse žaidynėse dalyvautų patys stipriausi pasaulio sportininkai: atsisakyta mėgėjų, bet, kita vertus, tokia buvo realybė - juk tuometinės Vokietijos Demokratinės Respublikos ar SSRS "sporto mėgėjai" buvo tik fikcija".
Būtent J.A.Samarancho prezidentavo metais olimpinės žaidynės tapo pelningu renginiu, kurį transliuoja didžiausios pasaulio televizijos. Tačiau gaunami pinigai nebuvo naudojami vien TOK reikmėms: pasak A.Poviliūno, TOK skiria finansinę paramą ir nacionaliniams olimpiniams komitetams, ir fedreracijoms. "Jis sukūrė pasaulinio masto industriją", - teigia A.Poviliūnas.
Prisimindamas J.A.Samarancho ryšius su Lietuva, A.Poviliūnas sakė, jog pokalbių su TOK prezidentu per jo kadenciją būta dvejopų. Ir aštresnių, ir malonių.
Ne itin malonūs pokalbiai vyko tuo metu, kai LTOK veržėsi į tarptautinę olimpinę šeimą siekdamas pripažinimo: "Jam buvo sudėtinga priimti sprendimus, kurie nebuvo paremti politiškai, nors ir suprato, kad mes buvome teisūs. Tačiau J.A.Samarancho garbei reikia pripažinti, kad dar iki 1991 m. rugsėjo 18 d., kai buvome de facto priimti į TOK, prieš tai vykusioje TOK sesijoje Tokijuje, jis pasakė: jeigu politiniai klausimai nebus išspręsti, galėsime dalyvauti olimpinėse žaidynėse su TOK vėliava. Tai mums buvo didelis palaikymas. Tačiau po to, kai 1991 rugpjūtį įvyko Maskvos pučas, o rugsėjo 17 dieną Lietuva buvo priimta į Jungtines Tautas, kitą dieną mes buvome pakviesti oficialiai dalyvauti Albervilio ir Barselonos olimpinėse žaidynėse".
Lietuvoje ilgametis TOK vadovas lankėsi dukart - 1992 ir 1997 metais. Beje, taip sutapo, kad abu kartus jo vizitas įvyko balandžio 5 dieną. Lietuva buvo vienintelė Baltijos valstybė, kurią jis aplankė du kartus - Latvijoje ir Estijoje J.A.Samaranchas lankėsi po kartą. Draugiški santykiai J.A.Samaranchą siejo su tuometiniais Lietuvos vadovais - Vytautu Landsbergiu ir ypač - Algirdu Brazausku. Pastarasis J.A.Samaranchą buvo apdovanojęs Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimo ordinu. A.Brazausko vadovaujma delegacija lankėsi ir TOK būstinėje Lozanoje. "J.A.Samaranchas jautė savo vertę ir mėgo pagarbą. Jis buvo apdovanotas daugelio valstybių apdovanojimais, o Ispanija jam buvo suteikusi markizo titulą. Pasirašydamas jis visada pridėdavo "markizas", taip į jį kreipdavomės ir mes".
Paskutinį kartą LTOK prezidentas su ilgamečiu TOK vadovu ir Garbės prezidentu buvo susitikęs praėjusiais metais Kopenhagoje vykusiame kongrese. Pasak A.Poviliūno, nepaisant garbaus amžiaus, jis aktyviai dalyvavo TOK veikloje ir baigęs savo kadenciją ir tebeturėjo didelę įtaką. "Tai buvo įdomus žmogus ir įdomi asmenybė", - sakė A.Poviliūnas.
J.A.Samaranchas 1920 metų liepos 17-ą dieną gimė Barselonoje. Baigė Vokietijos koledžą, aukštąją verslo mokyklą Barselonoje, vėliau mokėsi Anglijoje ir JAV. Velionis dirbo įvarių bankų valdybos nariu, taip pat ėjo Barselonos municipaliteto patarėjo sporto klausimais pareigas, vėliau dirbo pirmuoju Ispanijos ambasadoriumi Sovietų Sąjungoje ir Mongolijoje (1977-1980 m.).
Nuo 1956-ų metų jis buvo Ispanijos TOK narys, o 1967-1970 metais užėmė šios organizacijos vadovo pareigas.
TOK nariu J.A.Samaranchas buvo net 35 metus (1966-2001 m.). 1974-1978 metais ėjo TOK viceprezidento pareigas, o 1980-aisiais tapo organizacijos prezidentu. 2001 metais buvo paskirtas TOK garbės prezidentu iki gyvos galvos.
Ispanas buvo vadinamas viena iškiliausiu olimpinio judėjimo figūrų.
Paskutiniais gyvenimo metais J.A.Samaranchas skundėsi sveikatos problemomis. 2001-aisiais jis 11 dienų praleido vienoje Šveicarijos klinikoje, kur jam buvo diagnozuotas „stiprus išsekimas“. 2009-ais metais ligoninėje Monake jam buvo atlikti medicininiai tyrimai. Tuomet žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad ispaną ištiko širdies smūgis, tačiau jo atstovai šios informacijos nepatvirtino.
Į kliniką Barselonoje J.A.Samaranchas buvo paguldytas balandžio 20-ąją.