sportas.info 2012 m. sausio 27 d. 13:29 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuva nepasidavė: D. Rimšaitė išgirdo „ne“

LTOK Generalinė asamblėja neleido iš gimtinės pabegusiai D.Rimšaitei atstovauti Rusijai jau Londono olimpiadoje. Rusai pyksta ir grasina

Donata Rimšaitė negalės dalyvauti Londono olimpiadoje.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Donata Rimšaitė negalės dalyvauti Londono olimpiadoje.
Nei aukščiausių Rusijos valstybės ir sporto vadovų spaudimas ir net grasinimai, nei motinos ašaros, nei pavėluota pačios sportininkės atgaila nepadėjo  Donatai Rimšaitei palenkti į savo pusę LTOK Generalinės asamblėjos.


Išimties nesuteikė
 
49 balsai už tai, kad neleisti D. Rimšaitei dalyvuti Londono žaidynėse, 7 susilaikę ir vienas prieš. Taip "Karolinos" viešbučio konferencijų salėjebaigėsi daug aistrų kėlęs balsavimas.

Tad 2010 m. pabaigoje į Rusiją pasprukusiai ir šios šalies pasą gavusiai neleista išimties tvarka dalyvauti 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse ir atstovauti savo naujajai tėvynei. Rusijos garbę ji galės ginti 2016 m. Rio de Žaneiro olimpiadoje.
Galutinis spendimas yra toks:
 
„Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Generalinė asamblėja , išklausiusi LTOK pezidento Artūro Poviliūno pranešimą ir LTOK narių pasisakymus, vadovaudomiesi Tarptautinio olimpinio komiteto“Olimpinės chartijos“ 5 dalies „Olimpinės žaidynės“ 42 taisyklės „Dalyvių pilietybė“ išaiškinimu, nutaria:
Neleisti XXIX olimpiados žaidynių dalyvei, Lietuvos olimpinės rinktinės narei, penkiakovininkei Donatai Rimšaitei atstovauti Rusijos olimpinei rinktinei XXX olimpiados žaidynėse Londone.“
Balsavime, kuris buvo atviras, galėjo dalyvauti tik LTOK Vykdomojo komiteto nariai ir federacijų, kurių sporto šakos yra olimpinių žaidynių programoje, atstovai.

Pagal Tarptautinio olimpinio komiteto priimtų pagrindinių principų, taisyklių ir jų oficialių išaiškinimų bendrą kodeksą - Olimpinę chartiją - olimpinėse žaidynėse atstovauti kitai valstybei galima tik praėjus ne mažiau trejiems metams po paskutiniojo starto savo buvusios šalies rinktinėje. Sutikus šalių olimpiniams komitetams ir Tarptautinei federacijai, Tarptautinio olimpinio komiteto Vykdomasis komitetas gali šį terminą sutrumpinti arba visai panaikinti.

D. Rimšaitė, kuriai šį sekmadienį sukaks 24-eri, į Rusiją išvyko 2010 metų gruodį. Sportininkė tarptautinėse varžybose Rusijos rinktinės marškinėlius vilki nuo praėjusių metų balandžio. D. Rimšaitė kol kas dar nėra iškovojusi kelialapio į Londono olimpines žaidynes.

Buvusi Lietuvos atletė 2008 ir 2009 metais iškovojo pasaulio taurę, 2010 metų pasaulio čempionate pelnė sidabrą, o Europos pirmenybėse - bronzą. Pekino olimpinėse žaidynėse Donata užėmė 13-ąją vietą.

LŠPF vadovas grasino atsistatydinsiąs

Ketvirtadienį LTOK gavo Europos šiuolaikinės penkiakovės konfederacijos generalinės sekretorės pasirašytą laišką, kuriame prašoma D. Rimšaitei dalyvauti LTOK Generalinės asamblėjos posėdyje. LTOK Vykdomasis komitetas atmetė šį prašymą. Vėliau LTOK sulaukė pačios D. Rimšaitės laiško, kuriame ji pažymėjo, jog LTOK Generalinės asamblėjos sesijoje negalės asmeniškai paprašyti "išspręsti šį klausimą iš žmogiškosios pozicijos", nes dalyvaus sveikatos patikrinime. Tačiau sportininkė atvyko į sesiją. LTOK Generalinė asamblėja leido jai dalyvauti.

A. Poviliūnas trumpai supažindino su įvykių, susijusių su D. Rimšaitės išvykimu į Rusiją, chronologija ir pažymėjo, jog jis sulaukė labai daug laiškų, kuriuose penkiakovininkės elgesys nepateisinamas. "Man tai labai skaudus atvejis. Ir kaip sporto žmogui, ir kaip lietuviui. Jos poelgio nenoriu komentuoti. Net nėra ką sakyti. Ar pateisinu? Tikrai ne", - A. Poviliūnas citavo Prezidentą Valdą Adamkų.

Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidentas Viktoras Majauskas pažymėjo, kad į Rusiją pabėgusi sportininkė apgavo ne tik savo trenerį, Federaciją, LTOK, bet ir Prezidentę, kuri įteikė jai Šlovės ordiną. Anot V. Majausko, D. Rimšaitė pamynė sporto, olimpizmo prasmę. Jei LTOK Generalinė asamblėja būtų leidusi D. Rimšaitei Londono olimpinėse žaidynėse atstovauti Rusijai, tai V. Majauskas būtų atsistatydinęs iš LŠPF prezidento pareigų.

"Nevadinčiau Donatos išdavike. Nematau čia baisios tragedijos. Turbūt dauguma pritars, jog visus sukiršino, užgavo bei sukėlė daugybę diskusijų ne pačio poelgio esmė, o forma. Tas išvykimas daugiau buvo panašesnis į pabėgimą, pirkimą - pardavimą. Tai iki šio momento tebesiremia stipriojo teise. Jeigu mes leisime D. Rimšaitei startuoti Londono olimpinėse žaidynėse, nugalės ne Olimpinė chartija, o stiprusis. Aš linkiu jai sėkmės kitose olimpinėse žaidynėse ir balsuosiu prieš", - teigė olimpinė čempionė šaulė Daina Gudzinevičiūtė.



Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis pabrėžė, kad D. Rimšaitė, išvykdama iš Lietuvos, parodė, jog mūsų šalies sporto sistemoje nėra viskas gerai. "Ar mes padarėme viską, kad mūsų sportininkai būtų įvertinti taip, kaip jie yra nusipelnę? - klausė E. Skrabulis. - Donata išvyko, pasirinko labai skausmingą mums visiems ir sau pačiai kelią. Tačiau ji įmetė akmenuką į tvenkinį, kuriame vanduo yra šiek tiek užsistovėjęs. Dabar mūsų tikslas, savikritiškai pažiūrėti, ką mes turime padaryti, kad ateityje išvengtume panašių atvejų. Turime pakovoti už Lietuvos sportą taip, kaip kovoja mūsų geriausi sportininkai pasaulio arenose".

"Meilė – stipri galia"


D. Rimšaitė, kreipdamasi į Generalinės asamblėją, sakė, kad labai daug sesijoje pasakytų žodžių apie ją yra netiesa. Sportininkė tvirtino, kad ją į Rusiją nuvedė meilė draugui:

"Norėčiau pabrėžti, kad išvykau iš Lietuvos dėl asmeninių priežasčių. Aš myliu žmogų, su kuriuo gyvenu. Ir maniau, kad tuo metu tai buvo svarbiausia ir teisingiausia, kalbėjo D. Rimšaitė. - Taip, aš esu sportininkė, bet ir esu žmogus, o pirmiausia - moteris. Jaunos moters gyvenimo tikslas yra šeima. Manau, kad tai yra pati didžiausia vertybė. Skaudu, kad užsitraukiau savo krašto nemalonę. Pasaulyje yra daug pavyzdžių, kai sportininkai atstovauja kitoms šalims. Jie nėra smerkiami. Aš neatsisakiau Lietuvos pilietybės, nepakeičiau savo vardo. Kokiai šaliai beatstovaučiau, vis tiek skambės mano vardas. Visi žinos, kad esu Donata Rimšaitė, kilusi iš Lietuvos. Čia yra mano kraštas, mano šaknys. Aš niekada neatsisakiau savo šaknų. Artimiausi mano žmonės žino, kad labai ilgiuosi savo namų ir labai myliu savo šalį. Tačiau sutikite, meilė žmogui yra labai stipri galia".

D. Rimšaitės per balsavimą salėje nebebuvo.

Rusai pyksta


Rusijoje šis Asamblėjos sprendimas sukėlė neigiamą reakciją. Kaimyninės šalies žiniasklaida kokios nors pozicijos neišreiškė, tačiau interneto komentaruose po žinutėmis apie lietuvių sprendimą buvo daug j į smerkiančių, o neretai ir šovinistinių pasisakymų.

Lietuviai juose vadinami ir kaimiečiais, ir niekšais, ir šunimis.

Prisimenami ir 1990-ieji metai, kai atkūrus šalies Nepriklausomybę, Lietuvos sporto komandos pasitraukė iš SSRS pirmenybių, o sportininkai – iš rinktinių, kalbama, kad D. Rimšaitės atvejis – panašus iššūkis rusams.
Kai kurie skaitytojai net siūlo už tokį sprendimą paleisti į Lietuvą kovines raketas.

Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Viačeslavas Aminovas buvo šiek tiek diplomatiškesnis, negu interneto komentatoriai. Tačiau kalbėdamas „Rossija 2“ TV kanalui jis nesusilaikė nuo grasinimų LTOK skundais ir žadėjo savo šalies politikų spaudimą tarptautinėms sporto organizacijoms. Jis sakė, kad Asamblėjos sprendimas netaikyti D. Rimšaitei išimties buvo netikėtas ir piktinantis:

„Mes ne tik nustebę, mes labai pasipiktinę. Ir darysim staigius atsakomuosius žingsnius. Visa Asamblėja buvo sukurta melu. Joje buvo tiesiog melas ir antirusiška politinė tematika, savo sportininkų ir trenerių gąsdinimas, jog jei jie išdrįs išvykti gyventi ir dirbti į Rusiją, tai jų lauks tokia pati bausmė.“

RŠPF vadovas piktinosi ir tuo, kad Asamblėja neįleido į savo posėdį jo emisaro olimpinio čempiono Dmitrijaus   Svatkovskio:

„Jie iš pradžių pasiūlė mums atvažiuoti ir aš tenai pasiunčiau D.Svatkovskį, kad jis kartu su Donata kalbėtų jų šiandieniniame posėdyje. Jie atsisakė įsileisti D. Svatkovskį į posėdžio salę, neleidę jam peržengti slenksčio.“
Nevengė V. Aminovas ir kalbėti netiesą:

„Peržengti slenkstį leido Donatą, tačiau į posėdžio salę jos neįleido. Nors ji paruošė pilnavertę kalbą, neleido jai kalbėti.“

Anot ruso sporto funkcionieriaus, pagalbą RŠPF D. Rimšaitės klausimu pažadėjo Rusijos olimpinis komitetas ir šalies sporto ministras.

„Pažeista sportinė etika, teisės etika. Kalbėjau ir su Olimpinio komiteto prezidentu Aleksandru Žukovu ir su sporto ministru Vitalijumi Mutko. Visi jie tvirtino, kad Rusija ir sporto ir politiniame ir vyriausybės lygmenyje aktyviai palaikys mūsų kreipimąsi į IOC ir tuo atveju, jei mes kreipsimės į Lozanos sporto tribunolą. Aš pirmadienį surengsiu pasitarimą, iškviesiu ekspertus, specialistus ir mes nuspręsime, kaip elgtis mūsų federacijai, ir mums asmeniškai pono A. Poviliūno atžvilgiu,“ – sakė V. Aminovas.
 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas