Laikraštis "Sportas" 2012 m. sausio 15 d. 10:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tramdyti jaudulį geriau be vaistų

Į laikraščio „Sportas“ skaitytojų klausimus atsako Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas

Būklė prieš startą vadinama startiniu drugiu.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Būklė prieš startą vadinama startiniu drugiu.
 Ar sportininkams reikia skiepytis? Nuo ko?
Sportininkai patenka į padidėjusios rizikos grupę, ypač vertinant virusinių ligų pavojų. Taip yra dėl kelių priežasčių:
dideli krūviai turi neigiamą poveikį imuninei sistemai;
sportininkai daug keliauja, keičiasi mitybos sąlygos, laiko juostos, tai taip pat veikia kūno adaptacines galimybes.
 
Dėl šių priežasčių taikomos vakcinos, bet visada reikia įvertinti individualius sportininko sveikatos veiksnius. Vakcina turi ir šalutinį poveikį, kurio reikia nepamiršti.
 
Kaip paskirstyti krūvį sportuojančiam vaikui ir neperžengti ribos siekiant rezultato?
Krūvio paskirstymas – ne mediko, o trenerio pareiga. Medikas gali tik netiesiogiai daryti įtaką treniruočių procesui profilaktinėmis medicininėmis patikromis. Kadangi vaikas nėra tik mažesnė suaugusiojo kopija, o vaiko kūnas – labai dinamiška ir kintanti sistema, aš rekomenduočiau profilaktiškai tikrintis bent kartą per pusmetį. Patys tėvai gali stebėti vaiką, nes požymiai, kad kūnas neigiamai reaguoja į krūvį – labai objektyvūs. Pirmiausia per dvi savaites be rimtesnio gydymo nepraeinantis ir po treniruotės stiprėjantis skausmas. Taip pat dažnos, lėtai gyjančios traumos. Šie požymiai labai aiškiai rodo, kad kūnas su krūviu nesusitvarko. Persitempimą gali rodyti ir netiesioginiai požymiai: sutrikęs apetitas, irzlumas, sutrikęs miegas. Galima stebėti rytinį pulsą, dar vaikui neatsikėlus iš lovos. 2–3 dienas iš eilės stebimo rytinio pulso padidėjimas 8–12 dūžių per minutę gali būti dėl fizinio persitempimo. Reguliariai tai darant, lengviau kontroliuoti fizinį krūvį. 


 
Sezono metu traumą patyrusius sportininkus stengiamasi kuo greičiau pastatyti ant kojų. Kokios priemonės tam naudojamos? 
Viskas priklauso nuo mediko profesionalumo ir patirtos traumos rimtumo. Niekas negali sportininko priversti treniruotis ar dalyvauti varžybose. Tai visada aktyvus paties žmogaus sprendimas. Medikas kartais net nerekomenduos dalyvauti įvertinęs galimus padarinius, bet uždrausti jis negali, jei tai nėra diskvalifikuojanti liga (infekcinės, virusinės ligos) ar trauma (vieno iš raiščių plyšimas, kaulo lūžis, intensyvus kraujavimas, smegenų sukrėtimas su orientacijos erdvėje ir laike sutrikimu). Kiekviena sporto šaka turi tam tikrą diskvalifikuojančių ligų sąrašą. Dėl šių ligų, net jei jos ir nėra labai pavojingos medicininiu požiūriu, pavyzdžiui, odos ligos kovinių sporto šakų srityje, sportininkas diskvalifikuojamas. Traumoms gydyti taikomos visos esamos priemonės, daug modernių technologijų į reabilitacinę mediciną ateina būtent iš sporto medicinos, nes čia dažnai pritaikomos ir įgauna mokslinį bei praktinį pagrindą naujausios idėjos, technologijos.
 
Krepšininkas Martynas Pocius nelaimingo atsitikimo metu vaikystėje neteko didžiojo piršto. Ar tokia trauma turi įtakos žaidžiant krepšinį?
Nėra nereikalingų pirštų, todėl bet kuri rimtesnė plaštakos trauma turi įtakos galūnės funkcijai. Svarbiausias – nykštys. Be šio piršto griebimo veiksmas neįmanomas. Kitų pirštų traumas žmogus ilgainiui gali kompensuoti.
 
Kaip sportininkui prieš varžybas nugalėti jaudulį, kad jis netrukdytų siekti rezultatų? 
Startinis drugys – taip vadinama būklė prieš startą. Ji turi būti kontroliuojama, kitaip sportininkas dažnai nepasiekia optimalaus rezultato. Šios būklės esmė – nekontroliuojama simpatinės nervų sistemos reakcija. Dažniausiai taikomos psichologinės priemonės (autogeninė treniruotė, vizualizacija ir pan.). Galimos ir techninės priemonės – specialūs prietaisai, veikiantys per akis ir klausą, balansuojantys smegenų veiklą. Farmakologinių priemonių vartojimas labai ribotas. Daug preparatų kartu slopina ir reakcijos greitį, o tai – nepageidaujama reakcija, kitos patenka į dopingo sąrašus. Todėl gana dažnai skiriami augalinės kilmės preparatai, patenkantys į adaptogenų grupę ir gerinantys nespecifinę organizmo adaptaciją nepalankiems aplinkos veiksniams, o kartu ir vidines adaptacines reakcijas.
 
Dažnai per varžybas matome, kad vieni sportininkai vandenį geria, o kiti tik skalauja burną ir išspjauna. Kodėl?
Rehidracija arba skysčių balanso palaikymas krūvio metu – labai svarbus veiksnys. Praradus apie 2 proc. kūno svorio dėl prakaitavimo darbingumas krenta apie 30 procentų. Bet sportininkai skirtingai toleruoja skystį, patenkantį į kūną krūvio metu. Kovinių sporto šakų srityje apskritai tik skalaujama, lengvosios atletikos – viskas priklauso nuo klimato sąlygų, konkrečios rungties, sportininko kūno kompozicijos.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas