Marytė Marcinkevičiūtė | 2012 m. vasario 8 d. 18:04 |
![]() ![]() |
Albervilio įspūdžiai gyvi ir po 20 metų
Vasario 8 d. suėjo lygiai 20 metų nuo mūsų šalies sportininkų sugrįžimo į olimpines žaidynes kaip nepriklausomos šalies atstovų. Tai įvyko Albervilyje
![]() |
Albervilyje ir gretimuose Prancūzijos Alpių miesteliuose vykusiose 1992 m. žiemos olimpinėse žaidynėse mūsų šaliai atstovavo šeši sportininkai: slidininkai Vida Vencienė ir Ričardas Panavas, biatlonininkai Kazimiera Strolienė ir Gintaras Jasinskas bei ledo šokėjų pora Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas.
Vasario 8 d. Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo paminėta ši istorinė data.
Renginyje dalyvavo ir du Albervilio olimpiečiai - V.Vencienė ir R.Panavas, taip pat treneriai - dailiojo čiuožimo specialistė Lilija Vanagienė ir biatlono atstovas Vilius Repšys, mūsų šalies olimpinės misijos vadovas Romualdas Glazauskas ir tuometis LTOK generalinis sekretorius Janis Grinbergas. Jis į iškilmes atėjo apsivilkęs išsaugotą 1992 m. Lietuvos olimpinės rinktinės paltą.
„Rengtis olimpinėms žaidynėms buvo nelengva organizaciniu požiūriu, nes tiktai prieš keturis mėnesius sužinojome, kad dalyvausime Albervilyje.
Turėjome nemažai pagalbininkų; „Lelija“ mums pasiuvo paltus, „Lituanica“ – batus, gavome „Adidas“ sportinę aprangą. Trys Baltijos šalys, dalyvavusios olimpinėse žaidynėse, į Albervilio stadioną per iškilmingą žaidynių atidarymą įžygiavo pakėlusios galvas. Visas stadionas mums plojo atsistojęs“, - pasakojo LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.
Jis prisiminė ir tai, kad Albervilyje per Lietuvos vėliavos pakėlimo ceremoniją prieš žaidynes vienas turėjo giedoti mūsų šalies himną.
Pirmą sykį Lietuvos sportininkai žaidynėse dalyvavo su lietuviškais pasais, o pasas NR.1 buvo įteiktas Kalgario olimpinei čempionei slidininkei V. Vencienei. Tiesa, tuos pasus grįžus į namus reikėjo gražinti.
Kaip teigė LTOK prezidentas, tos žaidynės mūsų sportininkams buvo labai sėkmingos, nors tuo metu į V. Vencienės užimtas 11-ą ir 19-ą vietas daug kas žiūrėjo skeptiškai. „Šiandieną mes džiaugtumės, jeigu Lietuvos sportininkai per olimpines žiemos žaidynes užimtų tokias vietas“, - pridūrė A. Poviliūnas.
V.Vencienė šyptelėjo, kad tada, kai Kalgaryje stovėjo ant nugalėtojų pakylos aukščiausiojo laiptelio, nesulaukė tokio fotografų dėmesio, tiek blyksnių, kaip per Albervilio 20-mečio minėjimą.
„Mes buvome jauni, lyg ir ambasadoriai, pirmieji pasiuntiniai. Jei ne 1988 metais pradėtas žygis dėl LTOK atkūrimo, mes atskira komanda tikrai nebūtume dalyvavę olimpinėse žaidynėse. Tada buvau sportininkė ir neįsivaizdavau, koks tai buvo didžiulis vargas kovoti dėl pripažinimo, o dabar suprantu ir noriu nuoširdžiai padėkoti tiems žmonėms, kurie sudarė mums galimybę eiti Albervilio stadione iškeltomis galvomis“ – kalbėjo V. Vencienė.
Olimpinės misijos vadovas R. Glazauskas prisiminė, kad slidininkai ir biatlonininkai į Albervilį nuvažiavo visu mėnesiu anksčiau ir turėjo puikią progą pajusti olimpinę dvasią. Tiktai čiuožėjai M. Drobiazko ir P. Vanagas atvažiavo tiesiai į žaidynes.
„Dalyvavimas olimpinėse žaidynėse - tikrai istorinis momentas, mūsų komanda buvo labai vieninga ir darni. Ir nors visi kartu negyvenome, buvome išmėtyti po atskiras vietoves, tačiau tai mums netrukdė pasimatyti ir bendrauti“, - kalbėjo R. Glazauskas.
LČF prezidentė L. Vanagienė perdavė Povilo Vanago ir M. Drobiazko žodžius, kad būtent nuo Albervilio olimpinių žiemos žaidynių prasidėjo jų pats didžiausias meistriškumo šuolis. Tai buvo tramplinas į didįjį sportą, apie mūsų šokėjų porą išgirdo visas pasaulis.
„Man gaila, kad Povilas su Margarita dabar nedirba treneriais, tačiau jie tobulėja, realizuodami projektus, kurie yra ypatingai populiarūs – mūsų šokėjai kalba apie Lietuvą, ją toliau garsina“, - sakė L. Vanagienė.
Albervilio olimpinės žiemos žaidynės buvo vienintelės, kuriose Lietuvos sportininkai neturėjo savojo ženkliuko. Todėl dabar klaida buvo ištaisyta: Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) generalinio sekretoriaus Rimanto Džiauto iniciatyva Albervilio olimpinis ženkliukai išleisti ir trečiadienį įteikti olimpiečiams bei svečiams.
Albervilio žaidynių 20-mečiui paminėti LTOK kavinėje sukurta ekspozicija, kurią parengė ir pristatė LOKA viceprezidentas Vytautas Gudelis.
Per iškilmes LTOK būstinėje oficialus Tarptautinio olimpinio komiteto rėmėjas kompanija P&G pristatė savo pasaulinę programą "Ačiū, Tau mama!"
Šioje programoje dalyvaus ir mūsų sportininkų mamos. Vėliau visoms programoje dalyvavusioms mamoms planuojama surengti loteriją, o jos laimėtojos vyks žiūrėti Londono olimpinių žaidynių. P&G kompanijos Baltijos šalyse vadovas Darekas Chlusas papasakojo apie numatomą jaunųjų Lietuvos sportininkų rėmimą.
Šventėje dalyvavo ir talentinga dailiojo čiuožimo mėgėja kaunietė Goda Butkutė. Paskelbus, kad ji bus tarp P&G stipendininkų, dvylikametė prasitarė, kad jos svajonė - olimpinės žaidynės. Jaunoji sportininkė LTOK prezidentui A. Poviliūnui padovanojo įrėmintą savo nuotrauką, kurioje ji užfiksuota ant ledo atliekanti šokį „Gulbę“. Goda šiemet laimėjo varžybas ar tapusi prizininke Belgijoje, Slovakijoje, Latvijoje, Italijoje, Austrijoje, Estijoje.